АМЕРИЧКА МОЋ СЛАБИ, НАТО НИКАДА НЕЋЕ ПРИЗНАТИ ЗЛОЧИН: Филип Шелер, швајцарски уметник и борац за мир и правду, о трагедији српског народа
ЈОШ од Арчибалда Рајса, доктора хемије, професора у Лозани и истраживача злочина над Србима у Великом рату, није се појавио Швајцарац попут Филипа Шелера, уметника, спремног да изблиза види и осети савремену трагедију српског народа од распада Југославије до Косова и Метохије и НАТО агресије на нашу земљу.
Шелер је био учесник у хуманитарним конвојима у Пожеги и на Косову и Метохији, снимајући филмове о расељеним Србима и Ромима. Поред тога, активан је у Удружењу Investig'action, чији је оснивач чувени белгијски новинар Мишел Колон. Ових дана Шелер је боравио у Новом Саду и био је гост новосадског ИК "Прометеј", а поводом мучног јубилеја, 25 година од НАТО напада на СР Југославију.
* Како тумачите упорно одбијање УН да се макар и после четврт века говори о НАТО агресији?
Европа, заробљена у мрежи Америке, не може да повуче ниједан самосталан потез
* Како видите напоре Запада да КиМ учлане у НАТО под изговором о очувању мира у региону?
- То је наставак логике којом су исте те земље признале независност Косова. У садашњој ситуацији опет су у питању Американци и њихово стварање војних база. Већ су створили базу у Румунији, а не треба заборавити "Бондстил", највећу војну базу у овом делу Европе. Дакле, није довољно што имају базу, сада хоће силом да прогурају тзв. Косово у НАТО.
* Србија се не одриче своје исконске територије, а притисци Запада све су агресивнији. Какав расплет наслућујете?
* Нуклеарни рат као могућност са којом би се човечанство могло суочити, свакодневно се помиње. Теорија или реална могућност?
- Нуклеарни рат је у ствари само теорија, али у актуелној геополитичкој ситуацији све чешће се користи као аргумент претње. Ситуација је врло крхка и увек постоји опасност да неко притисне погрешно дугме, а то би практично значило пропаст. Европа, Америка и зараћене стране у руско-украјинском рату претрпеле би ужасне, ненадокнадиве губитке.
* Да ли би у случају победе Трампа на изборима у САД, рат у Украјини био ближи крају, а притисци на Србију блажи?
- Нисам сасвим сигуран у то. Ако Доналд Трамп буде поново изабран за председника САД, морам да подсетим да је он у првом мандату, може се рећи, злоупотребио Косово и Метохију захтевом да се Јерусалим призна за престоницу Израела. Због тога мислим да ако и буде изабран, неће се много тога променити у корист Србије.
* Очекујете ли да попут свих империја у историји и америчко "царство" доживи крах?
- То се већ дешава. Америчка моћ слаби, а велике силе у таквој ситуацији су најопасније. Као што се види, они су потпуно у својој мрежи заробили Европу, па она више без Америке не може да повуче ниједан самосталан потез.
Ратови као видео-игрице
У КЊИЗИ "Лажљиви покер" откривена је улога Сједињених Америчких Држава у медијским манипулацијама које су затим послужиле као изговор за покретање рата у Југославији и довеле до НАТО агресије на СРЈ. Принцип је да се једна страна представи као злочинац, а стварни кривац као жртва. Упоредо, лавинама лажи најистакнутија личност једног народа проглашава се диктатором и главним кривцем. Тај модел, као да је реч о видео-игрици, каже за "Новости" Шелер, примењен је и на све доцније ратове, укључујући и актуелни сукоб у Украјини.
* Да ли ће потонуће о којем говорите преживети ЕУ?
- То је кључно питање. Тешко је упоређивати Србију и Швајцарску, али Србија је успела зато што је осим са ЕУ, успоставила и неговала добар однос и са земљама на Истоку - Русијом, Кином и новоуспостављеном економском организацијом БРИКС.
* Како тумачите то што је руско-украјински рат више нашкодио економијама ЕУ него самој Русији?
- На ту ситуацију почело је да реагује становништво Европе. Видимо да у Француској, Немачкој, Шпанији, Грчкој, народ протестује. Значи, економска ситуација је срозана до тачке испод које људи нису више спремни да то трпе.
Проблематичан је однос Европе према Русији јер народ мисли једно а лидери тих земаља раде друго
* Да ли ће с том кризом расти број држава које попут Србије, Мађарске и Словачке не желе да војно помажу рат у Украјини?
- Врло је проблематичан однос Европе према Русији јер практично народ мисли једно, а политички лидери тих земаља раде друго. Мислим да ће немачки народ ипак подржати своје челнике, упркос чињеници да они не уживају велику популарност, штавише. Али,
* Немци себе и даље сматрају силом и желе да се наметну као водећа нација Европе.
Шта би могло да уследи после терористичког напада у Москви?
- Три су фактора ту битна - Путин је добио на изборима огромну подршку свог народа. Масакр у Москви је одговор на ту, за колективни Запад неповољну чињеницу да руски народ стоји уз свог председника. И шта сад? Цела Европа је сада престрављена, а посебно водеће земље Европске уније, да би се терористички напади могли и њима десити.
* Имате ли неку посебну поруку за Србију?
Препоручујемо
"БОЖЕ..." Последње речи мале Сање, жртве НАТО агресије, натераће вам сузе на очи
24. 03. 2024. у 22:19
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (3)