ДОДАТНА ПОМОЋ ЗА 115.388 ГРАЂАНА: Колико је заживео регистар "социјална карта" - 13.663 покојника скинуто са социјалних давања
ПРОШЛО је годину дана и осам месеци откад је почео да се примењује регистар "Социјална карта" и за сада се могу чути и похвале и покуде.
Док у организацији А 11 тврде да је велики број људи искључен из система социјалне заштите и помињу бројку од око 35.000, у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања тврде да је систем коначно праведно постављен и "очишћен" од великог броја преминулих.
Из евиденција за добијање помоћи скинуто је чак 13.663 покојника, међу којима и рекордер на чије име је држава уплаћивала социјалну помоћ пуне две деценије пошто је умро! Како објашњавају у Министарству, увођењем јединственог регистра "Социјална карта", који је умрежио надлежне институције из целе Србије, пронађено је на хиљаде корисника који су имали исплате два и више месеци пошто су се упокојили.
Тако је 4.427 покојника "остваривало" право на додатак за помоћ и негу другог лица и на увећани додатак, њих 1.134 је остваривало право на новчану социјалну помоћ и увећану новчану социјалну помоћ, а 308 на услугу смештаја.
Такође, због увећања прихода, новчане социјалне помоћи разрешено је 27.518 људи, а због увећања имовине породице њих 3.907. Међутим, истовремено, чак 115.388 регистровано је као потенцијални корисници неке додатне помоћи. У питању су махом права из области дечје заштите - дечји додатак и накнада трошкова боравка у предшколској установи, или из области социјалне заштите - увећање новчане социјалне помоћи по основу пунолетства члана породице.
Подаци у регистру
РЕГИСТАР "Социјална карта" садржи податке о лицима која су у поступку остваривања права, која користе право и која су користила право (10 година уназад у односу на дан посматрања, након чега се бришу). У "Социјалној карти" се воде подаци о: социјално-економском статусу (лична стања, приходи, имовина, адреса пребивалишта) и оствареним правима (подаци са решења: врста права, износ, период од-до, учесници). Регистар обједињује податке на једном месту о људима и правима из области социјалне заштите, заштите деце и породице и борачко-инвалидске заштите, као и податке из изворних евиденција других државних органа, који се користе за потребе управног поступка.
- Намера је да центри за социјални рад проактивно делују према грађанима у циљу остваривања додатног права која у тренутку формирања обавештења нису остварена. Проактивност је један од циљева успостављања регистра, дефинисан Законом о социјалној карти. Овим држава показује да јој није циљ да врши уштеде финансијских средстава, већ да права остварују они који испуњавају услове, и обрнуто, да их не остварују они који на то немају право - кажу у Министарству.
На питање колико се Закон о социјалној карти данас примењује, одговор овог ресора је да се примењује у потпуности кад су у питању овлашћена лица.
- Колико га користе корисници права за властити увид у податке и остварена права путем портала е-Управа, о томе не можемо имати увид јер је то лична ствар сваког корисника понаособ - кажу у Министарству. - Данас регистар користе готово сви центри за социјални рад, а коришћење се углавном своди на два аспекта: коришћење података за потребе управног поступања и на разрешавање обавештења о променама у статусним подацима за постојеће кориснике. Регистар је испунио очекивања, успостављена је јединствена и централизована електронска евиденција, која садржи тачне и ажурне податке о социјално-економском статусу појединца и са њим повезаних лица која учествују у праву. Она омогућава корисницима података да утврде чињенице неопходне за остваривање права и услуга из области социјалне заштите. Обезбеђена је ефикаснија и праведнија расподела социјалне помоћи.
Новчана награда угроженима
ТРЕНУТНА основица за утврђивање новчане социјалне помоћи износи 11.122 динара. За појединца, односно носиоца права у породици - у висини основице 1, за сваку наредну одраслу особу у породици - од висине основице 0,5, за дете до 18 година - од висине основице 0,3. Новчана социјална помоћ се увећава 20 одсто за породице у којима су сви чланови неспособни за рад и за једнородитељске породице. На пример, за шесточлану породицу, у којој су сви чланови одрасли и где има два члана неспособна за рад, НСП износи 41.151 динар.
Захваљујући регистру, како наводе, мала је вероватноћа да дође до социјалних превара или "грешака", било да су у питању подносиоци захтева, било да су у питању службеници који одлучују. Постигнуто је и брзо реаговање на промене у подацима од којих зависи остваривање права. Више се не чека да ли ће корисник сам пријавити промене у подацима, већ се подаци добијају електронски.
Корисници регистра су центри за социјални рад, службе јединица локалне самоуправе које врше поверене послове из области заштите деце и породице и борачко-инвалидске заштите и други органи. Подаци о оствареним правима се свакодневно преузимају у регистар из евиденција у којима се процесуирају права, а подаци о социјално-економском статусу од значаја за остваривање права једном до два пута пута месечно.
Критике везане за регистар "Социјална карта" своде се махом на то да са њим није дошло до правичније расподеле помоћи, већ само до техничког олакшања, када су се институције социјалне заштите умрежиле. Такође, у организацији А 11 наводе да је у унутрашњости велики број Рома из неформалних насеља искључен из система социјалне заштите, пошто су се бавили сакупљањем секундарних сировина и тиме изашли из лимита неопходног за добијање помоћи.
Према проценама, у Србији око 170.000 људи прима неку врсту социјалне помоћи. Прошле године држава је за социјална давања издвојила 13,5 милијарди динара.
Препоручујемо
„СЕЛУ У ПОХОДЕ“ У ДОЊЕМ ВИДОВУ: Пакети намирница и хигијене за социјално угрожене (ФОТО)
18. 10. 2023. у 21:12
КЉУЧЕВИ НОВОГ ПОЧЕТКА: У Врњачкој Бањи усељена нова зграда за социјално становање
26. 06. 2023. у 15:31
ПОМОЋ СОЦИЈАЛНО УГРОЖЕНИМА: У Власотинцу грађанима нуде умањења рачуна за струју
14. 06. 2023. у 13:48
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)