ДОВИЈАЈУ СЕ КАКО ДА НЕ ОСУДЕ ГРУХОЊИЋА: Етичка комисија Филозофског, после одуговлачења, јуче напокон заседала, али без одлуке
ЕТИЧКА комисија Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду већином гласова донела је одлуку да захтев Студентског парламента овог факултета да се осуди и најстроже отказом санкционише изјава професора журналистике Динка Грухоњића да је "поносан" што носи име усташког злочинца Динка Шакића - не узме у разматрање.
Комисија је проценила да постоје одређени формални недостаци, те да захтев студента није потпун. Студент продекан Немања Вујић гласао је на седници против одлуке Етичке комисије сматрајући да формални недостаци не мењају суштину проблема и суштину захтева.
Тако је заправо изостала реакција на захтев студената, који су академци били орочили на 27. март. Факултет који је обијао да се одреди према овом захтеву коначно је јуче одржала седницу етичке комисије, и то - без одлуке.
- Студентски парламент ће испунити све захтеве Етичке комисије и послати допуну - каже нам студент проректор Дамјан Вукањац. - Сматрамо да је овај потез комисије протекција професора Грухоњића јер је Етичка комисија и управа Филозофског факултета на челу са деканицом одавно требало да се изјасне и осуде говор мржње без било каквих интервенција студената, наравно и без блокаде коју смо спровели и привремено прекинули.
И после очигледног "одуговлачења" факултета Вукањац каже да ипак очекују правичну реакцију етичке комисије:
- Међутим, ако управа факултета на челу са деканицом настави да штити професора Грухоњића, студенти ће ненајављено блокирати факултет.
Студенти су раније истицали да према Грухоњићевим изјавама треба да се одреди и Етичка комисија Универзитета у Новом Саду.
Ректор новосадског универзитета професор др Дејан Мадић рекао је јуче за "Новости" да Ректорат, по закону и статуту УНС, није надлежан за утврђивање одговорности професора већ је то у надлежности матичног факултета, па је стога деканица Филозофског факултета Ивана Живанчевић Секеруш требало да у датом року, до 27. марта, одговори на захтеве студената поводом Грухоњићевих изјава.
Ректор Мадић је, такође, објаснио да уколико Етички одбор Филозофског факултета не буде решио питање Грухоњићеве одговорности, постоји могућност да оно буде упућено Етичком одбору Универзитета као другостепеном органу, а потом своја мишљења могу да дају Сенат и Савет универзитета као и заштитник грађана и ресорни покрајински секретаријат и министарство.
Мадић је напоменуо да, поводом Грухоњићевог говора мржње, нису раније реаговали надлежни државни органи.
- Он вероватно неће добити отказ. Ја њему не желим ништа лоше али имам само једну велику академску бригу, да то говори мој колега, професор факултета, новинар, који би требало да учи децу љубави, суживоту, правим вредностима - рекао је Мадић.- Студенти су својим одлучним ставом и активношћу против говора мржње показали ових дана и својим професорима како се чувају академске и цивилизацијске тековине и вредности у нашем друштву.
Наводећи неколико Грухоњићевих изјава које је јавност већ чула, Мадић је оценио "да су то типични примери говора мржње, односно ставови којима њихов аутор вређа не само већински народ него све људе у Војводини":
- Наши студенти су показали да морају да се боре против говора мржње, јер тиме штитимо све националности и народности у овој нашој богатој и лепој Војводини. Колега Грухоњић је својим ставовима намерно анатемисао већински народ у покрајини.
Кривична пријава Заветника
Више јавно тужилаштво у Београду уступило је надлежност и даље поступање Вишем јавном тужилаштву у Новом Саду, кривичну пријаву Српске странке Заветници, поднету 1. априла против професора Динка Г. и новинарке Ане Л.Х. због кривичног дела - Изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости. Како се наводи у саопштењу ВЈТ, оваква одлука је донета имајући у виду да је у оба случаја пријављено кривично дело извршено у иностранству, у Дубровнику, у Републици Хрватској, на фестивалу "Ребеду", те да је Закоником о кривичном поступку прописано да када је кривично дело извршено ван територије Србије, надлежан суд на чијем подручју осумњичени имају пребивалиште.
