ИНОВАЦИЈЕ ИМАЈУ ОГРОМАН УТИЦАЈ НА НАШЕ ЖИВОТЕ: Министарка Беговић отворила 30. YУИНФО конференцију на Копаонику

Љ.Б.

11. 03. 2024. у 11:24

Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић рекла је данас на отварању Иновационог форума у оквиру Националног пројекта "Србија земља науке, земља иновација", да су иновације те које доводе до технолошког развоја једног друштва

ИНОВАЦИЈЕ ИМАЈУ ОГРОМАН УТИЦАЈ НА НАШЕ ЖИВОТЕ: Министарка Беговић отворила 30. YУИНФО конференцију на Копаонику

Фото: Министарство

"Националним пројектом 'Србија земља науке, земља иновација' покушавамо да грађанима, привредницима и академији приближимо оно што имамо у оквиру иновационог екосистема и шта људи могу да искористе од онога што је држава изградила као систем подршке када је реч о финансијама, пореским олакшицама, различитим фондовима и менторском раду, поручила је Беговић.

Према њеним речима Србија има подстицајан регулаторни оквир, разгранату инфраструктуру и подршку за иновације као и веома добре пореске подстицаје, иако их многи привредници још не користе, саопштило је Министарство науке, технолошког развоја и иновација.

Постоји читав сет пореских олакшица донетих са циљем да се истраживање и развој ојачају пре свега у приватном сектору, јер нам наука, истраживање и развој у овом сектору нису на задовољавајућем нивоу, рекла је она.

Додала је да Министарство науке ради на томе да направи добре механизме да се споје привреда и науку и истакла да је веома битно да мала и средња предузећа постану свесна да су иновације, истраживање и развој неопходни за даљи напредак компанија и њихов опстанак на међународном тржишту.

Министарка је подсетила на измене релевантних закона којима ресорно министарство жели да обезбеди подршку пре свега научницима и научној заједници да се упусте у предузетничке воде.

Указала је и на значај научно-технолошких паркова и чињенице да су они сада умрежени са Регионалним иновационим стартап центрима, као и да су планирана даља проширења и улагања.

"Научно-технолошким парковима тренутно имамо 246 компанија, 108 стартапа, 66 развојних компанија, 75 онлајн предузећа виртуелних чланова, више од 4.500 запослених и те компаније послују у више од 30 земаља. Србија бележи експоненцијални раст што се тиче стартап компанија, рекла је Беговић.

Подсетила је да се завршава центар изврсности у Крагујевцу и да се гради БИО4 кампус који представља иновациони екосистем за себе, али и инфраструктуру која би, према њеним речима, требало да повуче напред развој нових технологија.

Циљ одржавања Иновационог форума јесте да окупи све инфраструктурне субјекте иновационе делатности и да подигне њихов капацитет у области трансфера технологија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НЕМА ВИШЕ МИРА Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом