ОТРОВЕ И ЗРАЧЕЊА ДУГО ЋЕМО ТРПЕТИ: Ни данас немамо прецизне одговоре о утицају НАТО агресије на наше здравље
ПОСЕБНО важно питање када се подсећамо бомбардовања Србије 1999. године јесте чиме нас је НАТО све "засипао" тих 78 дана, какве је то ефекте имало на животну средину и какве здравствене последице су коришћена ратна средства оставила и по оне који нису били директно погођени тим дејствима.
Све то полако излази на површину, али и 25 година касније немамо прецизан одговор да ли је и у којој мери коришћење муниције са осиромашеним уранијумом довело до повећања малигних, аутоимуних и других обољења.
Мада многи стручњаци упозоравају на драматичне последице хемијског загађења и радијацијског зрачења, званичних података о последицама по здравље нације - нема.
Познато је да је за 11 недеља бомбардовања СР Југославије извршено 2.300 ваздушних удара на 995 објеката широм земље. НАТО је лансирао 1.300 крстарећих ракета, изручио 37.000 касетних бомби, а употребио је и забрањену муницију са осиромашеним уранијумом. Потврђено је да је НАТО користио осиромашени уранијум у око 31.000 бојевих глава. Око 15 тона (од којих су САД признале 11) овог радиоактивног елемента пало је на Србију, као и непозната количина плутонијума. Највише бомби пало је на територију Косова и Метохије. Упркос томе што нема много научних радова о штетности осиромашеног уранијума на здравље људи, амерички лекари и војни аналитичари говоре о његовим разорним последицама.
- Од нашег региона направљен је експеримент и то указује на намеру да се од људи, али и од свега живог на овом простору, направи оглед који ће се пратити пет, десет, двадесет година, два, три века - својевременео је указала проф. др Даница Грујичић, актуелна министарка здравља, која је из прве руке годинама гледала последице бомбардовања по човеково здравље. - Јер, полураспад осиромашеног уранијума траје неких 4,5 милијарди година - дуже него што постоји наша планета. Резултат агресије НАТО пакта на СРЈ било је не само више хиљада невино убијених, већ и тровање будућих нараштаја са осиромашеним уранијумом.
Кршење Женевске конвенције
ИЗВЕШТАЈ Савета Европе, који је дуго скриван од јавности, открио је језиве последице НАТО бомбардовања СРЈ. Документ је усвојен 24. јануара 2001. и указује на то да је бомбардовање загадило још седам европских земаља: Албанију, Бугарску, Грчку, Мађарску, Румунију, Северну Македонију и Украјину.
- Употреба муниције која садржи осаромашени утанијум повећаће учесталост рака и урођених болести међу становницима погођених подручја, као и међу војницима који су учествовали у ратним дејствима - наведено је у извештају, у којем је истакнуто и да је бомбардовање еколошки опасних постројења "флагрантно кршење правила заштитне животне средине по Женевској конвенцији".
Грујичић је тада истакла да не само да се после 1999. повећао број тумора, него су они почели да мењају своју форму:
- Раније смо имали на мозгу туморе који се налазе у чеоном режњу, потиљачном или слепоочном, а данас су сви захваћени. Раније се тумор враћао или није после лечења, а данас кад се врати, захваћен је цео мозак. То сам као неурохирург видела. Постоји још низ проблема, попут коефицијента интелигенције деце која су тада рођена, генетски поремећаји, изгубљене трудноће, побачаји... А и ветеринари су приметили да се рађају потпуно неадекватни плодови.
Друштво Србије за борбу против рака утврдило је 2010. да је број нових случајева рака порастао за око 20 одсто у односу на 2001. Та стопа раста од два одсто је четири пута брже расла него у Немачкој, Шведској, Енглеској, а у САД је у исто време опадала за 0,6 одсто годишње. Истраживања на којима су радили стручњаци различитих профила говоре да су код 20,7 одсто становништва у Србији примећени специфични хромозомски поремећаји за које се верује да су последица бомбардовања. То је 10 до 20 пута чешће него што је уобичајено.
