МАЈСКЕ ТРАГЕДИЈЕ ТЕЖЕ И ОД БОМБАРДОВАЊА: Прва анализа Владине Радне групе за ментално здравље после два масовна убиства НЕ ПУШТАТИ
ОД септембра 2023. већина деце београдске ОШ "Владислав Рибникар" уклопила се у нову школску годину и наставила свакодневни живот у овој образовној установи. Враћање на познато и одржавање рутине у учионицама и школском дворишту показало се као један од најважнијих фактора за превенцију посттрауматских реакција ђака, сведока трагедије од 3. маја, када је малолетни Коста К. (13) убио деветоро ученика и чувара школе.
Ово је основни закључак Владине Радне групе за ментално здравље и сигурност младих основане 12. маја, непосредно након стравичних догађаја у Београду и околини Младеновца - Дубони и Малом Орашју. Наводећи да у "Рибникару" постоје проблеми са ученицима који су и пре трагичних догађаја имали поремећаје у понашању и прилагођавању, стручњаци указују да наставници и друго школско особље чине максималне напоре да се школа врати у оквире "нормалног функционисања":
- Уклапање у нову школску годину не значи да се деца нису суочила с губитком другова, већ да проналазе начин да преживе трауматско искуство. Сведоци смо да се ученици носе и са нечим што називамо кривицом преживелих, а наш задатак је да им помогнемо да изађу на крај с тим осећањем.
У Радној групи упозоравају да се у психолошком смислу показало да су убиства у "Рибникару" и селима код Младеновца потреснија од катастрофа као што су поплаве, пожари, чак и од НАТО бомбардовања наше земље"
- Под додатним притиском су наставници, који су били непосредне или потенцијалне жртве, а на њима је да наставе да функционишу у школи. Од њих се пуно очекује, иако им ауторитет и позиција понекад нису у складу са тим - наводи се у овој анализи.
ПСИХОСОЦИЈАЛНА ПОДРШКА
У ФЕБРУАРУ, како најављују у Радној групи, ће се реализовати обука "Унапређење компетенција запослених у систему образовања у области заштите менталног здравља". Досад је психосоцијална подршка организована у више места, поред Београда и у Лазаревцу, Качареву, Панчеву, Лазаревцу, Младеновцу, Смедереву...
Стручњаци Радне групе посебно су анализирали фазе кроз које су прошла деца, њихови родитељи и наставници, али и цело друштво. У првим данима и недељама, како се указује, последице трауматског искуства шириле су се "као концентрични кругови" и испољавале на различите начине. После неког времена, код већине, спонтано или уз стручну помоћ, интензитет се смањио и уступио место туговању:
- Наша процена је да се процес опоравка одвија у добром правцу, као и да је у датим околностима сасвим очекивано да дође до поларизације у друштву. Што је степен трауматизације већи, то смо емотивно реактивнији и теже је отворити конструктиван дијалог унутар друштва, који би довео до решења задовољавајућег за све, како би процес исцељења отпочео.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)