НАЈВЕЋИ УСПЕХ НАПРАВЉЕН ОВЕ ГОДИНЕ: Почело пуштање у рад дигиталног решења за праћење ХПВ имунизације
НАША земља ће од данас јавно објављивати податке о броју деце која су вакцинисана против ХПВ, главног узрочника рака грлића материце.
Публиковањем овакве дигиталне мапе, Србија је постала прва земља у региону која ће имати овакав вид праћења имунизације, тачније у сваком моменту знаће се број вакцинисане деце по полу, узрасту и броју примљених доза. Подаци ће бити објављени на порталу Министарства здравља, биће у потпуности анонимни, а ажурираће се на недељном нивоу.
Објављивањем оваквог дигиталног начина за праћење имунизације против ХПВ, може се пратити и напредак Србије ка циљу од 90 одсто вакцинисаних девојчица и дечака, задатом од стране Светске здравствене организације (СЗО) као део стратегије 90-70-90 за елиминацију рака грлића материце до 2030. године. То је и у складу са Декларацијом против рака грлића материце, коју су јануара 2023. године потписале проф. др Даница Грујичић, министарка здравља, проф. др Сања Радојевић Шкодрић, директорка РФЗО, проф. др Верица Јовановић, директорка Института за јавно здравље Србије, Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори" и др Мима Фазлагић из Удружења жена "Наша Аска".
Србија је од јуна 2022.године, обезбедила вакцину против Хуманог Папилома Вируса/ХПВ о трошку РФЗО и започела процес ХПВ имунизације школске деце.
- Највећи успех који је направљен ове године, а актуелан је баш од данас, јесте пуштање у рад дигиталног решења за праћење ХПВ имунизације по домовима здравља у Србији који ће бити ажуриран на недељном нивоу. Наиме, на сајту Министарства здравља ће бити јавно доступан податак о обухвату ХПВ имунизацијом дечака и девојчица узраста 9-19 година и то по регионима и домовима здравља преко модерне апликације која је развијена за ову намену. Тиме ће се наш здравствени систем придружити земљама у Европи које су овај систем развили претходних година. На овај начин, у реалном времену, знаћемо колики је обухват вакцинацијом против ХПВ-а у Србији и то по региону и здравственој установи. Самим тим имаћемо информацију где је овај вид превенције успешан, а где мање успешан. На основу тих података моћи ћемо да уведемо корективне мере у подизању обухвата. Објављивање ових података значиће и вишу позицију Србије у овогодишњем кругу евалуације земаља у оквиру ХПВ атласа, документа који припрема Европски Парламентарни Форум, а који је претходно представљен у Скупштини Србије у октобру 2023. – истакао је др Горан Макунчевић, државни секретар у Министарству здравља.
У Србији је до сада вакцинисамо само пет одсто девојчица и дечака који су по старости кандидати за вакцину против ХПВ, што представља веома низак обухват, посебно за земљу у којој просечно две жене свакога дана изгубе живот због карцинома грлића материце.
- ХПВ вакцина је први превентивни иновативни лек који је држава обезбедила о трошку осигурања. Ради се о деветовалентној вакцини, цена једне дозе је 14.000 динара, а у зависности од узраста прима се у две или три дозе. Дакле, не ради се ни о мало јефтиној вакцини. Од стране СЗО ова вакцина је проглашена за најбезбеднију и ефикасну. Поред свих ових чињеница, ипак је прошло довољно времена од јуна 2022. године, када је РФЗО увео ову вакцину, укупно је вакцинисано само 5 одсто дечака и девојчица. То је апсолутно недовољно и тим резултатом нисмо задовољни. Оно што држава још може да уради и оно што је у плану јесте ХПВ типизација. То значи да ће у домовима здравља и институтима за јавно здравље бити омогућено да се свакој жени узраста од 35 до 60 година, ради ХПВ типизација како би се одредило да ли пацијенткиња има онкогени ХПВ. Када се открије онкокени ХПВ, та жена је кандидат за чешће превентивне прегледе, а самим тим то ће значити и да постоји могућност да се на време дијагностикује евентуална појава карцином грлића материце – напомиње проф. др Сања Радојевић Шкодрић, директорка РФЗО.
Податак да у Београду школски педијатар недељно вакцинише само једно дете против ХПВ, је алармантан и показује да као друштво морамо радити још више на подизању свести грађана, како бисмо успели да спасимо близу 700 живота, колико годишње умре жена од рака грлића материце.
- Крајем прошле године удружење је поделило признања најуспешнијим домовима здравља који су највише допринели у подизању свести о овој болести, као и обухвату имунизације против ХПВ у Србији. Али, ми имамо и мање успешне домове здравља и институције где је проценат вакцинисане и заштићене деце, врло симболичан. Тамо где се лекари педијатри труде да родитељима објасне корист од вакцинације, ту је и већи обухват заштићене деце. То само указује да морамо више да радимо на повећању свести како код опште тако и код стручне јавности и подизању обухвата вакцинације у срединама, односно домовима здравља где је обухват мали. Из тог разлога морамо активније радити на овом пољу, јер иако је Србија обезбедила превентивну вакцину против ХПВ о трошку РФЗО и започела процес имунизације девојчица и дечака, стиче се утисак да велики број родитеља и деце и даље није упознат о могућности добијања вакцине и заштите од ХПВ – каже Горица Ђокић из Удружења за борбу против рака грлића материце и јајника "Проговори"
Препоручујемо
ТАЛАС ШТРАЈКОВА ЗАХВАТИО ЕВРОПУ? Лекари незадовољни, траже преговоре са Владом
09. 01. 2024. у 12:46
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)
МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.
12. 11. 2024. у 15:47
"ГЛАВНА ТЕМА ЈЕ ДА ЛИ ЋЕ МОСКВА БИТИ ГАЂАНА" Велико упозорење Вучића: Свет се креће по ивици амбиса!
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић обратио се јавности после говора на Самиту КОП29 у Азербејџану.
12. 11. 2024. у 12:33
КО ЈЕ ЈАЧИ - НАТО ИЛИ РУСИЈА? Истраживање открива ко има моћнију војску: "Две стране имају паритет само у једном погледу"
ПИТАЊЕ које занима многе добило одговор.
11. 11. 2024. у 22:35
Коментари (0)