АЛБАНЦИ СЕ УЈЕДИЊУЈУ ПРОТЕРИВАЊЕМ ДЕСАНКЕ? Покушаји у Бујановцу да се са школе скине име српске песникиње имају политичке примесе
СТАРА жеља Албанаца са југа Србије да се школа "Десанка Максимовић" у селу Биљача код Бујановца преименује и назове по албанском писцу Исмаилу Кадареу, поново је оживела, али ако се буду поштовали закони, то неће моћи да се спроведе у праксу.
У супротном, уколико неко на своју руку промени назив образовне установе, без поштовања званичне процедуре, трпеће последице, јер би књижице, сведочанства, али и сва друга документа која издаје са непризнатим именом - били неважећи.
Албански званичници хтели су да име чувене песникиње "склоне" још 2003. године, али нису добили зелено светло школског одбора, што је услов да се о томе даље расправља. Иницијативу је, ових дана, поново покренуо Национални савет Албанаца, прихватио ју је и школски одбор, и о њој ће сутра расправљати одборници Скупштине општине Бујановац.
- Неприхватљиво је да школа која се зове по Десанки Максимовић мења име, било где да се налази. Склонити Десанкино име значи заборавити њене антифашистичке поруке из "Крваве бајке" које су послате на добробит свих људи и све деце.
Уз напомену да ова иницијатива још није стигла до министра просвете, министарка каже да је мењање имена школе у овом историјском тренутку, и у оваквим домаћим и међународним околностима - неодговорно.
У Задужбини која се зове по песникињи питају се - коме и зашто опет смета име Десанке Максимовић на 125. годишњицу њеног рођења и 30 година од смрти?
- Невероватно је колико име ове песникиње изазива контроверзи, а увек је била и делом и личним животом на страни универзалних хуманистичких начела разумљивих на свим језицима света - каже за наш лист Светлана Шеатовић, управница Задужбине. - Брига за птицу и травку и човека је нит која повезује све аспекте њеног дела.
Због тога је, каже, Шеатовићева, и сама трпела већ на почетку Другог светског рата када добија отказ у Првој београдској гимназији јер је у низу песама пре 1941. указивала на страхоте фашизма који долази:
- Она није симбол само једног народа већ много шири глас слободе балканских народа, свих понижених, увређених. Њено дело је израз највиших хуманистичких начела, универзалних вредности и права и за себра и за сироту кудељницу и за лепоту Пепељуге што под коритом спава. То је глас, песнички стих са којим свако од нас треба да пође у живот.
Наша саговорница оцењује да промена имена једне школе значи одсуство смисла за трајне вредности које је Десанка Максимовић неговала цео свој књижевни и животни век на најширим просторима Балкана.
Иначе, познаваоци прилика на југу Србије тврде да ова иницијатива има и политичких примеса, јер се ближе локални избори, а албанске странке међусобно су несложне. Ово би била прилика да се бар око нечега сложе у локалној бујановачкој скупштини.
Али, Шаип Камбери, народни посланик из Бујановца, у овоме не види никакве политичке тензије.
Упитно је да ли ће бити кворума
Лидери Албанаца имају у овом тренутку много веће проблеме, а упитно је и да ли ће на сутрашњој седници имати кворум. Према незваничним информацијама избио је сукоб између коалиционих партнера у општинској власти у Бујановцу, односно између странака Нагипа Арифија, Шћиприма Муслијуа и Шаипа Камберија. Промена имене школе би требало да послужи као нешто око чега би се сви сложили, а онда би требало да је на дневном реду буџет за наредну годину око чега наводно постоје несугласице.
- То је општи тренд промене имене образовних установа, то се ради и у другим школама - каже Камбери за "Новости". - Још раније је било речи о томе, али директор је сматрао да то није у реду, сада је Национални савет Албанаца покренуо ту причу. Не разумем зашто се не би прихватио предлог.
На наше питање да ли је нужно мењати називе имена школа, Камбери каже да Албанци "морају нешто да раде", с обзиром на то да им наводно није дозвољена интеграција у државне органе.
Назми Нухију, директор школе у Биљачи, рекао је да су се на неки начин сада "стекли услови да се школски одбор позабави овим питањем", јер међу 222 ученика нема ниједно српско дете у овој основној школи.
Иначе, до прошле године одвијала се двојезична настава, од ове године само на албанском језику, јер је једини ученик Србин завршио основну школу.
Иначе, да би нека школа променила име, мора се поштовати прецизна законска процедура. Иницијатива мора да потекне из саме школе, од Наставничког већа или Савета родитеља. О томе се затим изјашњава локална самоуправа, па надлежна школска управа. Коначну одлуку доноси министар просвете.
Препоручујемо
ОГЛАСИЛА СЕ МИНИСТАРКА ПРОСВЕТЕ: Име Десанке Максимовић се не може брисати из назива школе
13. 11. 2023. у 12:15 >> 13:10
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)