ГЛАВНА РУТА ПРЕКО БОСНЕ: Мање миграната него прошлог пролећа, затворени центри у Војводини

В.Ц.С.мигранти

22. 04. 2024. у 11:48

У ОВОМ тренутку у Србији се налази, што у колективним центрима, што ван система, неколико хиљада избеглица и миграната. Стотинак људи свакодневно покушава да уђе у земљу, највише из Бугарске, а затим и Северне Македоније, каже Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила.

ГЛАВНА РУТА ПРЕКО БОСНЕ: Мање миграната него прошлог пролећа, затворени центри у Војводини

FOTO: Arhiva novosti

Према његовим речима, седамдесетак људи се тренутно креће дуж српске границе са Хрватском, чекајући повољну прилику да је прође. Па ипак, главна рута сада иде преко Босне.

- У Војводини су колективни центри затворени почетком године, осим Шида, у ком се налази 20 особа и који је планиран за малолетнике без пратње. Десетак људи сваког дана покушава да пробије жицу са Мађарском, али се главни мигрантски ток преселио, преко Дрине, ка Босни. Одатле иду у Хрватску, из које се рачвају два крака - један према Словенији и Италији, до Трста, а други ка Аустрији - каже Ђуровић.

Радош Ђуровић, Фото Танјуг

Радош Ђуровић

У смештајима у Сјеници и Тутину, одакле људи директно грабе ка БиХ, има око 400 људи. Све у свему, бројке су далеко мање него прошлог пролећа, што ипак не значи да ће тако остати са отопљавањем.

- Дошло је до успоравања мигрантске руте, пре свега кад су у питању преласци из Турске у Грчку и Бугарску. Људи се спорије крећу. Не знамо да ли је реч о појачаним контролама на овим границама или о нечему другом, само на терену примећујемо да их има мање. То, међутим, не значи много, јер се већ дешавало да миграције мењају ток, па се враћају на старо или да се број смањи, па порасте - објашњава наш саговорник.

ХРВАТИ ТУКУ

ЂУРОВИЋ каже да се невољни исељеници највише тренутно жале да бруталност хрватске полиције. Мађари су пак најбржи и најекспедитивнији у пребацивању назад, преко државне међе.

Такође, додаје да је у нашој земљи и даље највише Сиријаца, а за њима одмах Авганистанаца. Следе Пакистанци и житељи Бангладеша. Они заобилазе избегличке кампове и труде се да буду што мање видљиви и да се што краће зауставе у Србији. Проходност ка ЕУ, међутим, није онаква какву очекују.

И даље је велики број илегалних враћања миграната преко границе, мимо формалних процедура. Из Мађарске, према Ђуровићевим речима, сваког дана буде пребачено десетак људи који су савладали њихову чувену жицу, али су ухваћени с друге стране. Хрвати нам, пак, враћају 10-20 на дневном нивоу, понекад чак и када су у ову земљу ушли из БиХ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗА НАШУ ЗЕМЉУ УВЕК ИМАМ МОТИВАЦИЈУ: Алекса Аврамовић блиста после пласмана на Евробаскет