МИНИСТАР ЈОВАНОВИЋ: Србија све привлачнија за стране ИТ компаније
СРБИЈА је више него повољна дестинација за стране ИТ компаније и оне показују, из године у годину, све веће интересовање да своје развојне научне центре отварају у Србији, изјавио је министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић.
Јовановић је рекао за Танјуг да има више разлога зашто је то тако, а пре свега због талентованих младих људи које Србија има.
- Наши факултети, пре свега технички, из године у годину напредују на различитим светским листама, али је и Влада Србије доста инвестирала у додатне капацитете факултета. Доста смо урадили и на дигитализацији и образовању у основним и средњим школама, па је јасно да су таленти ти који привлаче стране компаније - рекао је министар.
Као други разлог великог интересовања инвеститора у ИТ сектору, Јовановић је навео иновативни екосистем који постоји у Србији.
- Већ сада имамо четири научно-технолошка парка у којима раде стотине стартапа који развијају различита технолошка решења. Србија се спрема да инвестира у још два научно-технолошка парка у Крушевцу и Крагујевцу, али доста ради и на новим технологијама као што је развој вештачке интелигенције и развој биоинформатике - истиче министар.
Као трећи, али не мање битан разлог зашто је Србија тако повољна и пожељна за стране компаније су пореске олакшице које даје страним компанијама које долазе овде и које развијају софтверска решења.
- Зато имамо пример да се највећи Мајкрософтов развојни центар у Европи налази баш у Београду, да је ту развојни центар Континентала, НЦР-а, Ривијана, затим компаније Луxофт, на десетине страних компанија развијају своја софтверска решења управо у Србији - рекао је Јовановић.
Додаје да је Србија пуно урадила када је у питању дигитализација у претходних шест година, што је, истиче, била иницијатива председнице владе Ане Брнабић која је дигитализацију поставила као један од приоритета.
- Следећи корак у даљем развоју Србије када су у питању нове технологије и дигитализација у најширем смислу је развој вештачке интелигенције и развој биоинформатике. У најширем смислу, Србија је усвојила стратегију развоја вештачке интелигенције и основан је Институт за вештачку интелигенцију који се налази у Новом Саду и привукао је десетине водећих врхунских стручњака који су се и вратили из света да би се управо бавили развојем вештачке интелигенције - објашњава министар. Наводи да је други правац развој биотехнологије, биоинформатике, биомедицине, као и биодиверзитета.
- И свакако је капиталан пројекат изградња Био4 кампуса, који треба да крене са изградњом до краја ове године, где ће бити практично светски центар за развој биотехнологије. Већ сада смо потписали на десетине меморандума о развоју, где смо позвали различите светске фармацеутске компаније да заједно са нама и нашим компанијама раде на развоју биоинформатике - рекао је министар Јовановић.
Како каже, све што је Влада Србије урадила на дигитализацији јавне управе, економије и привреде, све оно што је урадила на развоју научно-иновативног екосистема, види се заправо у расту извоза кад је питању ИТ сектор.
- Прошле године је била рекордна. Имали смо извоз 2,7 милијарди евра, а ове године, за осам месеци, извоз је већ био 2,22 милијарде, што је раст од 35 одсто у односу на прошлу годину, и очекујемо да ће вероватно прећи 3,8 милијарди, што је фантастичан резултат. Наш ИТ сектор је постао практично водећи сектор извоза Србије, поготово имајући у виду суфицит који нам прави. Главне земље у које највише извозимо су САД, Енглеска и Швајцарска и у њих иде скоро трећина извоза - нагласио је министар.
Додаје да је сигуран сам да то није крај и да ће даљим улагањем у научно-технолошке паркове, али и у вештачку интелигенцију и биотехнологију, ти резултати бити надмашени.
На питање о предстојећем увођењу 5Г технологије у Србији, Јовановић каже да она може много тога да донесе привреди, због великог потенцијала примене у индустрији, аутоматизацији индустрије и у роботици.
- Сигурно је то једна од коцкица која нам недостаје да бисмо употпунили слику дигитализације. Наравно да ћемо пожурити са имплементацијом ове мреже, имајући и виду да нас чека ЕXПО 2027. године, када наша земља треба и са 5Г мрежом да буде спремна по питању изложбе ЕXПО и омогући на тој манифестацији примену роботике, возила без возача и других напредних технолошких решења - закључио је Јовановић.
СТИГАО ЖЕСТОК ОДГОВОР ТРАМПУ ОД ПРЕДСЕДНИКА: То је наше и тако ће остати!
ПРЕДСЕДНИК Панаме Хосе Мулино поручио је да Панамски канал припада његовој држави и да око тога неће бити преговора.
23. 12. 2024. у 08:54
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
"СРЦЕ МОЈЕ, ДУШО МОЈА" Дајана грца у сузама због Жике, а он је грли: "Сетила сам се наше свадбе" (ВИДЕО)
"ЗАСЛУЖИО си да те загрлим и пољубим..."
23. 12. 2024. у 10:06
Коментари (0)