ОКО ПОЛОВИНЕ ВОЗАЧА ПОШТУЈЕ ОГРАНИЧЕЊЕ БРЗИНЕ У НАСЕЉУ: Занимљиво истраживање Агенције за безбедност саобраћаја у свим општинама у Србији

В.Ц.С.

26. 02. 2024. у 16:35

Један од најзначајних научно-истраживачких пројеката у области безбедности саобраћаја у Србији и свету јесте пројекат Истраживање индикатора перформанси безбедности саобраћаја у Републици Србији, који је реализован и 2023. године.

ОКО ПОЛОВИНЕ ВОЗАЧА ПОШТУЈЕ ОГРАНИЧЕЊЕ БРЗИНЕ У НАСЕЉУ: Занимљиво истраживање Агенције за безбедност саобраћаја у свим општинама у Србији

Фото: Наки камере

Истраживачи су обишли сваку од 161 локалне самоуправе и забележили понашање више од 245.000 возача моторних возила и више од 145.000 пешака, после чега је уследила обрада података и припрема извештаја за све локалне самоуправе и републички ниво.

Неки од резултата до којих се дошло јесу: 86,9 одсто возача путничких аутомобила је користило сигурносни појас, 70,2 одсто млађе деце се превозе у дечјим ауто-седиштима, 96,3 одсто возача путничких аутомобила није користило мобилни телефон за време вожње у току мерења, 54,9 одсто возача путничких аутомобила је поштовало ограничење брзине у насељу, при чему је просечна брзина 50,5 km/h, 83,6 одсто пешака је поштовало зелено светло на семафору, 76,6 одсто деце основношколског узраста је прописно прелазило коловоз на обележеном пешачком прелазу и 0,55% возача у саобраћајном току је управљало возилом под дејством алкохола.

Сваки становник Србије може да провери колико се возача и пешака у локалној самоуправи у којој живи понаша безбедно у саобраћају и упореди вредност са другим локалним самоуправама, док је задатак доносиоца одлука да примењују успешне праксе и унапређују безбедност саобраћаја. Поређење је могуће и у односу на републички просек. Агенција за безбедност саобраћаја је, у циљу подстицања оних који су најодговорнији, спровела вид такмичења градова и општина у безбедном понашању и најбезбедније промовисала на својим друштвеним мрежама.

Подаци о вредностима индикатора указују на кључне проблеме у безбедности саобраћаја. Они имају и важну улогу у стратешком управљању безбедношћу саобраћаја, а посебно након усвајања Стратегије безбедности саобраћаја, у којој су дефинисане циљне вредности за 2025, 2027. и 2030. годину. Најважнији циљеви јесу смањење броја смртно страдалих за половину у односу на 2019. годину и саобраћај без смртно страдале деце од 2030. Следеће, 2025. године, очекује се да проценат употребе сигурносног појаса на задњем седишту буде 35 одсто, а сада је 17,1 одсто.

Вредности индикатора су приказане у "позитивистичком" смислу, осим кад је у питању вожња под дејством алкохола, објашњавају у Агенцији. Дакле, не представљају се подаци о учесницима у саобраћају који се понашају небезбедно (нпр. користе мобилни телефон), већ о учесницима који се понашају безбедно (не користе мобилни телефон).

Анализирани су индикатори по саобраћајницама у насељу, ван насеља, на аутопуту (уколико се на територији конкретне општине налази аутопут) и укупно (објeдињена вредност).

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

АЛТА БАНКА ПРОСЛАВИЛА СЛАВУ СВЕТОГ АРХАНГЕЛА МИХАИЛА: Традиција у циљу очивања вредности