ПРЖИЛИ ИХ СТРУЈОМ, СЕКЛИ И СИПАЛИ СО НА РАНЕ: Тридесет две године од злочина у Кипу и Клиси за пет тела још се трага
НИ 32 године од злочина у селима Кип (Дарувар) и Клиса (Пакрац) тела петоро убијених цивила нису пронађена. Припадници хрватске војне полиције ухапсили су 24 српска цивила између 12. и 18. новембра 1991. године у овим селима, у првом случају под сумњом да скривају оружје војног порекла, а у другом ради "измештања" становништва.
Ухапшене су одвели у Марино село, где су их држали у подруму инпровизованог затвора "Рибарска колиба" и ту их психички и физички малтретирали. Мучили су их потапањем у воду, прикључивањем на индукторску струју, одсецањем ушију, сечењем по грудима и сољењем рана, гажењем ногама, ударањем металним шипкама и дрвеним палицама. Само су шесторица преживела, док су осамнаесторица ликвидирана. За телима петорице још се трага.
За ликвидацију ових цивила Жупанијски суд у Осијеку је у јуну 2011. од шесторице оптужених припадника војне полиције ЗНГ осудио двојицу (Томицу Полето на 15 година и Жељка Тутића на 12 година затвора), док је тројицу, у недостатку доказа, ослободио. Против једног је оптужбу одбио због застаре кривичног гоњења. Пресуду је потврдио Врховни суд РХ у децембру исте године.
У периоду од 8. октобра 1991. до 29. марта 1992. у логорима "Рибарска колиба" у Марином селу и "Стара циглана" у Пакрачкој Пољани, које је основала јединица за посебне намене МУП-а Хрватске, под командом Томислава Мерчепа, ликвидирано је, према ВЕРИТАС-овим подацима, више од 100 жртава, углавном српских цивила. Већина ликвидираних потиче из западнославонских насеља са подручја Пакраца и Дарувара, али и са територија општина Гарешница, Кутина, Бјеловар и Загреб. Сва ова насеља налазила су се ван подручја у којима се српско становништво оружјем супротставило насиљу хрватских оружаних формација.
После хапшења, према речима Саве Штрпца, без судског налога, Срби су довођени у поменуте логоре, појединачно или у мањим групама, где су задржавани неколико дана и после страховите тортуре, уколико нису подлегли мукама, извођени на стратишта и ликвидирани.
Жупанијски суд у Загребу је 2005, после дугогодишњег поступка, правоснажно осудио петорицу припадника МУП-а Хрватске (Муниба Суљића, Синишу Римца, Игора Миколу, Миру Бајрамовића и Бранка Шарића) на казне затвора од три до 12 година, због убиства непознатог мушкарца и незаконитог лишавања слободе и изнуде тројице Срба. Они су у октобру 1991. из Загреба доведени у Пакрачку пољану, где су их ликвидирала непозната лица.
Жупанијски суд у Загребу је у мају 2016. године неправоснажно осудио и Томислава Мерчепа, тадашњег комаданта резервне јединице МУП-а РХ и саветника у МУП-у РХ, на пет и по година затвора због тога што "није спречио себи подређене да врше незаконита хапшења, злостављања и убијања 31 цивила доведених из Загреба, Кутине, Рибњака, Јање Липе, Бујавице, Међурића, Збјеговаче и Пакрачке Пољане, од којих је 23 усмрћено", док су из чињеничног описа пресуде изостављене жртве (20) за које се није могло утврдити ко их је хапсио и ликвидирао. Врховни суд је, пресудом из фебруара 2017, преиначио првостепену пресуду тако што је оптуженом повећао казну на седам година затвора, коју је уместо у затворској ћелији, повремено "издржавао" у елитној бањи Крапинске топлице.
У марту 2020. године хрватски Врховни суд донео је одлуку да се осуђени Мерчеп пусти на условну слободу после издржане три четвртине затворске казне због: знатно погоршаног здравственог стања, раније кривичне неосуђиваности, потпуног придржавања кућног реда и што је дотадашњим издржавањем казне "у целости остварена сврха кажњавања".
На данашњи дан исте године медији у региону објавили су вест да је ратни злочинац Мерчеп умро у 69. години живота.
- У првом великом егзодусу Срба из западне Славоније у сукобу деведесетих, који је кулминирао након оснивања поменутих логора, на подручју општина Дарувара, Грубишног поља, Подравске Слатине, Пакраца, Новске, Ораховице и Вировитице, етнички је очишћено 193 насеља (10 градских и 183 сеоска), у којима је уништена већина кућа и имовине, уништено је или оштећено и 27 православних храмова, док је ово подручје напустило 52.320 Срба - каже Штрбац.
По попису становништва из 1991. у Кипу је живео 271 житељ, од тога 195 Срба и 15 Југословена, а у Клиси 139 житеља, од тога 82 Срба, док је по попису становништва из 2021. у Кипу живело 146, а у Клиси 81 житељ, без ознаке о њиховој националној припадности.
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете
СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.
17. 01. 2025. у 15:55
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
СМРТ ЗА СРПСКУ НОВУ Преминула мајка популарне фолкерке, она се огласила: "Умрла је у миру"
ПОСЛЕДЊЕ тренутке провела је у Ваљеву, где је иначе и живела.
17. 01. 2025. у 15:45
Коментари (3)