"ЧЕСТИТАМ СВИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА ОД ПРВЕ ДО ДАНАШЊЕ": Министар Вучевић присуствовао обележавању 75 година рада Војнотехничког института (ФОТО)

Новости онлине

03. 11. 2023. у 21:29

ПОТПРЕДСЕДНИК Владе и министар одбране Милош Вучевић присуствовао је данас свечаности поводом обележавања 75 година постојања и рада Војнотехничког института, у Дому Гарде у Београду.

ЧЕСТИТАМ СВИМ ГЕНЕРАЦИЈАМА ОД ПРВЕ ДО ДАНАШЊЕ: Министар Вучевић присуствовао обележавању 75 година рада Војнотехничког института (ФОТО)

Фото: Министарство одбране Републике Србије

Честитајући јубилеј Војнотехничком институту, министар Вучевић истакао је да је развој наоружања и војне опреме један од генератора савремене науке модерних технологија у целом свету. Како је навео, не би се погрешило ни када би се констатовало да је развој наоружања диктирао и развој друштва и држава у целини.

- То је чињеница која прати развој људи кроз читаву историју. Усавршавање и иновације на том пољу представљале су увод у нове историјске епохе. Начин на који се браните или нападате. Друштво које је било у стању да прати овај развој имало је и капацитете да се одбрани, да преживи, да напредује. Мачеви и стреле биле су неупотребљиве спрам топова и пушака. Читаве тврђаве и фортификације постале су бесмислене употребом артиљерије и авијације. Једини начин на који би нека држава или народ могла да опстану јесте да има адекватна средства да на нападе може адекватно да одговори. Парадоксално или не, развој наоружања пратио је и укупни друштвено-технолошки развој. Ова правила су важила у прошлости, важе и данас и готово сам сигуран да ће важити и у будућем периоду – нагласио је министар одбране.

Фото: Министарство одбране Републике Србије

 

Како је рекао, то су једноставно законитости на којима почива модеран свет.

- Наши преци су веома добро знали да се Србија може очувати само ако будемо независни у погледу развоја наоружања. Још од 1853. године, када смо излили прве српске топове и хаубице које је направила домаћа ливница и домаћа памет. Колико се улагало у војну индустрију и колико је она била претпоставка укупног развоја говори сликовит податак да је 1884. године у Крагујевцу, у згради чаурнице, уведено прво електрично осветљење капацитета 30 сијалица да би могло да се ради у три смене. Ово се догодило у времену када се и у Европи о чуду технике причало у погледу електрификације. А наша Србија је кренула електрификацију управо из чаурнице. Ово говорим као пример високе свести наших предака да мора постојати одбрамбена индустрија и да мора да јача, јер је она предуслов слободе и независности – поручио је министар Вучевић.

Према његовим речима, у развоју средстава наоружања и војне опреме на бранику отаџбине,  већ 75 година, Војнотехнички институт учествује као највећа научноистраживачка институција у области одбрамбених технологија у нашој земљи.

Фото: Министарство одбране Републике Србије

 

- Готово да је незамисливо и да нема таквог примера у Европи па скоро ни у свету, да једна тако мала земља осмисли, пројектује и произведе толико средстава наоружања и војне опреме за ових 75 година. После више кризних година па чак и деценија, данас држава Србија и Министарство одбране континуирано подржавају Војнотехнички институт и фабрике одбрамбене индустрије Србије да негују и унапређују своје потенцијале, чинећи тиме да наша држава задржи статус највећег произвођача наоружања и војне опреме у региону. Управо они којима тема развоја и унапређења наоружања и војне опреме није била битна, или који су затварали капацитете и Војнотехничког института и наших фабрика наменске индустрије и пре свега отпуштали људе, радили су на нашу штету. Не само да су рушили одбрамбене способности државе, већ су гушили наш општи напредак, пре свега у привредном па онда и у научном смислу – истакао је министар Вучевић и додао да „та плиткост размишљања да нам није потребна војска и војна индустрија и да је све то бесмислено, и политика која је на том курсу грађена, а коју су пласирали поједини политичари у прошлости, данас у актуелној ситуацији у свету, са свим кризама у мировним претњама, показује своју погубност и бесмисленост“.

Како је истакао, никаква срећа и благостање не чекају Србију ако уништимо Војнотехнички институт, већ управо супротно – снажан Војнотехнички институт, снажна одбрамбена индустрија Србије и пре свега снажна Војска Србије гарант су мира и напретка наше отаџбине.

- И за то се боримо – и када смо примили нова 53 запослена у Војнотехнички институт ове године и када смо у августу заједничким снагама запосленима подигли плате за 25 одсто. На тај начин се боримо. Делима и конкретним радом. Када погледамо кроз нашу историју, наш темељ и бедем и тврђава наше слободе је наш човек. А Војнотехнички институт је место где се љубав према науци и отаџбини материјализовала свих ових година и деценија у силу одбране наше отаџбине. Ту је спајана љубав и верност отаџбини с науком и научно-технолошким развојем. Ту су на првом месту запослени радили, стварали и размишљали о развоју средстава да би одбранили слободу и независност наше државе. И то је била њихова мисија, визија, циљ. Рекао бих да су то били њихови снови, њихов живот. Стављање знања у функцију одбране наше отаџбине је оно што их је водило и определило кроз живот – рекао је министар Вучевић те поручио запосленима да чувају то знање и унапређују га због наше слободе, предака и потомака.

На крају обраћања, министар одбране честитао је још једном Дан Војнотехничког института, 75 година борбе за независност и техничко-технолошки напредак.

- Честитам свим генерацијама, од прве до данашње, које су своју енергију улагале у спокојан развој наше отаџбине. Данашња генерација запослених с поносом треба да следи генерације које су стварале у Војнотехничком институту. Нека вам је срећан и благородан рад за добробит и слободу наше отаџбине – закључио је министар Вучевић.

Директор Војнотехничког института пуковник проф. др Александар Кари говорећи о оствареним најзначајнијим резултатима те домаће научноистраживачке установе у области одбрамбених технологија рекао је да се питање сопственог развоја наоружања у Србији и опстанка института никада није доводило у питање.

Фото: Министарство одбране Републике Србије

 

- Данас, када све неповољније глобалне прилике постају изазов пред којим треба наћи праве одговоре, све више долази до изражаја потреба да јачамо нашу земљу, да градимо и чувамо њену независност и стабилност. У том смислу, за одбрану наше будућности потребна нам је јака, модерна и добро опремљена војска. Пролазећи кроз различите периоде развоја и различите облике организационих, кадровских и научно-стручних промена, ВТИ је градио свој идентитет, искључиво својим резултатима - истакао је директор Војнотехничког института.

Осврнувши се на резултате у ових 75 година рада института пуковник проф. др Кари нагласио је да је до данас око 1500 средстава НВО усвојено у оперативну употребу и да је Војска Србије опремљена са 75 % средстава развијених, унапређених и модернизованих баш у ВТИ.

Велику плакету Војнотехничког института поводом обележавања 75 година рада те установе директор Војнотехничког института пуковник Кари уручио је привредном друштву Застава Терво д.о.о. Крагујевац, Техничком ремонтном заводу Крагујевац и Техничком опитном центру.

У знак признања за изузетан допринос у реализацији циљева и задатака Института додељене су плакете „Архимед“ помоћнику министра за материјалне ресурсе др Ненаду Милорадовићу, генералу у пензији др Милораду Обрадовићу, пуковнику у пензији мр Милану Гајићу, Факултету инжењерских наука у Крагујевцу и Универзитету одбране.

За пословну сарадњу у протеклој години директор ВТИ уручио је захвалнице Холдинг компанији Крушик Ваљево, компанији Застава оружје а.д. Крагујевац, компанија Кинетик 011 д.о.о. Београд, предузећу Centum д.о.о. Београд и BB Composite Production д.о.о. Београд.  

Данашњој свечаности присуствовали су заменик начелника Генералштаба Војске Србије генерал-потпуковник Желимир Глишовић, шеф Кабинета потпредседника Владе Жарко Мићин, чланови колегијума министра одбране и начелника Генералштаба, као и бројни сарадници Војнотехничког института и гости.

У уметничком делу програма наступио је Мешовити хор из састава Уметничког ансамбла Министарства одбране „Станислав Бинички“ и хор музичке школе „Станковић“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину