ТРИДЕМИЈА ХАРА СРБИЈОМ, ТЕК СЛЕДИ ВРХ ТАЛАСА: Епидемиолог упозорава - ако осетите следеће симптоме, одмах код лекара

Novosti online

09. 01. 2024. у 07:24

ИНВАЗИЈА пацијената свих узраста на амбуланте и домове здравља широм Србије, државне и приватне, почела је још средином децембра, а према очекивањима, наставила се, убрзаним темпом, и почетком нове године.

ТРИДЕМИЈА ХАРА СРБИЈОМ, ТЕК СЛЕДИ ВРХ ТАЛАСА: Епидемиолог упозорава - ако осетите следеће симптоме, одмах код лекара

Фото Pixabay free images

Кашаљ, бол у грлу, температура, малаксалост, болови у мишићима, најчешћи су симптоми грипа, ковида и респираторних инфекција од којих пати велики број грађана. Лекари широм Србије потврђују да имају знатно више пацијената него пре три седмице.

Пошто је много људи током новогодишњих празника било заједно у затвореном простору без превентивних мера, дешава се оно што је епидемиолог др Небојша Бохуцки први најавио још 5. октобра прошле године да ћемо у јануару 2024. имати тридемију! Тачније, судар грипа, короне и респираторног синцицијалног вируса (РСВ).

Доктор Бохуцки, епидемиолог у Заводу за јавно здравље у Суботици, крајем прошле године је потврдио да смо на прагу тридемије, да се њен главни удар очекује у јануару, а сада каже да слободно можемо рећи да је тридемија стигла у Србију!

- У клиничком смислу је стигла, али узроке, у етиолошком смислу, нећемо ни знати – каже наш признати стручњак.

Шта је тридемија и кад се први пут појавила?

Бохуцки објашњава да су се са појавом пандемије ковида 19, од пролећа 2020. носиле маске и људи су више прали руке и придржавали се мера превенције. Након слабљења клиничке слике короне, али и пошто су сви већ били заморени рестриктивним мерама, поново су се створили услови да се несметано шире респираторне болести које су биле присутне и пре ковида и које нису нестале.

Фото М. Анђела

- Зато ни грип нисмо бележили. Инфекције изазване респираторним синцицијалним вирусом (РСВ) такође су биле мало регистроване, као и остале капљичне инфекције. Тек 2022. поново смо забележили скок грипа и РСВ инфекција у читавој Европи, али и код нас. У Европи се тада први пут почело говорити о тридемији и свет је прихватио тај израз, јер се и ковид задржао. Дакле, тридемија је када се паралелно, у исто време, појаве ковид 19, грип и РСВ. У питању су респираторне болести које имају готово исту клиничку слику, али га изазивају три различита вируса. Отуда и назив тридемија – каже др Бохуцки.

Како додаје, људи се жале по правилу на повишену температуру, кашаљ, кијање, слабост, малаксалост...

Ко је угрожен од грипа, короне и РСВ-а?

Према речима саговорника, разне варијанте омикрона, познатог соја короне, живеће с нама годинама, инфлуенца (грип) се вратила након што се током две корона године била примирила, а ту је сада поново и РСВ.

- Видим да су се у западној Европи готово дуплирали бројеви када је реч о обољењу сличном грипу (ОСГ), на недељном нивоу. Међутим, када се узме брис и уради ПЦР на грип, он се и докаже. То је потпуно у складу са епидемиолошким карактеристикама грипа, када крене процес у Европи, онда се дуплира из недеље у недељу и иде ка епидемијском максимуму. Ковид је свакако присутан и он је број један када су у питању акутне респираторне инфекције. Ту је и РСВ, он је најинтересантнији јер и су и сами здравствени радници годинама говорили да су од њега најугроженија мала деца до четири године. Овај вирус доводи до бронхиолитиса. Не до бронхитиса, већ бронхиолитиса која за последицу има пнеумонију. Међутим, старији од 65 година и млађи који имају неко хронично обољење такођу су угрожени од овог вируса – каже др Бохуцки.

Врх таласа у Србији нам тек предстоји

У нашој земљи, напомиње угледни епидемиолог, увек каснимо мало за Европом када су вируси у питању, јер су наши празници сада актуелни и зато традиционално у јануару имамо нагли скок када је у питању обољење слично грипу (ОСГ), односно грип.

По правилу, и код нас се наредних недеља очекује да дође до дуплирања броја заражених на недељном нивоу. То би могло да значи да ћемо и ми ићи ка пику овог таласа, а да ли ће заиста бити достигнут ниво епидемије грипа, то сада не може да се каже иако су се стекли сви предуслови да буде тако.

Фото Shutterstock

- Надзор над РСВ је недовољан, јер се не ради дијагностика или се недовољно ради и зато су мали бројеви када гледамо колико имамо дијагностикованих РСВ случајева. Али на основу информација из Европе и остатка света где раде ту дијагностику, нема разлога да исти тај процес епидемијски не буде и у нашој земљи. Сигурно већ јесте, али пошто је прича о малој деци и најмлађима, из широке слике популације се не уочава. У клиничком смислу сви смо сада захваћени и бројеви ће се дуплирати и бивати већи. А етиолошки тридемија је сигурно ту - закључује др Бохуцки.

Вакцине и маске

Др Бохуцки напомиње да је главна одбрана против тридемије - вакцина.

- Занимљиво је да и против РСВ постоји вакцина од прошле године. Једна је одобрена у Европи, две у САД. Намењене су, пре свега, за особе изнад 60-65 година. За ковид свакако постоје одговарајуће вакцине које се мењају с времена на време, а вакцине против грипа су се одомаћиле у нашем народу – каже др Бохуцки и додаје да “ношење маски треба да практикују сви који су угрожени, старији и који имају нарушен имуни систем”.

Епидемија: Ко пријављује, а ко проглашава

Градски завод за јавно здравље пријавио је епидемију великог кашља у Београду, а према последњим подацима регистровано је 409 потврђених случајева великог кашља само у престоници. Епидемиолог Ивана Беговић Лазаревић је крајем децембра изјавила да је на недељном нивоу регистровано по 100 пријављених случајева.

Др Бохуцки каже да Завод може само да пријави епидемију, али то не значи да је она проглашена.

- Завод има обавезу да пријави, али само неко на нивоу државе, пре свега министар здравља, уз консултације са другима, процењује колико је епидемија значајна и проглашава је званично. То је комплексна процедура која има и економску димензију.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

ВАЛЕРИЈ ЗАЛУЖНИ ДАО ПРОГНОЗУ: Ево када ће руска војска да пробије украјински фронт

НОВИ технолошки напредак током ратног времена спречиће озбиљније пробијање фронта дуж украјинско-руске границе до око 2027. године, изјавио је Валериј Залужни, бивши врховни командант Украјине и садашњи амбасадор у Уједињеном Краљевству, за „Украјинску правду“ у интервјуу објављеном 23. новембра.

23. 11. 2024. у 18:55

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти

БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.

22. 11. 2024. у 18:36

Коментари (0)

МНОГЕ ЋЕ ИЗНЕНАДИТИ НОВАКОВ ИЗБОР: Ђоковић открио свој омиљени меч против Рафаела Надала