ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИ СТЕФАН НОВИ: Веровање каже да ово никако не бисте смели радити

Дејана Калинић
Дејана Калинић

11. 12. 2023. у 07:12

Српска православна црква и њени верници данас прослављају празник Светог преподобномученог Стефана Новог, познатог и као исповедник - светитеља који је живео и страдао у 8. веку.

ДАНАС ЈЕ СВЕТИ ПРЕПОДОБНОМУЧЕНИ СТЕФАН НОВИ: Веровање каже да ово никако не бисте смели радити

Фото: Принтскрин

Легенда каже да се још и пре рођења Светог преподобномученика Стефана Новог знало да ће реч бити о посебном и богоугодном човеку. Наиме, Стефанова мајка Ана, према причи, често је одлазила у цркву и молила Бога да јој подари сина.

Као негда Ана мајка Самуилова тако и Ана мајка Стефанова мољаше се Богу, да јој Бог да једнога сина.

Молећи се тако једном у цркви Влахерни пред иконом Пресвете Богородице, ухвати је лак сан, у коме она виде Пресвету Деву, као сунце сјајно, и чу глас од ње: „иди, жено, с миром, према молитви твојој имаш сина у утроби твојој.”

И заиста заче Ана и роди сина, овога Светога Стефана. У 16. години прими Стефан чин иночки на гори Аксентијевој према Цариграду од старца Јована, од кога се научи мудрости божанској и подвижништву. А када се старац Јован упокоји у Господу, Стефан оста на тој гори строго подвизавајући се и прилажући труд ка труду. Његова светост привуче му многе ученике.

Када цар Константин Копроним прогоњаше иконе, још жешће од свога сквернога оца, Лава Исаврјанина, Стефан се показа као ревносни заштитник поштовања светих икона. Безумни цар примаше разне гнусне клевете против Стефана, а и сам удешаваше разне сплетке, само да би Стефана сломио и с пута уклонио.

Стефан би прогнан на острво Проконис, по том доведен у Цариград, окован и бачен у тамницу, где га сретоше 342 монаха сужња, из разних страна доведених и у тамницу због иконопоштовања вргнутих.

У тамници они свршаваху све црквено правило као у манастиру. Опаки цар осуди Стефана на смрт. Светитељ предвиде своју смрт на 40 дана и опрости се с братијом. Слуге цареве извукоше га из тамнице и бијући га и трзајући вукоше га по улицама Цариградским призивајући све оне који су уз цара да ударају камењем „противника царева”.

Неко од јеретика удари дрветом светитеља по глави, и светитељ издахну. Као што Св. Стефан првомученик пострада од Јевреја, тако и овај Стефан пострада од иконоборних јеретика. Пострада овај славни Христов војник 767. године у 53. год. свога земнога живота, и би увенчан славом неувелом.

Стефан Нови у народу није много познат, али је ипак нарочито поштован међу сестринством манастира Грачаница где се чува део руке овог светитеља.

Не зна се тачно ко је донео руку преподобномученика Стефана, али се зна да је она била закопана у манастиру посвећеном Успењу Пресвете Богородице. Касније је, према предању, свештеник из Призрена у сну имао виђење и свете мошти су пронађене. Рука Стефана Новог представљају велику светињу читавог краја, а верује се да помаже паровима који не могу да имају деце, лечи душевне болести, али и даје утеху свима који са собом носе јаку веру у добро и Бога.

Према народним веровањима на данашњи дан посебно не треба лагати и обмањивати друге људе.

БОНУС ВИДЕО: БЕСКУЋНИК ЈЕ И УЛИЧНИ СВИРАЧ, А ЦЕНИ САМО ЈЕДНО: Андрија Дарабош - Не постоји ништа јаче од љубави

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НИСАМ БИО СПРЕМАН ЗА ОВО ПИТАЊЕ! Александер Зверев о теми чије разрешење и Србија чека