ИЗ ШВЕДСКЕ СТИГЛЕ САМО ЗАТАМЊЕНЕ ФОТОГРАФИЈЕ: Случај усвајања дечака из Титела, раздвојеног од сестара и брата, пред Судом у Стразбуру
ДЕЧАК који се, док је био у Србији, звао Ж. П., а затим је, пре нешто више од пет година, усвојен у Шведској, нема контакт са сестром са којом је живео, као ни са братом и сестром од којих је претходно раздвојен. Његова некадашња старатељка Мирослава Лазић, по професији књиговођа, покушавајући да поново успостави покидане везе између сродника, стигла је до Европског суда за људска права у Стразбуру.
Мирослава је званично старатељка старијој сестри Ј. П.
- Тврдим да је ово усвајање било незаконито јер биолошки брат и сестра могу да се раздвоје само у посебним околностима, којих овде није било. Сада ми је циљ да ступе у контакт и да усвојени дечак дође у посету сестрама и брату за зимски и летњи распуст - каже Мирослава.
Она се јавила редакцији "Новости" после интервјуа који смо објавили са шведским писцем и новинарем Патриком Лундбергом, који је у својој земљи добио највишу новинарску награду управо јер је разоткрио шему нелегалних међународних усвајања.
Мирославина прича почиње у моменту када је гледала ТВ емисију о томе како Србији недостају хранитељи. Пошто нема своје потомство, одлучила је да се јави. Прошла је потребне обуке и добила лиценцу, па су у њен дом стигли Ј. и Ж. Девојчица је имала седам година, а дечак девет месеци. Били су из оближњег Ђурђева. Биолошким родитељима је одузето старатељско право због наркоманије. Осим дечака и девојчице, из биолошке породице измештени су и њихови средњи брат и сестра и дати другој породици, такође у Тителу. Када се тај брачни пар развео, деца су пресељена у Жабаљ, код треће породице.
- Док су сви били у Тителу, браћа и сестре су интензивно одржавали контакт. Виђали су се у школи, међусобно посећивали, спавали једни код других, играли се заједно. Кад су средњег брата и сестру преселили у Жабаљ, контакти су се проредили. Према мом уверењу, то није било у најбољем интересу деце - каже Мирослава.
Дечак Ж. данас има 10, а Ј. 16 година и иде у Медицинску школу у Зрењанину. Одличан је ђак.
- У септембру 2017. дошли су из Центра за социјални рад Жабаљ и желели да разговарају са Ј. о томе жели ли да буде усвојена. Пошто је имала више од 10 година, морали су да траже њено мишљење. Ј. је у разговору рекла да мене сматра мајком и да не жели да иде нигде, нити да оставља браћу и сестру. Онда су мене, као старатеља, питали да ли дајем сагласност да само дечак буде усвојен. Одбила сам, јер је у најбољем интересу деце да остану заједно - прича Мирослава.
ОДУГОВЛАЧЕЊЕ ПОСТУПКА
ЦЕНТАР за социјални рад је тражио да потпишем да се нећу обраћати медијима, институцијама и да нећу писати ни жалбе, ни тужбе. Нисам потписала јер имам намеру да се обраћам свима који хоће да објаве моју причу, зато што говорим истину. Ко год се жали, они му одузму старатељство, иако Србији недостаје 500 хранитеља. ЦЗСР и институције су свесно одуговлачиле моје предмете, иако се деци наноси ненадокнадива штета раздвајањем. Поступци у вези са децом се сматрају хитним и суд је тужбу дужан да разматра у року од 30 дана. Код нас су одуговлачили пет година и седам месеци.
Тако је лишена старатељства и именован је нов старатељ за Ж., и то промптно док Мирослава још није разрешена (чиме су прекршени прописи). Дечак је до усвајања остао код ње у хранитељској породици, а нови старатељ је одмах потписао сагласност за усвајање.
- Упорно сам тражила решење о разрешењу од старатељства, али нису хтели да ми дају. Тек у контакту са једним професором Правног факултета, схватила сам шта се десило и поново затражила мејлом и добила га. Наиме, да су ми решење дали благовремено, жалила бих се и процес усвојења би се успорио - објашњава Мирослава.
У међувремену, центар је покушао да јој одузме старатељство и над девојчицом, али је Мирослава добила спор пред Уставним судом, у октобру ове године. Тренутно се пред Судом у Стразбуру налази њена представка у вези са усвојењем дечака.
- Ј. прве године уопште није питала за брата, па сам се већ забринула да ли је то нормално. Причала сам са рођаком, дечјим психологом у пензији. Открила ми је да девојчица тако потискује трауму и негира оно што се догодило. А онда је, после годину дана, дошла са једног рођендана и рекла: "Ја хоћу да се мој брат врати!" Тад сам кренула у све правне процедуре. Када путујемо на одмор, увек се зближи са дечацима његовог узраста - примећује Мирослава.
Она се обраћала и шведским институцијама и агенцијама за усвајање. Тамошња владина агенција МФоФ, која контролише Адоптионсцентрум (агенцију за међународно усвојење), на захтев за успостављањем контакта између браће и сестара одговорила је да су контактирали с усвојитељима, да дечак зна за своје порекло из Србије, да му усвојитељи редовно показују фотографије са братом и сестрама, "али да он није спреман да их упозна". Тада су јој послали затамњене слике дечака, уз поруку: "Поштована хранитељице, шаљем вам слике да покажете сестрама и брату."
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (1)