СРБИМА ДОНИРАНА БАЧИЋЕВА ИМОВИНА: Зграде познатог загребачког трговца и хуманисте напокон у рукама друштва "Привредник"

СРПСКОМ привредном друштву "Привредник" враћено је крајем прошле недеље, тачно 83 године од конфискације, око 1.300 квадрата у најстрожем центру Загреба, вредних готово два милиона евра. Реч је о комплексу зграда у Прерадовићевој 18 и делу некадашње Палате Бачић, на углу Бериславићеве и Гајеве улице, које је "Привреднику" својевремено поклонио Лазар Бачић, загребачки трговац и власник Циглане у Јасеновцу.

СРБИМА ДОНИРАНА БАЧИЋЕВА ИМОВИНА: Зграде познатог загребачког трговца и хуманисте напокон у рукама друштва Привредник

Srpsko privredno društvo Privrednik

Апсурд је да је имовина једног од највећих српских хуманиста постала у Другом светском рату део усташког логора смрти и најстрашније место ликвидације Срба, Јевреја и Рома.

Разговори о враћању вредних непокретности трајали су још од 2008. године, када су представници српске мањине ушли у хрватску владу.

- Један од услова које смо поставили када смо улазили у Владу био је да се имовина врати "Привреднику", јер је, уз СПЦ, то најстарија и најзначајнија српска институција у Хрватској, старија од "Просвјете", и заслужна за изградњу Загреба у последњих 127 година - каже за "Новости" проф. Слободан Узелац, бивши потпредседник хрватске Владе и дугогодишњи председник Српског културног друштва "Просвјета".

Он додаје да је зграде око Цветног трга и Петра Прерадовића изградио овај фонд, од почетка намењен за школовање сиромашне српске деце у Аустроугарској. "Привредник" је и данас хуманитарно удружење које стипендира сиромашне ученике и студенте из повратничких крајева. Међутим, будући да му није признат статус наследника некадашњег истоименог друштва, а тиме ни власништво над вредним некретнинама, у предугим преговорима с неколико хрватских влада пронађено је компромисно решње - некретнина му је донирана.

- Наравно да је апсурдно да нам неко донира оно што је наше, али ипак поздрављам тај потез и кажем: боље ишта него ништа, и боље икад него никад. Јер, цео поступак неоправдано је дуго трајао. Маштали смо о томе да тај простор, заједно са простором "Просвјете", у истој улици, буде једног дана место српског окупљања, српски културни центар. Надамо се да је то време дошло - каже Узелац.

Лазар Бачић, угледни јасеновачки трговац и велики добротвор, поклонио је вредне некретнине "Привреднику" 1921. године. Са братом Јованом, бавио се трговином, поседовао је више трговачких радњи у Загребу и Јасеновцу, као и озлоглашену Циглану. Био је један од оснивача Српске банке у Загребу и дугогодишњи председник Црквене општине у Јасеновцу.

СУМЊИВО ЛИЦЕ

БАЧИЋ је био један од 53 Срба који су 1908. изведени пред загребачки суд на Велеиздајничком процесу. Одлежао је 16 месеци у затвору, после чега је био под присмотром, као сумњиво лице.

Поред редовних новчаних уплата, поклонио је "Привреднику" ову своју двоспратну кућу и још 100.000 динара. О свом трошку послао је и 104 ђака за шегрте. Помагао је и Српску читаоницу у Јасеновцу, а сваке године за Врбицу слао је по 10.000 динара за одевање сиромашне деце у свом месту.

Преминуо је у освит Другог светског рата, 1940. године, а његову имовину власти НДХ су конфисковале. Због поплава у логорима 1 и 2 у Јасеновцу, 1.500 логораша пребачено је у Циглану, која ће опстати као логор 3 све до 23. априла 1945. Управо овде извршена су најмонструознија убиства и мучења и одавде је, 22. априла 1945, покушан пробој 600 логораша. Преживело је само 117.

Иначе, многи угледни Срби били су добротвори "Привредника". Међу њима су Михаило Пупин, Никола Тесла, Јован Цвијић, сликар Паја Јовановић, велепоседник Лазар Дуњђерски, трговац Владимир Матијевић, који је био и оснивач.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

МИСЛИО САМ ДА КОНТРОЛИШЕМ МЕЧ, ТО ЈЕ БИЛА МОЈА ГРЕШКА: Алкараза је овај потез коштао пораза