ДОБРЕ КЊИГЕ ХРАНЕ СРПСКУ НАЦИОНАЛНУ СВЕСТ И СЛОГУ Интервју - Зоран Гутовић, директор „Православне речи“ и лауреат Светосавске награде
СЛОГА нам је потребна као жедном вода. Српски народ, као и наше споменичко наслеђе, сатиран је кроз векове. Само захваљујући слози у пресудним историјским догађајима дизали смо се из пепела и у најтежим искушењима доприносили очувању националног и верског идентитета. Издаваштво "Православне речи" темељи се управо на уверењу да објављивањем капиталних дела из наше историје и културе доприносимо јачању идентитетских темеља заједништва, слоге и Светосавља.
Овим речима, "укориченим" у нескривени понос, Зоран Гутовић, директор ИК "Православна реч" из Новог Сада, најупечатљивије открива тајну високих издавачких постигнућа која се нижу већ 32 године. У том раздобљу "Православна реч" читаоцима је подарила десетине вредних књига из историографије, културе, уметности, традиције, религије и других области живота а та посвећеност овенчана је многобројним високим признањима: Орденом Светог Саве, Вуковом наградом, Октобарском наградом града Новог Сада, двоструким признањем "Глигорије Возаревић" Библиотеке града Београда... Колекција је од јуче богатија за Светосавску награду.
Има ли Светосавска награда, додељена у време када се цео свет налази на прекретници а напади на СПЦ не јењавају, специфичну вредност?
- Ова награда чини нам велику част. Чини нас поносним то што је препознат дугогодишњи труд и залагање колектива "Православне речи" на неговању српског језика, историје, културе и обичаја како у Републици Србији, тако и у свесрпском говорном простору.
Сматрате ли пресудним да се баш у времену пољуљаног система вредности, снажно и упорно указује на значај традиције српског народа?
- Нису само ова времена тешка и нису само данас вредности пољуљане. У време када је основана "Православна реч" 1992. године, у културном и издавачком простору наше земље осећала се велика празнина по питању монографија, књига и публикација које на најбољи начин представљају српску историју, традицију, културу... Дали смо све од себе да попунимо ту празнину. Наш издавачки програм темељи се на уверењу да објављивањем оваквих књига доприносимо јачању свести да смо одувек део Европе и европске цивилизације, али са својим препознатљивим и достојним духовним и културним особеностима.
Монографија о Нушићу
КОЈЕ нове подухвате припрема "Православна реч"?
- У припреми је неколико капиталних пројеката. Припремамо монографију о Браниславу Нушићу поводом 160 година од рођења нашег најзначајнијег комедиографа. Аутор је угледни професор др Горан Максимовић. Настављамо са објављивањем сабраних или изабраних дела значајних умних глава српског рода. Већ смо отпочели рад на изабраним делима академика Рајка Кузмановића, председника Академије наука и умјетности Републике Српске.
Које вредности представљају насушну потребу савременог човека?
- У последње време сведоци смо снажног народног замаха на обнови, неговању и чувању наших трајних и традиционалних вредности. Првенствено мислим да јача идеја и свест о потреби неговања идентитетских, културних и историјских вредности српског народа. Томе се радујем и искрено се надам да ћемо као народ и заједница наставити тим путем, не спречавајући, притом, ни остале народе да се изразе кроз своје национално стваралаштво.
Охрабрује ли вас податак да имате све више младих читалаца упркос "интернет библиотеци" са скраћеним верзијама школских лектира?
- Тачно је, имамо велики број младих читалаца који са великом пажњом прате рад "Православне речи" и наше књиге се налазе на полицама њихових библиотека. Та чињеница нас и обавезује. Морамо својим новим издањима оправдати њихово поверење и наставити да им, кроз занимљиве и квалитетне садржаје, отварамо видике и хоризонте знања и науке. Не смемо одустати од младих људи жељних образовања и читања. Морамо им помоћи да остану и опстану у овим тешким временима. На први поглед, може се учинити да млади људи не придају значај тим вредностима, али бројност младе читалачке публике наших књига отклања те сумње.
