СТРОЈ НАЈБОЉИХ: У току је конкурс за упис у војне школе - Посетили смо Војну академију и видели како изгледа један дан кадета (ФОТО/ВИДЕО)
АКО ли у себи гајите барем мрву љубави према отаџбини, овом парчету космоса које зовемо Србија, небу које је над нама и земљи коју газимо - јединој коју имамо, немогуће је да вам срце бар мало не заигра када чујете интонирање српске химне, и присуствујете свечаном чину подизања наше заставе.
Баш ово био је наш први утисак када смо једно, још увек прохладно јутро, посетили Војну академију на Бањици. Гледајући кадете Војне академије, али и њихове старешине, како поносно стоје док се чује химна и подиже српска застава, убрзо се на овај свечарски утисак надовезао још један - нама је тек почетак радног дана, а они су толико тога од раног јутра већ завршили. На њима се пак све то не може никако препознати - одавно будни стоје усправно и потпуно спремно.
У години када се обележавају 174 године постојања Војне академије, ова установа поново је отворила врата за будуће кадете. Конкурс, који траје до краја месеца, био је повод да посетимо Војну академију, како бисмо се упознали са начином рада ове образовне установе, и у центру збивања стекли утисак како изгледа живот кадета на Војној академији, као и како протиче један њихов дан.
Дан испуњен активностима почиње у 6 ујутру
Дан кадета на Војној академији, као и у било којој другој јединици Војске Србије, регулисан је распоредом дневног времена.
- Он почиње од устајања, што је начелно од 6 сати ујутру. Од 6 сати до 6 и 20 кадети имају времена за личну хигијену, за намештање кревета, пресвлачење и одлазак на јутарње вежбе. Јутарње вежбање подразумева комбинацију трчања, шетања, као и гимнастичке вежбе. Након јутарњег вежбања кадети одлазе на доручак, а након доручка следи јутарња смотра - објашњава нам поручник Никола Живковић.
Свакога дана врши се смотра неког другог дела опреме коју кадети дуже и користе током наставе и школовања на Војној академији. Када се јутарња смотра заврши, кадети одлазе на наставу.
- Настава пре подне траје највише седам часова, а један део студијских програма има наставу и по подне. Након наставе следи ручак, а кадети након ручка имају слободне активности до 17 часова, када почињу часови обавезног учења, који важе за све, осим за кадете четврте године. Затим следи вечера и слободне активности које трају све до пола 10, када се кадети припремају за ноћни одмор, односно за повечерје.
Живковић истиче да су кадетима Војне академије доступне бројне слободне активности у виду секција организованих у оквиру академије - а којих је више од 40.
- Оне су како спортског карактера, тако и друштвеног - постоје и секције беседништва, драматургије, хорска секција, додаје он и истиче да је кадетима омогућен и излазак у град.
- Кадети са добрим успехом студирања, односно положеним испитима, остварују одређене повластице, и од њих зависи када им је омогућен излазак у град.
Од сигурног посла до пријатељстава која трају цео живот
Велики су бенефити које доноси школовање на војним школама, истиче поручник Живковић и додаје да би међу овим бенефитима пре свега издвојио врхунско и модерно образовање, које је притом потпуно бесплатно. Кадетима је обезбеђен и бесплатан смештај, исхрана и сва неопходна средства која су потребна за праћење наставе.
- Кадетима је такође обезбеђена и новчана стипендија на месечно нивоу. Висина те стипендије зависи од положених испита и просечне оцене. Она може да се креће све до 29.000 динара, за кадете четврте године - објашњава Живковић за "Новости".
Можда највећи бенефит уписивања Војне академије јесте то што кадете након завршетка ове образовне установе чека сигуран посао у јединицама Војске Србије, као и могућност даљег усавршавања током каријере.
Ипак, како истиче и Живковић, оно што нема цену јесу пријатељства и другарства која се стичу током живота и рада у војним школама - јер је то нешто што остаје за цео живот.
Поручник Живковић нам објашњава који је пут који кандидати морају да прођу приликом пријаве за Војну академију.
- Сви кандидати морају да имају држављанство и стално пребивалиште на територији Републике Србије, да су здравствено способни за школовање у војним школама, што утврђује надлежна војнолекарска комисија, да се против њих не води никакав кривичан поступак, да нису осуђивани на затворску казну дужу од шест месеци, или на меру малолетничког затвора.
Додаје да постоје посебни услови конкурса за кандидате који се одлуче за програме инжењерског образовног профила. Најатрактивнији програм будућим кадетима свакако је војно ваздухопловство - зато што у будућности кадетима пружа могућност управљања војним авионима и хеликоптерима.
Кадети задовољни новом опремом
Кадет Никола Малић, са четврте године смера Пешадија на Војној академији, каже нам да се за ову образовну установу определио првенствено због љубави према наоружању, тактици и топографији. Ипак, додаје да је на овакав избор утицала и традиција која се баштини у његовој породици - љубав према отаџбини и љубав према самој војсци.
- Бенефити које сам добио овим смером су високо знање у области тактике пешадије, које се користи како у теорији у нашим кабинетима, тако и практично на терену.
Посебно је задовољан новом борбеном опремом коју је Војна академија добила од Министарства одбране.
- На мени је борбена опрема Т19П, која нам додатно олакшава сам боравак на терену.
Кадет Малић истиче да након завршетка Војне академије себе види у 63. падобранској бригади, и додаје да је то још један од разлога зашто се одлучио за уписивање овог смера.
- Позивам све младе људе да конкуришу и упишу се на Војну академију и стану у строј најбољих - поносно закључује кадет Никола Малић.
Кадет четврте године смера Оклопне јединице Сергеј Трифуновић каже нам да се за овај смер одлучио из љубави према борбеним оклопним возилима која се налазе у Војсци Србије, али и свих бенефита које доноси служба у роду оклопних јединица у Војсци Србије.
- Војна академија донела ми је доста знања и могућности кроз године школовања - научио сам шта значи одговорност, вредност, дисциплина, рад, ред - каже за "Новости" Трифуновић, и додаје да се нада да ће ове усвојене вредности успети да употреби у даљем животу и раду.
- У будућности себе видим као командира тенковског вода, на тенку Т-72 МС, иначе најмодернијем тенку који се налази у употреби у Војсци Србије - закључује кадет Трифуновић.
Отворена врата за 185 будућих кадета
Конкурс за упис у све војне школе - Војну академију, средњу стручну војну школу и Војну гимназију отворен је до 31. марта, а услови за пријављивање кандидата, као и сама процедура могу се видети на сајту тих установa.
Сви кандидати заинтересовани за упис Војне академије могу сваке суботе од 10 до 13 часова да се упознају са начином рада ове образовне установе.
Седам студијских програма
Војна академија ове године прима 185 кандидата на седам студијских програма, а то су Копнена војска, Војно ваздухопловство, Економија одбране, Војноелектронско инжењерство, Војномашинско инжењерство, Војносаобраћајно инжењерство и Технолошко инжењерство материјала и заштите.
Препоручујемо
ДРЖАВА ЋЕ УЛОЖИТИ ЈОШ ВИШЕ НОВЦА: Вучић о производњи дронова самоубица - ово су циљеви
09. 03. 2024. у 11:15
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)