Став групе интелектуалаца, међу којима и Емира Кустурице, Слободана Антонића, Милоша Ковића, Леона Коена, Данила Басте, изнет у протесном писму Покрета за одбрану Косова и Метохији, да део академске јавности недостојно поступа бранећи права Динка Грухоњића да неоусташким изјавама вређа читав српски народ, али и све пристојне, моралне људе, независно од националности, и срамотећи саму идеју Универзитета, није спречио нове изразе подршке Грухоњићу. Наиме, јуче је управа Филозофског факултета у Новом Саду добила подршку београдског Факултета драмских уметности који се солидарисао са колегама.
- Изражавамо пуну подршку колегама, студентима и особљу овог факултета који се тренутно налази на првој линији борбе не само за очување аутономије универзитета, већ и борбе за принципе рада и деловања засноване искључиво на законима и Уставу РС, те одговарајућим академским прописима и процедурама - стоји у поруци ФДУ. - Ни у једном савременом друштву не сме бити упитно поштовање независности академских институција и поступање усклађено са званичним правилима и поступцима којима су регулисани сви аспекти рада факултета.
Подршку су потписали, између осталих професори ФДУ Даријан Михајловић, Алиса Стојановић, Биљана Србљановић, Милена Драгићевић Шешић, Срдан Голубовић, Јанко Баљак, Иван Меденица, Кокан Младеновић...
ПРОФЕСОР ПАТРИК ДРИД:
За научни рад - нула
Динко Грухоњић у научном смислу не постоји, његов профил на Scopus-у i WOS-у је пун нула.
Овим речима Патрик Дрид, декан Факултета за спорт и физичко васпитање Универзитета у Новом Саду, оцењује научне радове и научни допринос професора журналистике Динка Грухоњића, чије су шовинистичке изјаве подигле академску заједницу на ноге, а студенти четири дана држали у блокади Филозофски факултет.
Поткрепљујући своју изјаву проф. Дрид каже нам да, увидом у две базе које су релевантне за научне радове, видимо да Грухоњић има свега два научна рада, да нема ниједан цитат и да му је Хиршов индекс - нула.
- Један рад је објављен у часопису "Географија паноника", а други у часопису "Социологија", то је све што је он написао у свом академском стажу и све што је допринео науци - истиче наш саговорник и додаје да Грухоњићевих радова нема ни у једном страном међународном часопису.
Професор Дрид наводи свој пример па каже да у бази Scopus има 165 радова, 1.361 цитат и Хиршов индекс 20. У бази WOS, поред 176 публикација, има и 212 верификованих рецензија.
- С моје тачке гледишта, Грухоњић као научник не постоји, наши докторанди имају више радова и цитата и то је услов да би уопште дошли до одбране докторске дисертације - каже проф. Дрид и пита се како је Грухоњић уопште постао ванредни професор, када нема никакав научни допринос који је неопходан да би неко био универзитетски предавач.
Наш саговорник, такође, истиче да је слобода говора основна тековина друштва, да на њу свако има право, а не само Грухоњић и његови истомишљеници. Љ. Б.
ОШТРА ПОРУКА СА ЗАПАДА: Зеленски је преварант и марионета, крвави вазал западних елита
ВЛАДИМИР Зеленски, који је постао вазал Запада, почео је као марионета украјинског олигарха Игора Коломојског, навео је ирски новинар Чеј Боуз.
24. 11. 2024. у 17:59
РУСИЈИ НАКЛОЊЕНА ПАРТИЈА ОДНОСИ ПОБЕДУ У АУСТРИЈИ Евроскептици и поштовоци Москве воде на изборима у Штајерској
АУСТРИЈСКА крајње десничарска Слободарска партија освојила је највише гласова први пут на покрајинским изборима који се данас одржавају у аустријској савезној покрајини Штајерској, наговештава се у пројекцији резултата избора.
24. 11. 2024. у 17:33
"И ЗЕМУНЦИ СУ ГА СЕ ПЛАШИЛИ": Како је Бели постао Звер - прича о Сретку Калинићу
"КАЛИНИЋ је био звер од човека. Заправо, звер је блага реч" - рекао је тада Багзи, након чега је Калинић којег су чланови клана до тада ословљавали са "Бели" добио надимак "Звер".
24. 11. 2024. у 11:09
Коментари (0)