МОБИЛНЕ АМБУЛАНТЕ У РОМСКИМ НАСЕЉИМА: Због чега је ваћан нови закон
УСВАЈАЊЕ Закона о мобилним амбулантама и измена Породичног закона, који чекају нови сазив Скупштине Србије већ на првим седницама, требало би да унапреди права Рома, поготово ромске деце коју насилно уводе у малолетничке бракове, и да бар смање број абортуса код девојчица ромске националности.
Нову законску регулативу максимално подржава и пропагира солисткиња Опере у Српском народном позоришту у Новом Саду, Наташа Тасић Кнежевић, народна посланица и чланица Одбора за људска и мањинска права.
- Ромске девојчице удају се са 13. или 14. година - прича Наташа Тасић Кнежевић. - Самим тим оне престају да иду у школу и да се даље образују, а оно што је посебно поражавајуће је да оне до 30. године имају по тридесетак абортуса, јер не користе контрацепцију, нити имају прилику да нешто сазнају о томе, што им често угрожава живот.
Уколико нови сазив Скупштине усвоји Закон о мобилним амбулантама које је предложило Министарство здравља, и жене по нехигијенским ромским насељима добиле би већу шансу да оду на преглед код гинеколога, стоматолога, лекара опште праксе...
- Мобилне амбуланте биле би доступне у свим руралним и удаљеним подручијима - каже наша саговорница. - Биле би опремљене и ултразвуком и другом дијагностичком опремом, што би за све становнике у тим подручијима било од огромног значаја, а поготово за Роме који ретко траже лекарску помоћ, поготово девојчице и жене.
Постојећи породични закон дозвољава брак између деце старости од 15. година уз сагласност родитеља или старатеља, али планираним изменама то ће да буде укинуто.
- Ово сматрам врло битном променом, јер то ће да спречи малолетничке бракове који се доминантно дешавају у ромској популацији, чиме се спречава нормалан развој деце - каже Наташа Тасић Кнежевић. - Ти уговорени бракови често се користе као параван за трговину људима и тужна је судбина те деце. Девојчице које затрудне са 13 година обично имају компликоване трудноће, а често рађају без стручне медицинске помоћи.
Подаци показују да је само 17 одсто маргинализоване ромске деце од три до шест година уписано у предшколске, односно школске установе. Више од половине Ромкиња уда се пре пунолетства, док трећина њих роди прво дете између 14. и 16. године, док је чак 90 одсто одраслих Ромкиња није запослено.
Електронска евиденција
ПРОФЕСОР др Александар Стефановић, директор Клинике за гинекологију и акушерство УКЦС за "Новости" каже да је абортус најчешћи начин контроле рађања у Србији, што је поражавајуће:
- Ми смо некада по установама терцијарне заштите имали саветовалишта за контрацепцију, али су она врло мало била посећивана и зато се нису одржала, верујем да је тако и по домовима здрвља. Држава сада планира електронску евиденцију свих абортуса, па ћемо имати прецизан увид колико је овај поступак чест и у којим годинама га жене најчешће користе.
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)