ТРИ ВИРУСА ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Један је посебно опасан по живот - "Мој мртвозорник у јануару и фебруару има дупло више посла"

Novosti online

10. 01. 2024. у 07:26

АМБУЛАНТЕ широм Србије пуне су пацијената свих генерација који се лекарима јављају због високе температуре, кашља, малаксалости и болова у мишићима.

ТРИ ВИРУСА ХАРАЈУ СРБИЈОМ: Један је посебно опасан по живот - Мој мртвозорник у јануару и фебруару има дупло више посла

Фото: С. Бабовић

Ипак, лекари тек очекују да у наредних месец дана и дуже, тачније у јануару и фебруару, дође до повећања броја оболелих од респираторних инфекција, као вирусних и бактеријских обољења, какво је и велики кашаљ.

У Хитној помоћи Београда претходних дана забележен је већи број позива грађана који се, између осталог, жале на повишену температуру. Како је изјавио епидемиолог др Небојша Бохуцки, у Србију је стигла тридемија, односно имамо судар три вирусна обољења које прате готово исти симптоми, а то су грип, ковид и респираторни синцицијални вирус (РСВ).

Температура: Први симптом озбиљне болести

Уз тридемију присутан је велики кашаљ, а број оболелих се повећава с обзиром на доба године и велики број славља, када знатно већи број људи проводи време заједно у затвореним просторима.

То је др Бохуцки и најавио у децембру, уз напомену да је погрешно схватање да ће се "микроорганизми смрзнути" ако је велика зима, односно температуре ниске. Према његовим речима микроорганизми опстају у нама и ми смо њихови резервоари, колико год да је напољу хладно или топло.

- Вируси и бактерије се и те како шире, а оно што може да допринесе, ако говоримо о времену, јесте чињеница да неретко можемо лоше да проценимо како да се обучемо, па онда кажемо како смо се прехладили. Ипак, те прехладе уопште не треба потцењивати – поручио је епидемиолог.

Он је истакао да је кратак пут од "обичне" прехладе, до развитка бактеријске инфекције која може лако напасти плућа.

Фото: Депоситпхото

- Зато се саветује да се и са блажим симптомима остане код куће, како бисмо што пре оздравили, али и заштитили друге - рекао је др Бохуцки.

Епидемиолог каже да је температура први знак болести.

- Сматра се првим знаком озбиљнијих болести или средње тешких, а са њом креће и грип. Особа се добро осећа док има само слабост и малаксалост, а када измери температуру она је огромна и онда осети да је лоше – рекао је наш стручњак.

Стога се и препоручује грађанима да чим измере високу температуру оду код доктора.

Прехладе, грип, корона и велики кашаљ

Др Александар Стојановић, директор Дома здравља "Палилула", каже да су у децембру и јануару људи више у затвореним просторима, што погодује ширењу вирусних инфекција код деце и одраслих.

- Тренутно имамо четири врсте проблема, повећаних случајева у Дому здравља. Имамо прехладе, које су учестале и трају пет до шест дана са температуром која варира. Симптоми су слични грипу. Имамо вирус грипа, подтипове АХ1 и АХ3. Присутан је велики кашаљ код деце, више од 9.000 случајева регистрованих, и имамо ковид. Људи нам заиста долазе због разних симптома и једино лекар опште медицине и педијатар могу да установе о чему се ради. Људи морају да иду код лекара да би утврдили шта је у питању. Не долази у обзир лечење на своју руку и употреба антибиотика без препоруке лекара је недопустива – каже др Александар Стојановић.

Ковид и грип нису безазлени

Напомиње да то важи за све облике респираторних обољења, вирусних и бактеријских инфекција, те додаје да ковид уопште није безазлен.

Фото: В. Ћирић

- Имамо доста позитивних на ковид, на бази тестирања је утврђено, а колико има само оних који преносе и ковид са грипом и ковид са прехладом и великим кашљем!? То је један микс вируса који нам прави проблеме у свим популацијама. Од вируса који су у оптицају најопаснији је грип код старијих људи. Углавном људи не знају о чему се ради, све их је више. Очекујем да се тај број још више повећа када деца крену у школу и када се запослени врате на радна места, пошто се до сада није радило – поручује др Стојановић.

АХ1 и АХ3 грип, поготово код старијих особа, није безазлен и према речима др Стојановића већ дужи низ година у јануару и фебруару бележимо највећу смртност у Србији.

- Моја Служба мртвозорства, нажалост, има у јануару и фебруару дупло више преминулих него у децембру и осталим месецима. Јануар и фебруар су типични по томе - каже др Александар Стојановић.

"Не лечите децу на своју руку"

Педијатар Др Дејан Јонев каже да највише његових пацијената имају респираторне тегобе које су сезонске, што је уобичајено за јануар и фебруар.

- Родитељи свакако треба дете да одведу код лекара, боље него да га сами лече. Ако је у питању висока температура и да је дете лошег општег стања, у смислу да не узима храну, малаксало је, и да толико јако кашље да то компромитује дисање, онда свакако треба да се обрате лекару. При првим симптомима нам се не јављају, то је лакши кашаљ, цурење из носа. Обично нам доведу дете други или трећи дан када је кашаљ већ много јачи и озбиљнији и када се јави температура коју они тешко могу да обарају – каже др Дејан Јонев.

Без лекара, поручује педијатар, не треба деци давати ни сируп на своју руку.

- Основни савет је да свакако не дају детету антибиотике без препоруке лекара. Сада су углавном у питању вирозе, значи вирусне инфекције, тако да ће лекар најбоље проценити каква терапија је потребна. Родитељи обичну започну лечење код куће са неким од сирупа за кашаљ, што у принципу није ни погрешно, али ипак, мој савет је да дете доведу код лекара и када примете прве симптоме, да би лекар могао све то да испрати, закаже контроле и провери какво је здравствено стање детета – закључује др Јонев.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (2)

Cedevita podržava klinCE kreativCE: deca iz SOS Dečijeg sela Srbija osvojili su javnost umetničkim delima u sklopu kampanje Budi TU. Budi CE