ЕЛЕКТРОНСКА ДОЗВОЛА ЗА ЕВРОПУ ДОГОДИНЕ: Нови намет за путовања у ЕУ

Попуњавање формулара за путовања у земље чланице ЕУ причекаће до лета следеће године.

ЕЛЕКТРОНСКА ДОЗВОЛА ЗА ЕВРОПУ ДОГОДИНЕ: Нови намет за путовања у ЕУ

Фото: Горан Чворовић

Више пута до сада у Бриселу су одлагали ступање на снагу тзв. "Европског система за путне информације и одобрења" (ЕТИАС) који би коначно требало да ступи на снагу од средине следеће године.

Ова дигитална дозвола представља, у ствари, додатни поступак у процедури путовања и подразумева уношење основних података у формулар у електронској форми, да би власти земаља у које се путује одобриле улазак. Реч је о дозволи, а не о визи. Иако је првобитно био план за буде примњива на Шенгенску зону, биће потребна за свих 27 чланица ЕУ, затим за Норвешку, Исланд и Швајцарску, као и за Ватикан, Сан Марино, Лихтенштајн и Монако.

Власти на овај начин проверавају да ли је потенцијални путник раније евентуално прекршио закон о дозволи боравка, да ли га траже судске власти, да ли болује од болести за које је потребна вакцинација и слично. Ово је и додатно средство у борби против илегалне имиграције и тероризма.

Овај формулар биће неопходан, али не значи и аутоматску дозволу за улазак. Мораће, наравно, да се поседује и пасош, а коначну реч имају цариници. Кажу да ће се попуњавати највише десет минута, а да ће се посебно водити рачуна о заштити личних података који ће моћи да се прослеђују само Интерполу.

У ОБАВЕЗИ И ГРАЂАНИ СРБИЈЕ

Етиас ће бити неохподан и грађанима Србије. Тражиће се и држављанима САД, Канаде, Аустралије, Аргентине, Јужне Кореје, Бразила, УАЕ, Хонг Конга, Израела, Јапана, Мексика, Новог Зеланда, Велике Британије и Сингапура. Електронску дозволу мораће да поседују и грађани БиХ, Црне Горе, Северне Македоније, Албаније, Грузије, Молдавије и Украјине. Биће неопходан и за оне који поседују косовска документа, тамо где их признају. Такође, мораће да га имају и грађани Чилеа, Колумбије, Костарике, Доминиканске Републике, Гренаде, Гватемале, Хондураса, Никарагве, Панаме, Парагваја, Перуа, Салвадора, Уругваја, Венецуеле, Тајвана и Малезије. Без ЕТИАС-а на пут неће моћи ни житељи Антигве и Барбуда, Бахама, Барбадоса, Бринеја, Маршалских и Саломонских острва, Кирибатија, Макаа, Маурицијуса, Микронезије, Палауа, Сент Китса и Невиса, Самое, Светог Винцента, Сејшела, Источног Тимора, Тринитеа и Тобагоа, Тонге, Тувалуа и Свете Луције.

На развоју овог система у Европи се радило још од 2016. године, по угледу на амерички електронски систем путничке дозволе (ЕСТА) који је на снази од 2009. године. Сличне системе имају и Канада (АВЕ) и Аустралија (еВизитор).

За разлику од америчког формулара, који кошта 21 евра и важи две године, европски ће бити знатно јефтинији, 7 евра, с роком важења од 3 године, односно до истека путне исправе ако пасошу важност престаје раније. Односиће се, као и досад, на максималне боравке од 90 дана у периоду од 6 месеци.

Такође, овај документ ће бити бесплатан за све млађе од 18 година и старије од 70, као и за чланове породица грађана ЕУ који живе у трећим земљама или за све оне који су ослобођени виза.

Документ би преко електронске поште требало да се добија врло брзо, већ после неколико минута, а најкасније 96 сати од подношења захтева. Искуство других земаља говори да се изда изузетно мали број негативних одлука, у америчком случају свега 0,1 одсто.

Увођење ће бити постепено, с транзиционим периодом. Од лета следеће године, првих шест месеци важиће толеранција за оне који се не буду снабдели потребним документом, што ће бити продужено на још пола године, али овога пута само за оне који улазе први пут.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (0)

Кулинарски спектакл укуса и иновација у Београду