ЗАРАЗА СЕ ШИРИ СРБИЈОМ: Расте број деце оболеле од малих богиња, ово су могуће компликације

Дејана Калинић
Дејана Калинић

10. 04. 2024. у 17:25

ОД почетка године, а закључно са 5. априлом ове године, мале богиње су дијагностиковане код 54 особе у Србији. То је за осам више у односу на претходни извештај, закључно са 29. мартом, кажу у Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".

ЗАРАЗА СЕ ШИРИ СРБИЈОМ: Расте број деце оболеле од малих богиња, ово су могуће компликације

Фото Shutterstock

На територији града Београда, у оквиру епидемије пријављене 22. фебруара ове године, регистрован је 41 случај морбила, од којих су 33 потврђена у Референтној лабораторији Института за вирусологију, вакцине и серуме „Торлак”, а осам оболелих особа су породични контакти лабораторијски потврђених случајева

Најугроженији невакцинисани

Међу оболелима од малих богиња је 11 деце узраста од једне до пет година, од којих је деветоро било невакцинисано, једно је примило једну дозу вакцине са компонентом против морбила, а једно је непознатог вакциналног статуса, десет невакцинисаних особа узраста од 8 до 25 година, две потпуно вакцинисане особе узраста 14 и 16 година, као и 18 особа старијих од 35 година непознатог вакциналног статуса.

Компликација у виду упале плућа била је присутна код троје оболелих.

Фото Shutterstock

Од фебруара на снази пооштрене епидемиолошке мере

Од 7. фебруара ове године на снази су пооштрене мере епидемиолошког наџора над малим богињама на територији Србије у складу са Планом активности за одстрањивање ове болести у земљи (пријава сумње, лабораторијска дијагностика, изолација и лечење оболелих, здравствени наџор, епидемиолошки наџор, вакцинација невакцинисаних и непотпуно вакцинисаних лица, вакцинација осетљивих лица из контакта унутар 72 сата итд.).

Највише оболелих је и даље у Београду, а мале богиње потврђене су и у Новом Саду, Ваљеву, Мионици, Старој Пазови, Бору...

Симптоми

Симптоми морбила, односно малих богиња, трају два до четири дана, након чега долази до скока телесне температуре и појаве најкарактеристичних знака болести - оспе, и то прво на лицу.

После инкубације (период од момента уласка вируса у организам до манифестације обољења, односно појаве тегоба) од седам до 18 дана, долази до појаве повишене телесне температуре, секреције из носа, кашља и конјунктивитиса (водњикаве, црвене очи и отечени капци).

Набројани симптоми трају два до четири дана, након чега долази до скока телесне температуре (преко 40°Ц) и појаве макулопапулозне оспе прво на лицу, иза ушију и на врату, која се затим шири на труп и екстремитете.

Комликације могу да буду опасне по живот

Једна трећина оболелих била је хоспитализована због тежине клиничке слике праћене компликацијама. У овој епидемији регистровано је 15 смртних исхода међу којима је било четворо деце млађе од пет година.

Компликације су чешће код деце млађе од пет година и одраслих особа старијих од 20 година. То су запаљење плућа (пнеумонија), запаљење средњег уха, дијареја, запаљење мозга и губитак вида.

Запаљење плућа се јавља код сваке 20. оболеле особе и око 60 одсто случајева смтних исхода настаје управо због ове комликације. Сваки хиљадити болесник добија запаљење мозга, док на 1.000 оболелих са наведеном комликацијом долази до смртног исхода.

Претходне 2023. године регистровано је 50 случајева морбила у нашој земљи, од којих је већина (94 одсто) била невакцинисана.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

СИНЕР ИСПИСАО ИСТОРИЈУ ТЕНИСА: Нестварна сезона за италијанског тенисера