ЖЕНЕ У НАУЦИ ИМАЈУ ВЕЛИКУ УЛОГУ: Министарка науке Јелена Беговић говорила у Генералној скупштини УН
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић одржала је уводно обраћање у оквиру 78. Генералне скупштине Уједињених нација и поручила да се жене лидери истичу у стварању и јачању међународних партнерстава, која се протежу изван геополитичких граница.
Министарка је на панелу "Жене у науци у успону: лидерство у бизнису и економији" поводом Међународног дана жена и девојчица у науци који се обележава 11. фебруара, говорила о водећој улози жена у науци и истакла да у самом срцу дипломатских односа лежи трансформациона моћ сарадње.
"Жене лидери се истичу у стварању и јачању међународних партнерстава, која се протежу изван геополитичких граница како би подстакле везе које доприносе глобалном напретку. Један од најзначајнијих ефеката водеће улоге жена у науци је инспирација и мотивација које пружају будућим генерацијама", рекла је Беговићева.
Беговићева се у обраћању осврнула на свој лични развојни пут током кога је, како је рекла, после 24-годишње каријере у науци прешла у област политике и међународних односа.
"Иако на први поглед изгледају неспојиве, схватила сам да се све своди на визију и страст", рекла је министарка. - "Признајем да су постојали изазови са којима сам се суочавала као жена у својој каријери, међутим, никада их нисам сматрала непремостивим препрекама. Одрасла у породици где су жене генерацијама ишле за својим каријерама, и у друштву где је родна равноправност била израженија, кренула сам храбро напред са одлучношћу и отпорношћу. Пратила сам своју страст за истраживањем, од снова да будем археолог до постизања статуса молекуларног биолога, и након 15 година истраживања у лабораторији, на крају сам водила један престижни институт у мојој земљи.
На скупштини је говорио и принц Аднан ел Хашемајт који је истакао да веома цене чињеницу да Србија прати науку и технологију, као и једнакост у образовању и унапређењу жена и девојака у науци, а да је најважнији изазов који су уочили широм света примена ових идеја и програма.
Рекао је да многи програми о којима расправљају у Уједињеним нацијама у контексту развоја младих девојака у образовању и науци, заправо се и не спроводе на начин на који би допринели развоју девојака у овој области, и који би им пружили могућности да оне себе сагледају као будуће лидерке.
Посебан осврт је био на природним наукама и на инжењерским наукама, рекла је Беговићева, а водила се једна врло жива дискусија поводом тога како мотивисати младе девојке да се окрену СТЕМ-у, односно природним наукама, инжењерству и математици као њиховим каријерама.
"Слушајући жене из целог света које су биле присутне на оваквој конференцији, нисмо ни свесни колико смо понекада у предности у односу на остале јер имамо висок проценат жена које се одлучују да упишу ове области, који износи чак 47 одсто. Наше девојчице имају слободу избора да студирају оно што желе и имају снагу да препознају да јесте будућност у науци", закључила је министарка.
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)