ПАТИМО ЗА МАРТИНОМ(4) , ХОЋЕМО ДА НАМ ЈЕ ВРАТЕ: Хранитељка из Бачке Тополе тражи ревизију поступка усвајања девојчице у Суботицу
ИАКО четворогодишња Мартина већ више од пет месеци има родитеље и нови дом у Суботици, њени некадашњи хранитељи, породица Озорак из Бачке Тополе, не одустају од намере да је врате под свој кров.
Они су затражили ревизију поступка усвојења, јер је у овој малој бачкој општини готово истовремено једно дете усвојено са већом разликом у годинама.
Наиме, један од критеријума због којих су Ерика Озорак (55) и њен супруг одбијени у намери да усвоје Мартину, која је од првих дана рођења код њих, јесте то што старосна граница између њих и детета прелази максималних 45 година. Међутим, породица је сад сазнала да је Центар за социјални рад у Бачкој Тополи направио преседан и другом пару дозволио усвајање детета, иако је такође спорна старосна граница. Због тога су затражили ревизију предмета.
- Немамо ништа против те породице, али желимо да и ми имамо иста права и да нам се дозволи да усвојимо Мартину која је код нас од свог деветог дана. Сви јако патимо за њом - изјавила је Ерика.
У надлежном центру за социјални рад, потврђено нам је да никакав званичан захтев није упућен.
- Сваки поступак усвојења је посебан, тако и ова два случаја, у којима је максимално испоштована законска процедура - каже Јасмина Зимоњић, директорка Центра за социјални рад.
Поступак
Мала Мартина је 18. октобра измештена из хранитељске породице у породицу усвојитеља. После периода прилагођавања од три месеца и праћења детета, решењем ресорног Министарства они су и званично постали њени родитељи.
То потврђује и надлежно Министарство за бригу о породици, које такође каже да у сваком случају центар за социјални рад, одлучује да ли је усвојење у најбољем интересу детета.
- То се односи и на ситуације када је разлика у годинама изнад законом дозвољене. Закон дозвољава таква усвојења, али њихова примена је изузетна - истичу у Министарству за бригу о породици. - Центар за социјални рад у Бачкој Тополи је, у складу са законом, засновао усвојење детета од стране усвојитеља који прелазе законом дозвољену разлику у годинама за усвојење у односу на дете које су усвојили. Међутим, личне карактеристике усвојеног детета (превасходно године живота), његова породична ситуација, карактеристике усвојитеља и разлози за усвојење се значајно разликују од околности случаја детета за које је Ерика Озорак показала интересовање за усвојење.
Правно гледано, ревизија предмета је ванредно средство које се користи у парничном поступку против правоснажне судске одлуке. Значи, треба да постоји првостепена одлука на коју је уложена жалба и другостепена којом се жалба одбија, тек тада може да дође до ревизије о којој одлучује Врховни суд.
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене
ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.
26. 12. 2024. у 08:55
ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"
АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.
26. 12. 2024. у 07:44
А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара
ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.
26. 12. 2024. у 14:37
Коментари (0)