ГАЈИЋЕМО МАНДАРИНЕ УМЕСТО ШЉИВА Климатолог најављује паклену годину: "Ништа још нисте видели"
ПРОФ. др Владимир Ђурђевић, наш познати климатолог, истакао је данас да ће се највероватније наставити тренд раста температуре и екстремних врућина и у 2024. години. Климатски феномен Ел Нињо пролази кроз свој врхунац почетком ове године, самим тим и 2024. има потенцијала да буде топлија чак и од претходне 2023, када су оборени сви температурни рекорди.
Пролеће у фебруару, жива у термометру расте до 23 степена, афрички антициклон назван "Зевс" пржио је до недавно Европу, а сада пролази и поред Србије. Посебну опасност за нашу земљу, када су климатске промене у питању представља и то што се она налази на подручју које се загрева брже од остатка света, па се поставља питање хоћемо ли у будућности гајити мандарине уместо шљива ако се овакав тренд настави?
Екстремне температуре па повратак на просек
Климатолог др Владимир Ђурђевић истакао је ћемо због афричког антициклона колоквијално названог "Зевс", у наредних десетак дана имати доста топлије и сувље време и то чак за 10 и више степени изнад онога што је очекивано за ово доба године.
- Од 12. нас очекује постепено захлађење, па бисмо од 15. имали температуре које су очекиване за ово доба године. Након 15. фебруара имали бисмо јутарње температуре око нуле, док би преко дана ишле максимално до 10 степени - каже Ђурђевић.
Ел Нињо је на снази на Пацифику, а када је у питању наше подручје климатолог Ђурђевић каже да његов ефекат нема пресудан утицај на нашу климу.
- Године у којима се дешава феномен Ел Нињо су мало екстремније, тако да и неки део екстрема који се дешава код нас вероватно је на неки начин повезан са тим феноменом, али у том смислу не постоји нека врста једнозначне везе... С обзиром на то да феномен има утицај на целу планету, тако да сигурно има и на нас - каже Ђурђевић.
Снега у скијалиштима
Србију није заобишао тренд недостатка снега, који је погодио и остатак Европе. Главни кривац за то су свакако климатске промене, истиче климатолог Ђурђевић. Напомиње да је планета данас у просеку топлија за један степен, док је у нашем региону још више од једног степена.
- Ми се загревамо дупло брже и код нас је то ближе два степена. Више температуре значе да ћете имати више кише него снега, а и када дође до акумулације снега значи да ће се он брже истопити и да ће у нашем и ширем региону ти скијашки центри почињу муку да муче са недостатком снега током зиме и довијају се шта да раде - каже др Ђурђевић.
У Алпима је то толико изражено да су неки скијашки центри са нижом надморском висином расклопили своје жичаре и траже алтернативна решења за своју понуду, истиче познати климатолог.
- Чак ни вештачки снег није одржив уколико су температуре високе. Производња вештачког снега је велики притисак на животну средину и не треба претеривати у томе - каже др Ђурђевић и напомиње да ће у будућности, када се планета буде још више загревала, овакав тренд бити много очигледнији.
Да ли ћемо уместо шљиве гајити мандарине?
Упитан да ли ће тренд загревања довести до тога да гајимо мандарине уместо шљива, климатолог Ђурђевић истиче да загревање управо зависи од нас самих и да, уколико се будемо држали споразума из Париза и даље ћемо остати на нивоу препознатљиве климе.
- Треба да знамо да је загревање које нас чека у будућности, зависи од нас самих. Ако се будемо придржавали париског споразума ми ситуацију можемо задржати у оквирима који су прихватљиви, да не променимо климу до тог нивоа да буде непрепознатљива - каже др Ђурђевић.
Србија на веома незгодном месту
Како је у више наврата истицао климатолог Ђурђевић, Србија се налази на веома незгодном месту и код нас се очекује више екстремних временских прилика.
- Ми се налазимо на веома незгодном месту. Није у питању само брзина загревања већ и списак тих хазарда који нас очекују. Код нас се очекује и увећање екстремних падавина и суша и пораст температуре... Тако да када направимо списак хазарда који ће се променити у будућности, он је дужи него што је код већине земаља. Морамо да размишљамо о томе како ћемо имплементирати споразум из Париза, и да се фокусирамо на то како би било што мање штете - каже др Владимир Ђурђевић за "РТС".
БОНУС ВИДЕО: ОВО ЈЕ ГОДИНА ЕРНИЈА - У историјској непогоди страдало десетине хиљада људи
Препоручујемо
ОВА ЧЕТИРИ ГРАДА ДАНАС СУ РЕКОРДЕРИ: Шок температуре нас тек чекају, ево и када
05. 02. 2024. у 15:56
НЕВРЕМЕ НА ГРАНИЦИ СА СРБИЈОМ: Мећава паралисала све, познато да ли ће стићи и код нас
04. 02. 2024. у 17:38
НЕСВАКИДАШЊА СЦЕНА НА АДИ ЦИГАНЛИЈИ: Београђани се купају као у сред лета (ВИДЕО)
04. 02. 2024. у 15:54
РХМЗ УПОЗОРАВА НА НАТПРОСЕЧНО ТОПЛО ВРЕМЕ: Биће и до 22 степена, овај дан је прекретница
03. 02. 2024. у 16:40
СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)
СТРУЧЊАЦИ са сајта Severe Weather Europe објавили су прву дугорочну прогнозу за пролеће и открили какво време очекује Европу у марту, априлу и мају користећи два главна сезонска модела - ECMWF и UKMO.
20. 01. 2025. у 11:29
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)