КАКО ЈЕ ЕФЕКАТ ФЕНСКОГ ВЕТРА СРБИЈИ ДОНЕО ПРАВЕ ЛЕТЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ? Стручњак појаснио о чему је реч

Дејана Калинић
Дејана Калинић

20. 10. 2023. у 16:00

У МНОГИМ деловима света ветар има фенске карактеристике, јер доноси осетнији пораст температуре ваздуха и снижава влажност ваздуха.

КАКО ЈЕ ЕФЕКАТ ФЕНСКОГ ВЕТРА СРБИЈИ ДОНЕО ПРАВЕ ЛЕТЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ? Стручњак појаснио о чему је реч

Фото: К. Михајловић

Данас ће у Србији веома јак, на планинама и олујни југозападни ветар имати фенски ефекат, па се у Подрињу и у Колубарском округу очекује и до 32°Ц, у Београду до 30°Ц.

Ноћ ка са суботу биће усред јесени тропска, јер се температура услед фенског ефекта ветра у северним, централним и западним пределима Србије неће спуштати испод 20°Ц, локално ни испод 22-23°Ц.

Зашто ових дана дува југозападни ветар са фенским ефектом и зашто су температуре екстремно високе?

Србија и наше подручје ових дана под утицајем су веома снажног циклона са запада Европе, чији се центар налази недалеко од западне обале Француске. Србија се налази у предњем делу циклона, па преовладавају веома снажна јужна и југозаопадна висинска струјања. Како олујни јужни ветар дува изнад Медитерана и Јадранског мора, када јужни ветар наиђе на препреку попут високих Динарских планинана дуж Јадрана, ваздух нађе на препреку, па почиње да се уздиже, хлади и кондензује, што ствара јаке и обилне кише и свежије време на наветреним странама, у овом случају дуж Јадрана, али и у Неготинској Крајини где се не очекују падавине, али температуре неће прећи 20°Ц, појаснио је метеоролог Ђорђе Ђурић.

Када ваздух пређе преко препреке, односно преко планинских врхова, почиње да се спушта и загрева, што доводи до исушивања ваздуха, па на заветреним странама преовладава суво, често и ведро и осетно топлије, у односу на наветрене стране.

Чим се наруши оваква синиптичка ситуација и јужни и југозападни ветар замени северни, долази до наоблачења са падавинама, уз осетнији пад температуре ваздуха.

Овај ветар најизраженији је и најјачег интензитета у брдско-планинским пределима. Настаје када се са једне стране формира антицклон или виши притисак, а са друге стране планине циклон или нижи ваздушни притисак.

Тада ваздух почиње да струји од вишег ка нижем притиску. Када се ваздух уздиже уз планине, хлади се и кондензује и на падинама и при врху формира облаке и даје падавине (наветрене стране). Када се ваздух пребаци преко врхова и планинске препреке, спушта се низ планине, загрева и нагло подиже температуру ваздуха, а снижава влажност ваздуха.

Што је планинска препрека виша, то ће бити и већи пораст температуре ваздуха. Тако да да овај ветар заветреним странама осим пораста температуре, доноси и суво време. У зимском делу године, овај ветар са фенским карактеристикама веома нагло топи снег. Темпетура може да порасте и за преко 20 степени у једном дану.

Иначе, снажан југозападни ветар дувао је 11. јануара 2018. године и у брдско-планинским пределима Србије и региона имао је веома изражен фенски ефекат, па је тако донео температуре и до 19°Ц, колико је мерено у Лозници и у Београду.

Његове фенске карактеристике досегле су чак до Војводине и нижих предела. Једино је у Неготинској Крајини ветар био сасвим слаб, североисточни, а температура око 0°Ц.

У области Динарских планина тада је југозападни ветар имао олујне ударе и више од 70 км/х, док на је на вискоким планинама Босне забележен и урагански удар од 144 км/х, колико је мернео на врху Бјелашнице изнад Сарајева.

Олујни југо у области Јадрана имао је ударе и преко 100 км/х и подизао је веома високе плимне таласе.

Овај ветар веома је честа појава током зимских месеци. У нашим пределима дува у области Динарских планина и веома утиче на време у Босни, Хрватској, Црној Гори и Србији, а највиши пораст температуре доноси Војводини, Мачви, Београду, Подрињу, Славонији, Семберији, Босанској Крајини, Посавини и северним пределима Црне Горе.

Дуж Јадрана и на планинама окренутим ка Јадрану доносио је обилне пљускове.

Веома је честа појава и у Алпима, где буквално "гута" снег на северним падинама Алпа, на југу Немачке.

Веома честа дува и у области Стеновитих планина, односно на западу САД. Тада се влажан ваздух са падавинама премешта преко западних падина, али се спушта као веома сув и топао преко источних.

У овим деловима света назива се и "снегождер". Температуре у једном дану могу да порасту са -30 на чак +20°Ц, а дешавало се да у свега неколико минута температура са -20°Ц порасте на +10°Ц и снежни покривач и не стигне да се отопи, већ испари. Овај ветар може због наглог топљења снега да изазове и катастрофалне поплаве. Иначе, у насим пределима је отопио и преко 40 цм снежног покривача у свега неколико дана. Лети је ређа појава.

Тада доноси врело време и погодан је за настанак и ширење шумсмих пожара. Кошава је ветар фенског карактера и у просеку доносу пораст температуре ваздуха и за 5°Ц, али због олујних удара и испаравања са коже, осећај је да је много хладније. Иначе, кошава има југоисточни смер.

Уколико више преовладава антицклонска кошава и источнији правац, тада донсои пад температуре ваздуха. Бура је зими ледени ветар, а према Јадрану се спушта низ високе планине. Уместо да донесе пораст температуре, температрура нагло опадне, јер ледени ваздух сапалниснких врхова и не стигне да се загреје, јер су високе планине изнад самог Јадранског мора.

Лети може да доносе врео ваздух и утиче на шумске пожаре. Веома је сув ветар.

Фенски ефекат у Србији и у региону биће најизраженији данас, али се очекује повремено и у наредном периоду.

Фенски ефекат веома неповољно делује по људе и животиње, а ова појава може да изазове раздражљивост и нервозу и веома утиче на здравље људи, нарочито на оне особе које већ пате од хроничних болести.

Данашња биометеролошка ситуација у Србији биће веома неповољна, како због јаког фенског ветра и високих температура, тако и због веома ниског ваздушног притиска, због утицаја циклона. Колико је данас топло говори и податак да су температуре и за 10 до 15 степени више од просека за ово доба године, док просек максималне температуре износи од 14 до 18°Ц.

(Телеграф.рс)

БОНУС ВИДЕО: КОМЕ СМЕТАЈУ ДЕЦА СА КОСМЕТА?Снимак који ће вам натерати сузе на очи

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ДА СЕ ЗНА КО ЈЕ ШАМПИОН: Ново злато за Дамира Микеца