НЕДОСТАЈЕ 350 ХРАНИТЕЉСКИХ ПОРОДИЦА: Више од 4.000 породица пружа дом деци о којој се не старају биолошки родитељи

Д. Матовић

25. 12. 2023. у 16:25

ВИШЕ од 4.000 хранитељских породица несебично пружа дом деци о којима се не старају њихови биолошки родитељи. Међутим, и поред значајног броја хранитеља, неколико стотина деце још чека нови дом. Према подацима Центра за породични смештај и усвојење, Србији недостаје око 350 хранитељских породица.

НЕДОСТАЈЕ 350 ХРАНИТЕЉСКИХ ПОРОДИЦА: Више од 4.000 породица пружа дом деци о којој се не старају биолошки родитељи

ГО ОБРЕНОВАЦ

- Бројеви се стално мењају у зависности од броја деце која улазе у заштиту - каже за "Новости" Тамара Борисављевић, супервизор у Центру за породични смештај и усвојење. - Нама су стално потребне хранитељске породице. Имали смо тренд убрзаног развоја хранитељства, а онда смо дошли у фазу застоја у повећању броја хранитеља. Један од разлога је то што се данас људи касније одлучују за родитељство, па и за хранитељство.

Наша саговорница истиче да грађани морају да буду боље информисани шта хранитељство доноси детету коме је потребна хранитељска породица, а шта људима који брину о њима:

- Дете у хранитељској породици добија љубав и подршку како би заборавило претходна искуства, која су најчешће трауматична. У хранитељску породицу деца долазе због проблематичних ситуација која су се десила у њиховим породицама. Обично су то разлози због којих деца не могу да живе са својим родитељима. У хранитељској породици они добијају топло гнездо, прилику за опоравак и успостављање поверења. Наш циљ је да се створе услови да се дете врати својим родитељима који док је оно збринуто добијају прилику да разреше проблеме који су довели до смештаја у хранитељску породицу.

СИРОМАШТВО НИЈЕ РАЗЛОГ

ДЕЦА се из биолошких породица не измештају само због једног, већ због низа разлога. Највећи број деце на хранитељству је био жртва насиља, запостављања и злостављања. Када се процени да је дете вишеструко угрожено, покреће се поступак за привремено или трајно лишавање родитељског права. Сиромаштво никад није разлог за одузимање детета од биолошких родитеља. Зато проблем неће бити решен ако се новчана накнада да родитељима, јер је они неће употребити на прави начин.

Центар за породични смештај и усвојење, који данас прославља 15. рођендан, постигао је значајан напредак у подизању свести о важности хранитељских породица и пружању подршке како би се створило стабилно окружење за децу у невољи.

- Наш први циљ је да се дете врати својим родитељима - истиче Борисављевић. - Некада су околности компликоване, па то није могуће. У таквим ситуацијама деца остају у хранитељским породицама, или одлазе на усвојење када се утврди да извесност повратка у родитељску породицу не постоји. Без обзира на то да ли боравак детета у хранитељској породици траје неколико месеци или више година, увек је незаменљиво искуство љубави, подршке и бриге. У хранитељским породицама деца која су доживела трауму најчешће спознају да свет јесте добро место где може да се рачуна на друге људе. А, кроз хранитељство, хранитељске породице добијају искуство остварености, потврђивања сопствене хуманости, љубави и изградње нераскидиве везе која траје кад дете оде.

Хранитељске породице добијају и финансијску и стручну подршку државе. Финансијска накнада састоји се из два дела. Хранитељска породица добија 50.000 динара месечно за дете о коме брине и 27.000 динара уколико води рачуна о само једном малишану, односно 17.000 када их има више. Хранитељима се, такође, уплаћује здравствено и социјално осигурање.

- Верујемо да смо за 15 година успели да осавременимо модел хранитељства, да држава гарантује квалитет бриге о сваком детету - каже Борисављевић. - Приоритет нашег друштва је да се очува повезаност детета са његовим родитељима и да се деца издвајају из породице само у нужним случајевима. Трудимо се да сва деца буду збринута у кругу својих сродника, зато су хранитељи најчешће њихове баке, деке, тетке...

ИЗАЗОВИ ХРАНИТЕЉСТВА

 

КАДА детињство у биолошкој породици није могуће, прва адреса где ће дете пронаћи утеху, стабилност, бригу и љубав јесу хранитељске породице. Центар са хранитељима заснива уговор по коме ће хранитељ бринути о његовим потребама и развоју. Као што у оквиру центара постоје људи који су задужени за децу која се налазе у хранитељству, постоје и тимови који раде само са хранитељима, обилазе их, помажу у решавању свих изазова које имају у раду са децом.

Неизоставан је и емоционалан однос који се развије, али и изазови са којима се хранитељи суочавају због специфичности детета, навика, траума, здравственог стања. Деца се могу вратити у своје биолошке породице када се стекну услови за то, остати на хранитељству до пунолетства, или постати подобна за усвојење. Усвојење треба да буде допуштено само уколико је у најбољем интересу усвојеника. Нису сва деца подобна за усвојење.

Има лепих примера где млади и када одрасту желе да остану код хранитеља. Хранитељство је привремена мера, али, по оцени стручњака, може да направи преокрет ка формирању здравих породица.

- Оно што није привремено је љубав која се ствара, та веза за само дете му пружа шансу за нови почетак, пружа му шансу за опоравак, пружа му прилику, кроз искуства добра која стиче, врати поверење у то да је свет добро место - сматра супервизорка за хранитељство.

Период осамостаљивања младих из хранитељских породица изазов је и за стручњаке у социјалној заштити. Због тога су ангажовани у тражењу посла за њих.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

НОВО РУСКО ОРУЖЈЕ НА ФРОНТУ У УКРАЈИНИ: Изазива застрашујућу штету, а има само један циљ

РУСИЈА је недавно почела да производи термобаричне беспилотне летелице које ће се користити уз беспилотне летелице-мамце у Украјини, а које су у стању да нанесу озбиљну штету цивилима, открила је истрага Асошиејтед преса (АП).

16. 11. 2024. у 20:23

ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ: Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у

ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.

17. 11. 2024. у 09:28

Коментари (0)

НЕОЧЕКИВАНО: Богдан Богдановић има нови клуб