ГРИП НАПАДА МЛАЂЕ, КОВИД ИДЕ НА СТАРИЈЕ: Од почетка нове године региструје се већи пораст броја оболелих од респираторних инфекција

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

08. 01. 2024. у 07:00

ОД почетка нове године изабрани лекари регистровали су повећан број пацијената који по помоћ долазе због респираторних тегоба.

ГРИП НАПАДА МЛАЂЕ, КОВИД ИДЕ НА СТАРИЈЕ: Од почетка нове године региструје се већи пораст броја оболелих од респираторних инфекција

Фото А. Станковић

Докторка Сања Којић, начелница опште медицине Дома здравља у Крагујевцу, за "Новости" каже да су имали велики број болесних и за божићне празнике, односно лекар у смени је просечно прегледао од 50 до 60 особа, тако да практично није било куће у којој неко није био болестан.

- У нашем дому здравља, као и у многим другим у Србији, имамо посебну амбуланту за респираторне тегобе и фебрилна стања - прича др Којић. - У оквиру те амбуланте тестирамо све сумњиве на ковид, а број позитивних на дневном нивоу износи од 40 до 45. Инфицирани короном имају шаренолике тегобе, али углавном доминира благо повишена телесна температура, болови у грлу и сув кашаљ. Ретко ко има компликације на плућима. У просеку једног пацијента недељно упућујемо на лечење на Инфективну клинику, и реч је углавном о старијим људима који су хронично оболели.

Осим ковида, повећаном броју оболелих од респираторних инфекција допринео је и вирус грипа.

- На грип се не тестира, али расте број пацијената са сумњом на ово обољење - каже др Којић. - Таквих пацијената је у просеку двадесетак дневно. Код њих се по правилу јавља висока телесна температура, малаксалост, јаки болови у мишићима и зглобовима, болови у грлу и имају сув кашаљ. Интересантно је да се сумња на грип обично виђа код радно способних, дакле млађих људи, за разлику од ковида.

Бактеријске упале грла су доста ретке код одраслих, али је и њих било ових дана. Наша саговорница напомиње да је дневно око пет до шест пацијената са овом инфекцијом:

- У овом случају пацијенти најчешће пријављују да им је дете или унуче имало упалу грла и на основу овог анамнестичког податка одређујемо им терапију - каже нам. - По потреби ради се и брис грла, а пацијентима код којих нисмо сигурни да ли је узрок тегоба вирус или
бактерија радимо и анализу крви. Да ли је реч о вирусној или бактеријској инфекцији најбоље може да одреди лекар. Ипак, опште је познато да у случају вируса налази крви су такви да показују повећање броја лимфоцита и/или моноцита у крви, док је укупни број леукоцита (белих крвних зрнаца) често и снижен. У случају вирусне инфекције вредности ЦРП-а могу да буду у границама референтних вредности, али и незнатно повишене. Високе вредности ЦРП-а, укупног броја леукоцита, као и неутрофила (који су подтип леукоцита) указују на бактеријску инфекцију.

Опрезно са антибиотицима

НАЧЕЛНИЦА опште медицине Дома здравља Крагујевац апелује на све који имају неку врсту прехладе да не узимају антибиотик на своју руку, јер тако могу себи да нанесу само штету. - Знатан број пацијената који нам долазе на преглед због респираторних тегоба пријављује да су већ узели антибиотик на своју руку, али да им није боље - прича др Којић. - То је зато што се ни грип ни ковид не лече овим лековима, већ само оним за снижавање температуре, отпушавање носа и олакшавање дисања и против болова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Ево ко су потенцијални ривали Србије у баражу Лиге нација