КОЛИКО ЉУДИ ЈЕ СТРЕЉАНО ПОРЕД ЛОГОРА У КРУШЕВЦУ? Прекинуто ћутање о жртвама Другог светског рата (ФОТО/ ВИДЕО)
ВИШЕ од 700 жртава немачке окупације на Слободишту у Крушевцу добило је свој меморијални центар и достојно место за сећање.
Нова стална поставка под именом Казнени завод - Логор у Крушевцу 1941-1944, отворена је у Музеју Слободиште, који је реконструисан овог лета, уз подршку Министарства културе и Владе Србије. Излагању потресних експоната претходило је обимно истраживање српских, али и немачких архива и докумената.
-Са идеолошким отклоном смо приступили изради сталне поставке, трудиће се да дођемо до што више података, фотографија и имена жртава. Тако је списак стрељаних на Слободишту допуњен са 83 убијена и дошли смо до тачних података за 745 жртава – напомиње за „Новости“ историчар Никола Пантелић, директор Народног музеја Крушевац. - Био је то рударски посао, али желели смо да одамо пошту свим страдалима. На жалост, многа документа и еспонати су после 5. окторба били означени као комунистички споменици и били су дуго затворени у депоима музеја.
СПОМЕНИК У ПРИРОДИ
МИНИСТАРСТВО културе финансирало је израду нове сталне поставке са четири милиона, а град Крушевац са 400.000 динара. Раније ове године, потпуно је реконструисан музеј из 1978.године, а у целини је оживео и цео Меморијални комплекс Слободиште, који је грађен од 1961. до 1965. године по идеји књижевника Добрице Ћосића. Архитекта Богдан Богдановић реализовао је Ћосићеву замисао као импозантан споменик у природи, који се простире на читавих 80 хекатара. Музејски дом са новом сталном поставком делић је величанственог парка.
Тако се пред јавношћу сада осим више од 200 фотографија стрељаних, може видети и кика младе Дивне Гавриловић, рођене 1901. године, која је била чиновница Војно-техничког завода Обилићево. Погубљена је на Багдали 8. јуна 1943. године, са још 30 људи. Два месеца касније стрељани су музичар Живојин Васић (рођен 1906. године) и његова два сина, Ранђел (20) и Димитрије (17). Иза њих су остале две крваве новачнице од 500 и 1.000 тадашњих динара, које је Живојин имао у џепу.
-Најтрагичнији дан у постојању логора био је 29. јун 1943. године. Због одмазде за напад партизана на немачку колону код Мајдева, стрељано јр 500 људи- сведочи Пантелић, додајући да је стрељање, симболично, требало да буде на Видовдан, али је одложено након сугестије квинслиншких власти да одмазда на велики српски празник у Крушевцу може произвести још већи отпор. - Како је у том тренутку у крушевачком логору било 342 заточеника, „недостатак“ будућих жртава, окупатор је "надоместио" на Бањици, где је стрељано још 157 логораша.
О размерама трагедије која се догодила у време Другог светског рата на Слободишту, видело се испред сваког експоната нове поставке. Крушевљанку Надежду Вељковић затекли смо уплакану, испред фотографије убијеног Радојка Илчића.
-То је био мој стриц – каже нам Надежда Вељковић . - Сећам се да сам имала можда пет година када сам долазила са баком и сећам се неком немачког официра, који је вадио метке из стабла дрвета. Као девојчица помагала сам баки да доносе велику корпу хране на то место, нисам тада ни знала шта се све годило, али како је време пролазило, схватите…
ВП ДОМ
НА месту Логора Крушевац је после Другог светског рата почео да ради Васпитно - поправни дом. Да ово постане место за преваспитавање малолетника, који су кренули странпутицом у животу, била је идеја министра ФБРЈ Слободана Пенезића-Крцуна.
Концепијски, изложба прати хронологију дешавања логора, који су Немци подигли на месту где је 1935. године почела градња Окружног затвора. Свега пар стотина метара даље, стрељани су логораши. Масовне гробнице налазе се на простору великог Меморијалног парка. И он ће ускоро бити потпуно дигитализован, заједно са свим другим експонатима Дома Слободиште.
Аутори поставке Бојана Брајовић и Милијана Радосављевић, Звездана Лазаревић, Горан Васић, Александар Милетић и Наташа Миладиновић оставили су простор и за допуне саме изложбе и будући интерактивни пано. Очекује се и потпуна и дигититализација биографија и фоторгафија свих жртава на Слободишту. Верује се да ће и потомци стрељаних и заточених и у будућности наставити да се јављају музеју и својим успоменама помогну да се сведочанство о логору представи на најистинитији начин.
БОНУС ВИДЕО - БИТКА КОЈА ЈЕ НЕМЦИМА СЛОМИЛА КИЧМУ: 80 година од победе Црвене армије у Бици за Стаљинград
Препоручујемо
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
МНОГИ НЕ ЗНАЈУ: Шта кнез Михаило показује прстом
СПОМЕНИК кнезу Михаилу Обреновићу на Тргу републике постао је главно градско састајалиште Београђана и њихових гостију. Међутим, од многих ћете чути да се састају не код Кнеза већ “код коња”.
21. 11. 2024. у 09:47
Коментари (0)