МАЈСКЕ ТРАГЕДИЈЕ ТЕЖЕ И ОД БОМБАРДОВАЊА: Прва анализа Владине Радне групе за ментално здравље после два масовна убиства НЕ ПУШТАТИ

ОД септембра 2023. већина деце београдске ОШ "Владислав Рибникар" уклопила се у нову школску годину и наставила свакодневни живот у овој образовној установи. Враћање на познато и одржавање рутине у учионицама и школском дворишту показало се као један од најважнијих фактора за превенцију посттрауматских реакција ђака, сведока трагедије од 3. маја, када је малолетни Коста К. (13) убио деветоро ученика и чувара школе.

МАЈСКЕ  ТРАГЕДИЈЕ ТЕЖЕ И ОД  БОМБАРДОВАЊА: Прва анализа Владине Радне групе за ментално здравље после два масовна убиства НЕ ПУШТАТИ

Фото: N.Skenderija

Ово је основни закључак Владине Радне групе за ментално здравље и сигурност младих основане 12. маја, непосредно након стравичних догађаја у Београду и околини Младеновца - Дубони и Малом Орашју. Наводећи да у "Рибникару" постоје проблеми са ученицима који су и пре трагичних догађаја имали поремећаје у понашању и прилагођавању, стручњаци указују да наставници и друго школско особље чине максималне напоре да се школа врати у оквире "нормалног функционисања":

- Уклапање у нову школску годину не значи да се деца нису суочила с губитком другова, већ да проналазе начин да преживе трауматско искуство. Сведоци смо да се ученици носе и са нечим што називамо кривицом преживелих, а наш задатак је да им помогнемо да изађу на крај с тим осећањем.

У Радној групи упозоравају да се у психолошком смислу показало да су убиства у "Рибникару" и селима код Младеновца потреснија од катастрофа као што су поплаве, пожари, чак и од НАТО бомбардовања наше земље"

- Под додатним притиском су наставници, који су били непосредне или потенцијалне жртве, а на њима је да наставе да функционишу у школи. Од њих се пуно очекује, иако им ауторитет и позиција понекад нису у складу са тим - наводи се у овој анализи.

ПСИХОСОЦИЈАЛНА ПОДРШКА

У ФЕБРУАРУ, како најављују у Радној групи, ће се реализовати обука "Унапређење компетенција запослених у систему образовања у области заштите менталног здравља". Досад је психосоцијална подршка организована у више места, поред Београда и у Лазаревцу, Качареву, Панчеву, Лазаревцу, Младеновцу, Смедереву...

Стручњаци Радне групе посебно су анализирали фазе кроз које су прошла деца, њихови родитељи и наставници, али и цело друштво. У првим данима и недељама, како се указује, последице трауматског искуства шириле су се "као концентрични кругови" и испољавале на различите начине. После неког времена, код већине, спонтано или уз стручну помоћ, интензитет се смањио и уступио место туговању:

- Наша процена је да се процес опоравка одвија у добром правцу, као и да је у датим околностима сасвим очекивано да дође до поларизације у друштву. Што је степен трауматизације већи, то смо емотивно реактивнији и теже је отворити конструктиван дијалог унутар друштва, који би довео до решења задовољавајућег за све, како би процес исцељења отпочео.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности