УНИШТИТИ БЕОГРАД, ЗАУЗЕТИ БОРСКИ РУДНИК: Шта тачно пише Хитлер у Директиви 25, којом је наредио напад на краљевине Југославију и Грчку

В. Црњански Спасојевић, Г. Чворовић

01. 12. 2023. у 19:33

ВОЈНИ пуч у Југославији изменио је политички положај Балкана. Мада је у почетку Југославија дала изјаве о лојалности, на њу ће се гледати као на непријатеља и стога је треба што је брже могуће разбити, наводи се у Хитлеровој Директиви 25, од 27. марта 1941. године, којом наређује напад на Краљевину Југославију и Краљевину Грчку.

УНИШТИТИ БЕОГРАД, ЗАУЗЕТИ БОРСКИ РУДНИК: Шта тачно пише Хитлер у Директиви 25, којом је наредио напад на краљевине Југославију и Грчку

Фото: Printskrin, Vikipedija/Bild

Ову директиву наша Влада откупила је у среду, касно по подне, на молбу председника државе и иницијативу Музеја жртава геноцида. Документ је купљен на аукцији у иностранству и до сада је био код приватног власника. За њега је лицитирало десетак купаца, али је понуда наше земље била најбоља. По којој цени је набављен, накнадно ће бити саопштено. Како "Новости" сазнају, очекује се да докумет стигне у Србију.

У Хитлеровој директиви стоји: "Намера ми је да се продор изврши концентрисаном операцијом из рејона Ријеке-Грац, с једне стране, а са друге из правца Софије, а у правцу Београда/Југославија, као и да буде потучена југословенска војска. Осим тога, крајњи југ Југославије треба одвојити од остатка земље и узети као базу за наставак немачко-италијанске офанзиве на Грчку. Хитно отварање дунавског саобраћаја и заузимање борског рудника бакра важни су из војно-екомских разлога. Намера је да повратимо Банат и покушамо да убедимо Мађарску и Бугарску да учествују у операцијама. Унутрашња политичка превирања у Југославији се заоштравају политичким гаранцијама датим Хрватима."

Хитлер наређује да, чим буде спремно довољно снага и време то дозволи, Београд треба уништити даноноћним ваздушним нападима Луфтвафеа, ратног ваздухопловства немачког Вермахта. Такође, треба, по могућству истовремено, а никако раније, покренути операцију "Марита", са циљем да се заузме околина Солуна и снаге учврсте у залеђу Едесе. Војна формација 18. А.К. у ту сврху мора да се рашири по целој Југославији и да се искористе повољне прилике за спречавање планског успостављања фронта између Олимпа и залеђа Едесе.

FOTO: Arhiva novosti

"Све снаге које су на располагању у Бугарској и Румунији могу се употребити за нападе из области око Софије у правцу северозапада, и из области око Ћустендила - Горње Ђумаје у правцу запада, с тим да бар једна дивизија мора остати у румунском нафтном региону да га обезбеђује уз снаге ваздушне одбране. Обезбеђење на турској граници у почетку мора бити препуштено Бугарима. Треба припремити панцир дивизију да чува одступницу. Водити напад из правца Граца ка југоистоку чим се прикупе неопходне снаге. Отварање границе са Мађарском се препушта војсци. Снаге на југословенској граници треба одмах појачати. Као и на бугарској граници, важни објекти морају бити заузети још пре почетка ваздушног напада на Београд", пише у Хитлеровој Директиви.

Вођа Трећег рајха додаје још да Луфтвафе са два положаја треба да подржи операције 12. армије и пешадијске јуришнике, који ће се за ту прилику организовати. Такође, у нападу ће помоћи и мађарска копнена организација, а треба проверити и да ли прикључити 10. летачки корпус са италијанског тла, тако да пратња транспорта до Африке остане обезбеђена.

Фото Архива

Бомбардовање Београда

Десет дана касније, 6. априла ујутро, почео је ваздушни напад на Београд и рат у Југославији, у ком је живот изгубило најмање милион људи.

По свом значају, овај документ упоредив је са телеграмом којим је Аустро-Угарска објавила рат Србији, 28. јула 1914. Оволики значај имао би још само документ којим је наложен почетак операције "Милосрдни анђео", 24. марта 1999, када почиње бомбардовање тадашње Југославије.

СПОРАЗУМИ О РАЗГРАНИЧЕЊУ

ПРЕМА Хитлеровој Директиви, немачка војска мора да обезбеди штаб за везу са италијанском 2. армијом и Мађарима. Луфтвафе је овлашћен да склапа споразуме са високим командама дотичних држава око разграничења подручја ваздушних операција у односу на италијанске и мађарске ваздушне снаге.

Одлуку о започињању бомбардовања СРЈ званично је донео тадашњи генерални секретар НАТО Хавијер Солана, који је јавно, 23. марта, саопштио да је дао инструкције главнокомандујућем савезничких снага НАТО у Европи, генералу Веслију Кларку, да покрене ваздушне операције. Имајући у виду да је интерну одлуку НАТО званично донео његов генерални секретар, она би по логици требало да се чува у седишту НАТО у Бриселу.

Валидне правне одлуке, међутим, нема, јер је њу могао да изда само Савет безбедности УН, што се није догодило.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

МИ НИСМО КРАЉЕВСКА ПОРОДИЦА: Син краљице Камиле проговорио о краљу Чарлсу и породичним односима у палати