ДАН НАУКЕ И ИНОВАЦИЈА ОДРЖАН У КРУШЕВЦУ: Настављен национални пројекат “Србија, земља науке, земља иновација”
У КРУШЕВЦУ настављен национални пројекат “Србија, земља науке, земља иновација”, који је Министарство науке, технолошког развоја и иновација покренуло у градовима широм Србије, са циљем подизања свести јавности о значају унапређења и улагања у науку, технолошки развој и иновације.
Пети по реду Дан науке и иновација одржан је у Бизнис инкубатору у Крушевцу. Овом приликом, присутнима се обратила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић, председница привременог органа града Крушевца Јасмина Палуровић, и директорка Бизнис инкубатора Крушевац Мартина Манојловић. Такође, Фонд за иновациону делатност, Фонд за науку и Центар за промоцију науке представили су све актуелне теме у области науке и иновација кроз динамичан садржај.
Министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић овом приликом потписала је и важан Меморандум о разумевању између Министарства науке, технолошког развоја и иновација, Канцеларије за дуално образовање и Националног оквира квалификација, Машинског факултета Универзитета у Нишу и Научно-технолошког парка Ниш.
Велико ми је задовољство што смо данас у Крушевцу, граду који ће за мање од две године имати потпуно нови концепт индустријско-технолошког парка, рекла је у свом обраћању Јелена Беговић, истакавши да је један од циљева Министарства науке, технолошког развоја и иновација управо повезивање науке и привреде, али и пружање подршке стартап компанијама и свим компанијама које своје пословање базирају на иновативности, било да се ради о иновативним производним процесима или иновативним идејама.
Наш задатак је да им пружимо сву могућу подршку. Србија има изузетно велики потенцијал када се говори о нашем научном систему, истакла је Беговић, изневши изузетне успехе наших универзитета на Шангајској листи. Имамо сјајну науку, а са друге стране имамо људе који су предузетни и иновативни, а на држави је да им обезбедимо оквир и да им дамо шансу, подстрек и помоћ да остваре своју идеју на поприлично трновитом путу, ако причамо о стартап компанијама. На том путу постоје друга правила, други модел, и захтева веру у сопствену идеју, чак и када сви говоре да је немогућа.
Пуно смо уложили у инфраструктуру, научно-технолошке паркове, Мејкерс лабове у средњим школама, основали смо и прве иновационе инкубаторе на факултетима и институтима који треба да подрже иновације и људима који имају идеје објасне шта са њима да раде. Имамо регионалне стартап центре, њих 23, које смо ове године кроз нови програм умрежили са НТП-овима. Обезбедили смо им средства, финансијску подршку, менторску подршку јер желимо да дођемо до сваког иноватора у Србији, независно од тога где живи. Паметних, храбрих и иновативних људи имамо свуда по Србији и треба да допремо до свих њих, нагласила је Беговић.
Министарка је навела да је у Србији потребно додатно ојачати развој и истраживање у оквиру компанија, јер је то једини начин да компаније расту. Иновативне компаније широм света, компаније које имају истраживање и развој, оне које користе ресурсе академије или научнотехнолошких паркова имају веће шансе да опстану и забележе раст и развој. Треба да помогнемо нашим компанијама да користе иновативне технологије у свом пословању, да крену да сарађују са академијом и да јачају истраживање и развој. Зато смо организовали ове дане - да бисмо људили приближили шта држава пружа, објаснила је Беговић.
Посетиоци су могли да чују и примере добре праксе, односно успешне приче које су прошле пут од идеје до реализације, и то од доцента на Факултету ветеринарске медицине Универзитета у Београду др Уроша Главинића, који је уједно и руководилац пројекта Wасте2ПротецтБеес, финансираног у оквиру програма ПРИЗМА Фонда за науку Републике Србије.
Ова значајна иницијатива омогућује посетиоцима свеобухватни приступ информацијама везаним за програме подршке, изворе финансирања, пореске олакшице, ресурсе и инфраструктуру истраживачког и иновационог екосистема који су стално доступни у оквиру релевантних институција. Додатно, кроз демонстрацију подржаних иновативних решења и научних резултата, присутни су имали прилику да на примерима добре праксе открију пут од идеје до реализације.
У оквиру Дана науке и иновација у Крушевцу, у холу Бизнис инкубатора посетиоци су имали прилику да посете изложбу примера добре праксе из области науке и иновација.
Са циљем да се целокупна јавност мотивише и припреми за будуће истраживачке и предузетничке подухвате, промоција могућности у науци и иновацијама биће настављена широм Србије сваке недеље, и то у следећим градовима: Сокобања, Мали Зворник, Ужице, Врњачка Бања, Крагујевац, Сремска Митровица, Суботица, Нови Сад, Београд и други.
БОНУС ВИДЕО: "ОТИСАК" Министарка пољопривреде Јелена Танасковић у подкасту "Новости" о актуелним питањима
Препоручујемо
ПРИЈЕМ СРБИЈЕ У ПАРИЗУ ЗА ДЕЛЕГАТЕ БИЕ: Шанса да будемо центар света 2027.
27. 11. 2023. у 20:16
ИКОНЕ НА ЗИДОВИМА, МИР И СПОКОЈ: Завирите у породични дом Ненада Окановића (ФОТО)
30. 11. 2023. у 09:22
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!
ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.
07. 11. 2024. у 16:03
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп
У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.
07. 11. 2024. у 13:21
Коментари (0)