ЗА ТРАЖЕЊЕ МИЛОСТИЊЕ КАЗНА ДО 10.000 ДИНАРА ИЛИ ЗАТВОР 30 ДАНА: Колико у Србији има деце просјака и ко и шта их на то тера
У највећем ризику од просјачења у Србији су припадници ромске популације као најсиромашнији. Једно од двадесет домаћинстава редовно или повремено остварује приход просјачењем, а у више од трећине породица са децом она су укључена у неки облик рада на улици. У петини је то остваривање прихода прошњом, а нешто мање прањем шофершајбни.
Ово су неки од навода из рада "Принудно просјачење - Анализа прописа и институционалне праксе у Србији", коју је урадио независни консултант Владан Јовановић за Астру (Акција против трговине људима).
Представници полиције на првом месту међу децом-просјацима виде ромске малишане (43 одсто) и децу присиљену на рад од организованих група (27 одсто), затим децу улице (22 одсто) и ону из сиромашних породица (16,7 одсто). Запослени у центрима за социјални рад кажу да је највише оних које организоване групе присиљавају на рад (48 одсто), а следе ромска деца, она из сиромашних породица и деца улице.
Владан Јовановић примећује да малолетници који просе немају јасно признат статус жртве експлоатације, насиља, злостављања и занемаривања, а са навршених 14 година сматрају се извршиоцима кривичног дела или прекршаја и изричу им се санкције. Такође, капацитети органа и установа надлежних за превенцију и сузбијање дечјег просјачења су недовољни и не постоје стручни стандарди који одређују поступање органа у овим случајевима. Криминализација и кажњавање деце која просе и њихових родитеља нису умањили појаву "деце улице".
- Центри за социјални рад немају шта да понуде деци која су жртва просјачења - казао је Јовановић на представљању анализе.
Представница Републичког завода за социјалну заштиту Сања Кљајић истакла је да не постоје институциналне услуге и програми, нити адекватни смештај за малишане који су жртве принудног просјачења, нити било каква алтернатива која би им се понудила.
Поставља се питање и шта је адекватна "казна" за тражење милостиње, будући да најчешће просе они који су из сиромашних породица. Како да плате запећену казну 5.000 - 10.000 динара, ако дневно испросе 1.000, и да ли је адекватна замена 30 дана затвора? Такође, прописи и дете у пратњи родитеља или другог одраслог лица које проси, третирају као да само проси. Иницијативе за декриминилизацију дечјег просјачења и признавање деци статуса жртве нису узимане у обзир код законских измена, па се млађем малолетнику (14-16 година) може изрећи васпитни налог, а старијем кривичне санкције.
24 ЖРТВЕ ТРГОВИНЕ
ПРЕМА евиденцији Центра за жртве трговине људима, у 2021. регистровано је пет жртава принудног просјачења. У 2022. било их је осам, а у 2023. до новембра - 11. Укупно 24.
За 2021. годину први пут су од центара за социјални рад затражени подаци о деци жртвама злоупотребе дечјег рада која раде на улици. Од укупно 39 идентификованих, 35 је било у просјачењу. Сва ова деца или њихове породице већ су били корисници услуга центара. У 2022. години од 16 идентификоване деце жртава, просило је 13. Јовановић констатује да су ове бројке мале и да не одговарају реалности.
Анализа судских одлука коју је урадила Астра, прикупљених током јесени 2023, показује да су за 408 лица судови за просјачење изрекли 166 опомена, у 14 је обустављен поступак, у 30 је окривљени ослобођен одговорности, у три случаја је изречен затвор од пет до 20 дана, изречене су и две васпитне мере укора и 190 новчаних казни. Просечна је износила од 1.548 динара (најнижа 3.000, највиша 20.000 динара). Одговорни су морали да плате и трошкове суђења, а просечан износ је био 1.700 динара.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)