ОВО СУ ГРЕШКЕ КОЈЕ НАЈЧЕШЋЕ ПРАВИМО ЗИМИ: Стручњаци упозоравају, када је вани хладно неке одлуке могу бити кобне по здравље

Дејана Калинић
Дејана Калинић

03. 12. 2023. у 09:36

НАКОН пролећних температура у недељу и понедељак нас опет очекују ниске температуре које, када је здравље у питању, могу да доведу до смрзавања - хипотермије, промрзлина и рововског стопала, а јако је битно да у тим ситуацијама не примењујемо погрешну прву помоћ, која у неким случајевима може бити кобна.

ОВО СУ ГРЕШКЕ КОЈЕ НАЈЧЕШЋЕ ПРАВИМО ЗИМИ: Стручњаци упозоравају, када је вани хладно неке одлуке могу бити кобне по здравље

Фото: Танјуг

Када је екстремно хладно посебно су осетљиви дијабетичари, особе са хипертензијом и кардиоваскуларним поремећајима, старије особе, деца предшколског узраста и труднице.

Организам при ниским температурама треба штитити како одговарајућом гардеробом, тако и адекватном исхраном.

- Пролонгирано излагање веома ниским температурама може изазвати озбиљне клиничке манифестације попут рововског стопала, промрзлина и хипотермије. Знаци упозорења су неконтролисано дрхтање, нејасан и неразговетан говор, неспретни покрети, осећај замора и конфузно понашање. Уколило се неки од поменутих знакова примете код изложене особе неопходно је хитно затражити стручну лекарску помоћ - подсећају у Институту за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут".

1. грешка - алкохол греје

Мада у народу влада мишљење да алкохол греје, то нимало није тачно. Ниске температуре и алкохол никако не иду заједно. Наиме, алкохолисана стања, исцрпљеност и ниска температура, убрзавају настанак смрзавања односно хипотермије што представља стање снижене опште телесне температуре, а што може да доведе и до смрти. То се дешава када организам губи више топлоте него што је може створити.

- У почетку особа има осећај хладноће и дрхти, међутим, овај стадијум може и да изостане. Касније осећај хладноће престаје, јављају се умор, тромост и велика жеља за сном. Све телесне и психичке функције се успоравају. Понекад се јављају привиђења. Са даљим снижавањем телесне температуре особа губи свест. Дисање и рад срца се јако успоравају. Ако се не пружи помоћ, смрт наступа због престанка дисања и срчаног рада - објашњавају у "Батуту".

2. грешка - равномерно загревање смрзнуте особе без свести

Ако је смрзнута, односно особа са хипотермијом при свести, неоходно је унети је у топлу просторију. Влажну и мокру одећу треба заменити сувом, дати јој топла, заслађена, безалкохолна пића. Може се употребити термофор и слични извори топлоте попут топле цигле, камена... Њих не треба прислањати директно на тело, него преко слојева одеће. Ако нема топле просторије, треба је са свих умотати одећом, или текстилом, простиркама, новинским папиром или другим материјалом и позвати помоћ.

Али, ако је особа без свести, најпре треба проверити дисање и срчани рад и по потреби започети мере оживљавања.

- У стању хипотермије дисање и срчани рад могу бити толико ослабљени и успорени да се не примећују. Постојање и минималног дисања од само 2-3 удисаја у минути искључује потребу оживљавања. При оживљавању смрзнуте особе треба бити упорнији него иначе јер вреди правило да болесник није мртав док није топао и мртав. Загревање треба спроводити постепено и то тако да се прво греје труп болесника, односно предео срца. Равномерно загревање целог тела могло би бити кобно јер ширење крвних судова при загревању доводи до пада крвног притиска и истовременог прилива хладне крви с периферије организма у срце што може изазвати срчани застој - упозоравају стручњаци Института "Батут".

3. грешка - ношење тесне обуће по екстремној хладноћи

Тесна обућа смањује циркулацију у стопалу и тиме погодује настанку смрзотина, поготово ако се дуже време не скида. Смрзотине су локалне повреде настале излагањем делова тела ниским температурама. Јављају се најчешће на стопалима, прстима руку, ушима и носу.

4. грешка - трљање промрзлих делова тела

Смрзотине се манифестују тако што у почетку постоји осећај хладноће у захваћеном делу који прелази у бол. Нагли престанак осећаја хладноће и боли, знак су почетка смрзавања. Кожа је модра, бледа или црвена. Касније настаје оток, а понекад и пликови.

Руку или ногу са смрзотином треба имобилисати и ставити у повишен положај. Такве, промрзле, делове тела никако не трљати, као што често радимо са рукама, нити бушити пликове, не стављати прашак, маст и слично на смрзотину.

5. грешка - рукавице на смрзнуте руке

Када дође до смрзотина, сведоци смо да ноге и руке грејемо топлијим чарапа, односно навлачањем рукавицама, а то никако не треба радити.

Промрзле делове тела не треба загревати ни термофором и сличним изворима топлоте, и не треба дозволити особи за смрзнутим стопалом да хода.

Особу са смрзотинама треба увести у топлу просторију и скинути јој одећу, обућу и прстење. Комади тканине који су залепљени за кожу не смеју се насилно скидати већ их треба обрезати маказама. Смрзотине треба покрити газом, али не омотавати завојем. Руку или ногу са смрзотином треба имобилисати и ставити у повишен положај.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: ВЕСЕЛИН ИМА НЕОБИЧНОГ КУЋНОГ ЉУБИМЦА: Гаји буљину, једну од највећих сова на свету

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи