СРБИМА ЖИВОТ ИСТРЕНИРАО И МОЖДАНЕ ВИЈУГЕ: На тестирањима за чланство у Менси наши грађани имају највећу пролазност

Љ. Бегенишић

23. 01. 2024. у 15:48

СВАКИ човек који има коефицијент интелигенције -IQ, 148 или више по Кателовој скали, сматра се изузетно интелигентним и стиче право на чланство у Менси, међународној организацији која окупља натпросечно интелигентне особе.

СРБИМА ЖИВОТ ИСТРЕНИРАО И МОЖДАНЕ ВИЈУГЕ: На тестирањима за чланство у Менси наши грађани имају највећу пролазност

Фото: Принтсцрееен/Јутјуб

Међутим, да би неко ушао у Менсу, мора да "измери" IQ решавањем компликованих тестова, на које се грађани сами пријављују. Е, ту Срби постижу изванредан резултат, јер подаци показују да наши грађани имају највишу пролазност на тестирањима у организацији Менсе.

- За 25 година постојања, у Србији се на тестирањима за чланство квалификовало око 9.000 људи, а то значи да су на тесту интелигенције постигли резултат који може да оствари два одсто популације - каже председница српског одбора Менсе Александра Боровић. - Око 30 до 33 одсто људи који дођу на тестирање квалификује се за чланство у Менси.

Да ли то значи да смо ми паметнији од других народа, или је нешто друго посреди? Психолози кажу да не постоје народи који су паметнији од других, али постоје они који су спремнији за изазове.

Стипендија од ове године

АЛЕКСАНДРА Боровић је најавила да ће у овој години бити додељена прва Менса стипендија за коју су обезбеђена средства из међународних пројеката.

- Када сам дошла на чело Менсе пре 10 година најавила сам да ће један од циљева бити додељивање стипендије и ове године то ћемо моћи да реализујемо - рекла је председница Менсе. Она је истакла и да ова организација ради на подршци надареној деци у школама, јер наш образовни систем нема смернице по којима би наставници препознали изузетно надарену децу и радили с њима.

Александра Боровић истиче да нас наша животна реалност чини да будемо интелигентнији.

- Није нам све баш на дугме. За многе ствари морамо да се потрудимо, да се изборимо, што дефинитивно помаже да нам се развију "мождане вијуге" и да тако будемо и интелигентнији - каже Боровићева.

Професорка психологије Драгица Павловић Бабић наводи да у Србији на тестирања за Менсу излазе они који су заиста спремни, и који су сами себе добро проценили, што даје добар резултат.

- Интелигенција има ту особину да се једнако дистрибуира у свим нацијама, нема више интелигентних у једном народу него у другом - наглашава ова професорка. - Има много врста интелигенције, а на тестовима за Менсу мери се једна специфична врста интелигенције, а не широк дијапазон интелектуалних способности.

И писац Урош Петровић који је члан Менсе дели ово мишљење и каже да је велика пролазност резултат припреме и што на тестирање излазе они који су већ видели да се разликују од других људи. Петровић сматра да би резултат био другачији када би се тестирање радило на случајном узорку.

- Иако имамо најбољу пролазност, не мислим да смо паметнији од осталих народа - каже Петровић.

Наш саговорник, који је раније био и председник српског огранка Менсе, истиче да је највећи бенефит чланства у овој организацији што је остварио многа познанства.

- Нико ништа није постигао сам, па је умрежавање људи који се познају веома важно и са њима сам направио много тога - каже Петровић.

Решава се 36 задатака за 40 минута

ЗАДАЦИ на тесту за чланство у Менси су логички, своде се на мрежу геометријских фигура коју је потребно сложити. Одговара се на 36 питања, која су сложена по комплексности, првих 10 готово да свако може да реши, код других 10, кандидати већ почну да "запињу", а како задаци одмичу, слагање фигура постаје све компликованије. Полагање траје 40 минута. Менсин тест може се решавати три пута у животу, неретко се догађа да људи буду примљени из другог или трећег пута. Између два полагања мора проћи најмање годину дана.

Овај писац се, иначе, бави и радом са децом и каже да има много паметних малишана са којом мора да се ради.

- Рад са децом је важнији од било чега другог, а васпитачи и учитељи треба да буду изузетно цењени и да се за те професије отимају најбољи, али то није случај - упозорава Петровић.

Међу децом са којом ради наш саговорник сигурно има будућих чланова Менсе, а какао је навела Александра Боровић на тестирање доста долазе студенти, посебно техничких наука.

- Можда и то објашњава зашто имамо тако високу пролазност - казала је Боровићева.

Међу члановима су и пластични хирурзи, генерални конзули, архитекте, доктори наука у различитим областима, који су звање стекли на најпрестижнијим универзитетима, студенти, новинари, као и радници и мајстори.

И сви они који нису чланови Менсе не треба да очајавају, јер уколико имају IQ između 120 i 140 смтарају се натпросечно интелигентнима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (1)

ТОТАЛНО НЕВЕРОВАТНО: Откривена евиденција! Ево како је Никола Јокић тренирао као клинац