КРВАВИ ПИР ЗАПОЧЕЛИ НА МЛАДЕНЦЕ: Сред Васкршњег поста, усташе и муслимански фашисти из ханџар - дивизије зверски су убили 6.000 људи (ФОТО)
ЈЕДАН од најмонструознијих злочина у историји људског рода, почео је 22. марта се пре 82 године, сред Великог поста.
Од Младенаца до Васкрса, у Милошевићима и Старом броду на истоку Босне, на обали Дрине недалеко од Вишеграда, усташе и муслимански фашисти из ханџар - дивизије зверски су поморили 6.000 душа, људи, Срба и без изузетка – цивила. Парастос жртвама погрома у петак је служио митрополит дабробосански Хризостом. Затим су уз спомен – музеј Стари брод, и у Дрину, положени венци.
- Наше стрпљење које смо трпели толико година Господ је на чудесан начин открио свима, откривена је истина да су 1942. године хиљаде Срба бежали од усташа из Сарајева и романијских општина тражећи спас, али је већина њих овде доживела стравичну смрт. Многи су се бацили у валове хладне Дрине, да би сачували оно што је код човека најважније, а то су честитост, образ, достојанство. Нису хтели да их оскрнаве непријатељи, већ су сами скочили у таласе хладне Дрине – рекао је митрополит Хризостом.
ДАНИ КАДА ЈЕ НЕСТАЛА ЉУДСКОСТ
Шта ће намерник затећи у Старом Броду данас? Из Дрине 27 скулптура, 39 ликова жена, деце и невиних људи - вапе за људскошћу. Унутар меморијалне зграде, "конзоле", под плавичастим пригушеним светлом зид је, а на њему су исписана имена 6.000 жртава. Изнад свега, високо у обали је црква. У њој, међу фрескама и мученицима са Старог Брода, лик је девојчице Милице Ракић, убијене 1999. године.
Питање је времена када ће жртве из Старог Брода бити уведене у свете, тај дан ће, извесно, доћи.
Црне легије Јуре Францетића и муслиманска милиција, на крваве Младенце 22. марта 1942. године, започели су прогон стараца и жена из Сарајева, Рогатице, Вишеграда, Хан Пијеска, Кладња, Сокоца, Олова… На велики празник православаца, сустигли су збегове на обали Дрине. Започело је клање, убијање, силовање жена, а велики број људи, нарочито жена, у немоћи или намерно, утопио се у Дрини бирајући лакшу смрт.
Тек 2008. године, у Старом броду, подигнуто је обележје у знак сећања на масакр. Маја 2010. године започета је градња спомен капеле и звонаре, а 2019. је овде освештан је дирљиви, јединствени спомен - музеј за који је пројекат урадио архитекта Новица Мотика из Зворника.
Испод цркве, унутар спомен – музеја, на једном од зидова исписана су имена 6.000 људи, са местима, датумима рођења и страшне смрти. Испред из Дрине извирују скулптуре жена, деце и мученика, из Дрине вапе да макар из заборава буду спасени. Ово је место посебно, у њему влада осећање сталног васкрсења и све је више људи из целог света који овде долазе да се и сами увере у до недавно - скривене истине.
Како одавде гледати на људе, на безмало цео један народ, који је тако дуго о свом крсту ћутао, либећи се да га напокон подигне и крочи у живот? И како описати тај корак у вечност данас, то олакшање што Стари Брод, овакав какав је данас, постоји?
- Мора бити Божја воља, ко би иначе злочинцима дао апарат у руке, да тог трена фотографишу историју, сваки најморбиднији детаљ, да би се касније могли поносити својим „делима“ – рекао је на овом месту, једном приликом, академик Матија Бећковић.
И заиста, у спомен - музеју могу се видети страшне, неподношљиво мучне, фотографије егзекуција, извршења злочина. Један од најзапаженијих аутора је и Павелићев син, љубитељ фотографије, кога је отац поносно водио по стратиштима. Ове фотографије сведоче о монструозном уверењу џелата, да истребљењем Срба, чине добро дело и као такве они су их сачували.
ДЕЛО МЛАДОГ ЧОВЕКА
Пред Старим Бродом, посетилац остаје затечен чињеницом да је споменичко-музејски комплекс дело веома младог човека. Када је спомен завршен, архитекта Новица Мотика имао је 27 година. Радио је без новчане надокнаде, "да светлост потраје дуже од угашеног трептаја". Влада Републике Српске одликовала га је Медаљом заслуга за народ. Са 13 месеци, у ратном Сарајеву, остао је без оца. Тражећи животни ослонац, иконописањем је почео да се бави са осам година, а сликарством седам година касније. Дипломирао је на Факултету техничких наука у Новом Саду, на департману за архитектуру и урбанизам. Прве озбиљне пројекте почео је да ради већ у 23. години...
Све је у Старом броду сведочанство је о ономе што историја неумољиво памти: на пролеће 1942. године Црна легија Јурета Францетића, потпомогнута муслиманима из ханџар дивизије, започела је офанзиву с намером да истребе српско становништво и да границе НДХ прошире до Дрине. У збеговима се нашло на десетине хиљада цивила из Сарајева, Рогатице, Вишеграда, Хан Пијеска, Кладња, Сокоца, Олова... Спас су тражили у Србији, али су Италијани блокирали пролаз према Вишеграду. Суров, зверски крај, људи су дочекали у селима Стари Брод и Милошевићи.
- Више од 300 жена, иако већина њих није знала да плива, на Младенце скочило је у Дрину, својом вољом одлазећи у смрт. Више од 6.000 недужних масакрирано је на обали, на најсвирепије начине. Чак је и немачка јединица смештена на десној обали Дрине, покушавала да усташе одврати од зверстава, са Недићевим војницима су неколико хиљада људи избавили. Усташе су жене силовали, децу набијале на бајонете, вадили очи. Лешеви су плутали Дрином одавде до Вишеграда. Женске косе биле су свуда расплетене по води - делови су сведочанстава преживелих, Милке Поповић, Љубице Планинчић, Риста Боровчанина, Драга Крстића...
За покољ у Старом Броду и Милошевићима нико није одговарао.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)