Едицијама сабраних дела академика Екмечића и изабраних наслова академика Крестића, безмало комплетну нашу историју укоричили сте у јединствене путоказе за наредне нараштаје.
- Да би наша издања на најбољи начин осветлила српску историју, традицију и културу, односно указала на целокупно национално наслеђе и скренула пажњу на заједнички нам задатак - спасавање од заборава - увек смо бирали и бирамо афирмисане ствараоце, академике, историчаре, професоре, докторе наука који имају знање, углед, искуство и велико поштовање како у научним круговима, тако и међу широком читалачком публиком. Дакле, наши аутори су свесни свог националног идентитета, проблема у којима се налази наша историјска и културна баштина као и наш народ. Њиховој написаној речи читаоци верују. Дела уважених академика Екмечића и Крестића су, заиста, у правом смислу путокази српског народа и друштва у целини, кроз 21. век.
Књигу "Споменичко благо Републике Српске" објавили сте пре неколико година, као да сте желели да благовремено међу корицама сачувате РС која се попут Косова и Метохије и СПЦ налази под великим притиском Запада?
- Република Српска и људи који у њој живе заузимају посебно место "међу корицама" целокупне "Православне речи" и њених запослених. Осим "Споменичког блага" објавили смо и "Културну баштину Републике Српске", а сарађујемо и са писцима и песницима из РС. Најзад, један од највећих историчара којег је српски род имао, а чија смо сабрана дела објавили, Милорад Екмечић, потекао је из Републике Српске. Биће још књига чија ће тема бити Српска, њени људи, културни и историјски споменици. У свом раду не заборављамо на наш народ који живи изван граница Србије. Такође, имамо неколико монографија које говоре о културним и историјским вредностима српског народа у Црној Гори.
Како доживљавате све безочнија настојања западних сила да из нашег памћења искорене Косово и Метохију?
- То је само настојање које неће уродити плодом. Морамо дубоко у то веровати и својим радом против тога се борити. На Косову и Метохији су угрожени и Срби, али и наше културно историјско наслеђе. Зато сматрам да објављивањем сваке нове монографије о косметској баштини подижемо још један нови, јачи бедем који спречава њено пропадање али и одвајање КиМ од матице.
Како успевате да и у времену, не баш наклоњеном издавачкој делатности, задржите овакву уређивачку концепцију?
- Имамо врло јасну уређивачку политику и од ње не одустајемо. Да ли је било лако? Наравно да није. Да ли смо увек били добродошли са темама које смо обрађивали, па чак и са називом наше куће? Наравно да нисмо. Да ли смо имали подршку, помоћ и разумевање заједнице за наш рад? Нажалост не увек, а помоћ тек од недавно. Но, нисмо одустали нити поклекли. Нисмо се предали, нити ћемо. Морам да нагласим да смо при објављивању капиталних монографија, у последњих десетак година, имали врло значајну помоћ од Министарства културе Србије, Покрајинског секретаријата за културу као и Града Новог Сада, на чему смо им веома захвални.
Часно име православно
ПОСЛЕ издања "Свети Сава-споменица" коју су приредили епископ бачки Иринеј и песник Селимир Радуловић, планирате ли нове наслове у едицији "Православље"?
- Споменица Светом Сави, на неки начин, круна је те библиотеке. Објавили смо монографије "Српска патријаршија", "Хиландар", Православну енциклопедију, "Манастире Србије", "Светиње Косова и Метохије", монографије "Свети Срби", "Ближе Богу", "Венац истине, доброте и лепоте" од владике Јована, књигу о Манастиру Острог, монографију "Храм Светог Саве", Библију, Манастир Свете Катарине... Док постоји наша кућа објављиваћемо књиге о православљу. Уосталом, како бисмо носили честито и часно име "Православна реч" да таквих књига нема?
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)