НАЈМАЊИ БОРАЦ ЗА ЖИВОТ РОЂЕН СА 430 ГРАМА: У Институту за неонатологију у Београду јуче обележен сверски дан превремено рођене деце
ОНИ су мали дивови: седмомесечне близнакиње Неда и Нина Старовлах, као и тројке Милица, Даница и Стефан Петковић. И још много деце рођене пре времена, која су се јуче са својим родитељима окупила у Институту за неонатологију Србије, а поводом Светског дана превремено рођене деце.
У свету се сваке године пре времена роди око 15 милиона беба, а у Србији око 4.000.
- Гледати њихову борбу и снагу коју су показали од самог почетка ме је испуњавало стрепњом. Захваљујући докторки Гордани Секуловић и сестрама, које су од првог дана водила бригу о њима, извојевали су победу. Имали су тек нешто више од једног килограма, а сад су предшколци - каже поносни отац Драган Петковић.
И за маму и тату мале Лане Планић ово је посебан тренутак:
- Лана сутра пуни годину дана. Рођена у 38. недељи, била је дугачка 38 центиметара. Имала је много компликација, била је 76 дана у Институту. Било је страшно. Не може се речима описати колико нам је тада значила подршка и разумевање које смо добили од лекара и сестара - причају нам Сања и Владимир Планић.
У Институту за неонатологију у Београду годишње се збрине између 750 и 800 деце са телесном тежином испод 1.500 грама, а тренутно је на Одељењу интензивне неге 20 беба, а укупно у овој установи 100 малишана.
- Родитељи хоспитализованих беба данас брину да ли ће оне да преживе и буду добро. Ви им уливате наду. Неке бебе нису добиле битку, друге имају проблеме, али највећи број превремено рођене деце буде добро - рекла је Радмила Милеуснић Миленовић, директорка Института.
НЕДОСТАЈЕ МЕДИЦИНСКО ОСОБЉЕ
ИНСТИТУТУ недостаје 15 одсто лекара и скоро 60 одсто сестара. На 20 превремено рођених беба долази једна медицинска сестра.
- Имамо довољно центара, али нам недостаје медицинско особље - каже Јелена Зајгановић Јаковљевић. - Уницеф је помогао опремења института у Нишу и Крагујевцу, али треба још много да се улаже и у људске ресурсе, институције и праксу. Иако се број превремено рођене деце не смањује, медицинска наука напредује и пружа већу шансу за нормалан живот.
На Институту је тренутно најмања беба рођена са свега 430 грама.
- Свакодневно се боримо за живот најмање и најнезрелије деце - каже Милеуснић Миленовић. - Поред тога што морамо да имамо савремену апаратуру и знање, морамо да имамо и адекватан контакт са родитељима. Добро смо опремљени, а то значи имамо велики број инкубатора.
Многи фактори утичу на превремено рађање - различите болести мајке, стање плода и стање постељице. За бебу која је рођена пре 37 гестационалних недеља каже се да је превремено рођена.
- Сусрећемо се са медицински најзахтевнијим пацијентима - каже нам Борко Вељковић, педијатар неонатолог. - Успешно смо решили проблеме са "незрелим плућима", тако да наши пацијенти више не умиру због респираторне недовољности. Али, крварења и инфекције су највећи изазови са којима се сусреће модерна неонатологија.
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)