Радиоактивни отпад
СТРУЧЊАЦИ тврде да је највећи део осиромашеног уранијума који је бачен на СРЈ заправо гориво из нуклеарних електрана које се морало негде складиштити и чувати. Руси наводно имају технологију за прераду тог отпада, док је Американци и Запад немају и зато је "сеју" по планети. Као доказ наводе то што хемијски елемент плутонијум не постоји у природи, а после бомбардовања је пронађен у СРЈ. То им је доказ да је дошао из нуклеарних електрана.
Дуготрајне последице бомбардовања, упозоравају поједини стручњаци, не потичу само од коришћења муниције са осиромашеним уранијумом. Канцерогене материје ослобођене су и бомбардовањем великих индустријских система. Током бомбардовања погођено је 78 индустријских локација и 42 енергетске инсталације, али и 13 националних паркова и резервата природе - Тара, Копаоник, Фрушка гора, Шар-планина... У пожарима трансформатора, у којима се користио пирален као изолатор и средство за хлађење, ослобађале су се канцерогене и геотоксичне материје прве категорије. Њихов улазак у ланац исхране преко прехрамбених производа животињског порекла може да угрози здравље.
- Злочиначко бомбардовање СРЈ имало је карактеристике еколошког рата али и еко-криминалитета, јер је изазвало значајно угрожавање животне средине на локалном, регионалном и на глобалном нивоу - истакао је проф. др Раде Биочанин. - Гађањем хемијских постројења и фабрика, у атмосферу су ослобођене велике количине опасних супстанци, а деконтаминација се одвија споро и неефикасно.
За правду и опомену моћницима
ИАКО се НАТО изјаснио да има имунитет, адвокат Срђан Алексић, чија канцеларија заступа грађане Србије оболеле од малигних болести, верује да ће до краја године добити прве пресуде и обештећење.
- Морамо да радимо по моделу италијанског адвоката Анђела Тартаље, који је изборио правду за више стотина италијанских војника који су оболели на Космету - казао је Алексић. - Ако је код њих у Италији Врховни суд потврдио тужбе, а код нас је катастрофа још већа, онда се морамо изборити за право и правду за наше грађане. Имунитет који има НАТО не може да га ослободи одговорности за ратни злочин, а грађани оболели од рака пошто су непосредно били изложени дејству осиромашеног уранијума морају добити сатисфакцију. Само позитивна пресуда била би праведна, али и опомена моћницима да поштују међународно јавно право. Осиромашени уранијум који је бацан у Србији остављен је на вечност. То је злочин против човечности и злочин против Бога.
И можда би све ово било гурнуто под тепих, да италијански војници који су били у мисијама Кфора 1999. нису затражили и од своје државе добили одштету због везе између муниције коју је НАТО користио, њиховог боравка на КиМ и болести које имају. Око 300 италијанских војника је умрло, а више од 4.000 је болесно. Адвокат Анђело Тартаља доказао је да су војници били у праву и добили су одштету између 700.000 и милион евра по особи, које им је исплатило италијанско Министарство одбране, јер их је оно послало у СРЈ где су оболели од канцера.
- Поседујем доказе да су САД пре више година саопштиле НАТО каква је опасност по војнике од осиромашеног уранијума, али то је скривано - говорио је за "Новости" италијански пилот Доменико Леђеро. - Чудили смо се што су амерички војници све време били у специјалним заштитним оделима, док смо ми шетали без икакве опреме. Још 1994. НАТО је знао да осиромашени уранијум изазива рак, али је упркос томе свесно и намерно њиме пунио бомбе којима је гађао Србију. Постоји и видео-снимак који је направио Пентагон, на коме се јасно указује на штетност осиромашеног уранијума по здравље људи.
Препоручујемо
СНИМАТЕЉ СТАНКЕ УРЕКАО Ф16: Необична судбина НАТО летелице која је оборена код Накучана, па се "појавила" на аеро-митингу
17. 02. 2024. у 20:25 >> 20:26
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД
НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.
19. 01. 2025. у 08:22
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СТРОГО ПРАВИЛО У ДОМУ ПОПОВИЋА: Сузана и кућној помоћници забранила једно
САША Поповић тренутно време проводи у свом дому на Бежанијској коси окружен најмилијима у своја четири зида.
18. 01. 2025. у 15:23
Коментари (0)