ЗА ПЕТ ДАНА ОДУЗЕЛИ ПЕТ ВОЗИЛА: Од петка на снази нове мере, полиција санкционише несавесне возаче

В. Црњански Спасојевић

28. 02. 2024. у 10:25

ПОЛИЦИЈА је привремено одузела укупно пет возила од петка, од када је ступио на снагу измењен Закон о безбедности саобраћаја, казао је Владан Николић из Управе саобраћајне полиције. Кола су одузета у Лесковцу, Ваљеву, Новом Пазару и двоја у Београду.

ЗА ПЕТ ДАНА ОДУЗЕЛИ ПЕТ ВОЗИЛА: Од петка на снази нове мере, полиција санкционише несавесне возаче

Фото: Р. Шегрт

По новом пропису, наиме, полиција може привремено да одузме аутомобил несавесним возачима који су починили тежи прекршај, а у последње две године већ имају пресуде Прекршајног суда за бар два тежа прекршаја. У ризику да на неко време остану без кола је око 10.000 возача, колико их је, наиме, осуђено за две године, али то није једина казна која их може снаћи. Према речима проф. др Милана Вујанића, из Комитета за безбедност саобраћаја, сви они обавезни су да плате и лежарину, односно чување одузетих кола на паркингу Саобраћајне полиције или другом месту. Како каже проф. Вујанић, лежарина за нпр. два месеца достиже 40.000 динара.

Фото: Д. Миловановић

Алко тест

- Одузето возило се чува до доношења правоснажне пресуде или док суд не одреди другачије - каже наш саговорник. - Наравно да то чување на паркингу плаћа сам власник, па је то на неки начин за њега двострука казна.

Први коме је полиција одузела кола јесте шездесетједногодишњи Лесковчанин, који је већ у петак, током контроле одбио да уради алко-тест. Полиција му је одузела "пасат" јер је, према наводима МУП-а, у претходне две године правоснажно осуђен због одбијања алко-тестирања и насилничке вожње, пошто је управљао колима у стању потпуне алкохолисаности, са 2,03 промила алкохола у крви.

СТРАДАЛО 68 ЉУДИ

ОД почетка године 68 људи је погинуло у саобраћају, што је за четири више него у истом периоду прошле године. Само у фебруару, сваког дана имамо по једну погинулу особу, а у јануару их је било 42. У 2022. откривено је 1.350.000 саобраћајних прекршаја, прошле године 1.400.000, казао је Владан Николић.

Ово није дестимулисало тридесетшестогодишњег Панчевца, који је само дан касније ухваћен за воланом "опел астре" са чак 4,01 промила алкохола у организму! Њему је одређено задржавање и поднета је прекршајна пријава због насилничке вожње, после чега је по скраћеном поступку спроведен код судије за прекршаје. У последњих 48 сати полиција у Нишу је зауставила и возаче који су возили са више од два промила алкохола и под дејством марихуане.

Tanjug

Мирко Коковић

- Све преко два промила алкохола у организму класификује се као потпуна алкохолисаност - објашњава Мирко Коковић из Агенције за безбедност саобраћаја. - У таквим ситуацијама, особи се одређује обавезно задржавање 12 сати, искључивање из саобраћаја 24 сата, најмање девет месеци забране управљања возилом, казна од 120.000 до 140.000 динара, 30 до 60 дана затвора или рад у јавном интересу 240 до 360 сати. И на све то, добија 15 казнених поена (возачка дозвола се одузима са 18) - наводи Коковић.

Измењен Закон о безбедности саобраћаја омогућује полицији и да упозори учесника у саобраћају без покретања поступка, уколико је за учињено дело предвиђена новчана казна и ако у претходне две године нема почињених прекршаја.

Кола могу привремено, до окончања поступка, бити одузета за 18 могућих тешких прекршаја, међу којима су одбијање алко или дрога тестирања, вожња у алкохолисаном стању када количина алкохола прелази 1,2 промила у организму, енормно прекорачење брзине у насељу, зони школа или зони успореног саобраћаја, пролазак кроз два црвена светла у размаку од 10 минута, вожња без иједне категорије, вожња детета млађег од 12 година на месту сувозача итд.

Саобраћајна полиција може да одузме аутомобил само до окончања судског поступка, а судија може већ на првом рочишту да га врати власнику, али може и да донесе одлуку да се возило врати тек по окончању поступка, или да се трајно одузме као предмет извршења дела.

ТЕРЕТЊАКЕ ВОЗЕ И ДРОГИРАНИ

ИЗМЕЂУ 19. и 25. фебруара, током међународне акције Roadpol, МУП је открио 8.003 прекршаја возача теретних возила и 719 возача аутобуса. Контролисано је око 10.000 возача и више од две трећине било је у прекршају. Нешто више од четвртине возача теретњака, односно њих 2.121, кажњено је због прекорачења времена управљања и злоуопотребе тахографских листића. Из саобраћаја су искључена двадесеттројица због вожње под дејством алкохола, а троје због дејства психоактивних супстанци. И 317 возача аутобуса санкционисано је због прекорачења времена управљања и неправилности око тахографа.

- Верујем да ће мера одузимања аутомобила деловати дестимулишуће на оне који су склони прекршајима. На неке ће деловати превентивно, када чују да је ступила на снагу, почеће да коригују понашање за воланом. Нажалост, има и оних код којих се промена понашања може очекивати тек након одузимања возила. Наравно, увек ће бити људи који имају тенденцију ка антисоцијалном понашању и не маре превише за поштовање друштвених правила, па и саобраћајних. Добар "лек" је комбинација спровођења превентивних мера (едукација) уз репресивне (казна), али на доследанст. Ако изостане доследност, било која мера губи на значају - сматра Јелена Милошевић, дипл. психолог.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛБАНЦИ У ШОКУ: Црногорски судија пехаром ударио тренера из лажне државе Косово (ВИДЕО)