ВУЈИЋ ОСТАЈЕ ДИРЕКТОР: УО Правосудне академије разматрао смену одговорног лица

В.В.Ц.

29. 01. 2024. у 13:11

УПРАВНИ обор Правосудне академије размотрио је крајем прошле недеље захтев Државне ревизорске институције од 12. јануара за разрешење директора Академије Ненада Вујића и једногласно закључио да нису испуњени услови за смену.

ВУЈИЋ ОСТАЈЕ ДИРЕКТОР: УО Правосудне академије разматрао смену одговорног лица

FOTO: Arhiva novosti

Пре тога је Више тужилаштво у Београду одбило кривичну пријаву коју је ДРИ поднела против Вујића, оценивши је неоснованом. Тиме је стављена тачка на аферу која је почетком године заокупила јавност.

Наиме, државни ревизор је, након спроведених ревизија финансијских извештаја и пословања Правосудне академије за 2020. и 2021, утврдио неправилности и наложио Академији да их исправи. Будући да до исправки, како су навели, није дошло, ДРИ је Управном одбору поднела захтев за разрешење.

Вујићу је стављено на терет то што је Правосудна академија вршила исплату плата корисницима почетне обуке и пошто би ту обуку завршили, а радни однос им је додатно продужаван на одређено време више пута по шест месеци.

СУШТИНА ПРОБЛЕМА

ПРОБЛЕМ је настао када је Уставни суд 2014. прогласио неуставним давање предности кандидатима који су завршили почетну обуку приликом избора за судску, односно тужилачку функцију. Међутим, Законом није решено питање положаја тих полазника по завршетку обуке, објаснио је Ненад Вујић.

Како је за "Новости" објаснио сам директор Вујић, током 30 месеци обуке полазници Академије су радили код ментора у судовима и тужилаштвима. Да би уписали Академију морали су да прекину претходни радни однос, јер закон у том случају не предвиђа неплаћено одсуство. С обзиром на то да је у њих уложен велики новац и да су по завршетку обуке наставили да раде у тужилаштвима и судовима који имају проблема са мањком кадрова, а да су избори за судије и тужиоце релативно ретки, тражио се модел како да их судови и тужилаштва задрже. Циљ је био да кадрови у које је држава уложила новац не буду "поклоњени" адвокатури или консултантским фирмама.

Модел је нађен тако што им је Правосудна академија продужавала обуку и исплату примања све до избора на судијску, тј. тужилачку функцију. Са тим решењем сагласио се Високи савет судства, али не и ревизор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

ЗВЕЗДА СЕ ПОХВАЛИЛА: Ових пет странаца иду с Маракане - весели