Ове 3 ствари НИКАКО НЕ СМЕТЕ да радите са ОПАЛИМ ЛИШЋЕМ – ЕВО шта је решење

Промо

18. 10. 2023. у 16:00

Ове године лепо летње време се значајно продужило, а по свему судећи, топао ће бити и почетак јесени. Међутим, иако нама овакви временски услови пријају, јесен већ почиње свој уобичајени циклус са дрвећем. Лишће је увелико почело да опада и то нам доноси пуно посла, а уколико не живите у шуми или далеко од насеља, оно не би требало да остане где је опало.

Ове 3 ствари НИКАКО НЕ СМЕТЕ да радите са ОПАЛИМ ЛИШЋЕМ – ЕВО шта је решење

Фото: Профимедиа

Зашто је важно што пре решити се опалог лишћа? Пошто је јесен годишње доба када се углавном очекују велике кише, вода која носи опало лишће може да зачепи одводе за кишницу и канализацију, што даље може довести до нежељених поплава у урбанијим срединама. Такође, лишће може запушити и наше олуке, што може довести до преливања воде у куће и зграде.

Јесење лишће може да представља и опасност за све нас, а посебно за најстарије суграђане. Мокро опало лишће често је клизаво и глатко, а падови могу довести до повреда и прелома.

Фото: Профимедиа

Једна од ствари о којој мало ко размишља јесте да јесење лишће може отежати видљивост на путевима. Уколико се на време не сакупи, први јачи јесењи ветрови наносиће га у правцу друмова и путева, чиме ће повећавати њихову клизавост. Није тако ретко ни да се се влажан лист залепи за ветробранско стакло, и то тако да ни брисачи не могу да га склоне, што може смањити видљивост и учеснике у саобраћају довести у  опасност.

Такође, не треба заборавити ни да опало лишће, посебно током топлијих и влажнијих јесењих дана, представља идеално станиште за опасне штеточине. И то не само глодаре и инсекте, већ и разне бактерије и гљивице, које касније могу лоше утицати на нормалан развој биљака и, у крајњем, пореметити комплетан екосистем.

Фото: Профимедиа

Дакле, сада знамо да би је једна од ствари које никако не би требало радити са јесењим лишћем - оставити га ту где је опало, поставља се питање шта урадити са њим. Но, најпре, треба разумети шта не сме да се ради са опалим листовима и зашто.

Оно што се никако не саветује јесте да лишће само спакујете у кесе и одложите у комунални отпад, посебно уколико у вашем крају нема специјалних решеткастих контејнера за одлагање баштенског отпада и његовог организованог одношења. И за ово постоји више разлога.

Фото: Профимедиа

Први је то што се, када се органски отпад у виду опалог лишћа спакује у затворене пластичне кесе, корисне компоненте у оваквом отпаду никада више не могу у потпуности повратити. Другим речима, у питању је бацање значајних ресурса у виду и те како искористивих хранљивих органских материја.

Поред тога, пошто се код нас врло ретко врши сортирање отпада, лишће бачено у комунални отпад, уместо да се барем искористи као ресурс за производњу енергије, најчешће завршава на некој од депонија, које су притом код нас често несанитарне или чак дивље.

На тај начин не само да се повећава количина непотребног отпада на планети, већ и ови немарно одбачени органски остаци могу да потпомогну развој бројних микроба на депонијама, али и разних хемијских реакција, па и пожара већих размера.

С друге стране, наши преци најчешће су проблем опалог лишћа решавали на наизглед најједноставнији начин – сакупљањем, а потом спаљивањем. Међутим, данас се зна да то никако не би требало радити, пре свега због опасности које ова пракса има на животну средину.


С обзиром на то да је било какво спаљивање органског отпада регулисано законом, треба имати у виду да то није без разлога. Отворени пламен производи дим пун штетних честица, које доприносе загађењу ваздуха, здравственим проблемима и, што је најопасније, повећава опасност од пожара. Такође, свако ново и непотребно сагоревање даје свој додатни негативан допринос климатским променама и ефекту стаклене баште.

Сада ће се многи запитати - ако лишће не можемо да почистимо, али ни да га бацимо у смеће или запалимо – шта преостаје? Веровали или не, много тога. Ми вам представљамо неколико сјајних начина начина за поновну употребу опалог јесењег лишћа, што вас можда инспирише да и ви сами смислите неку добру идеју шта урадити са њим.
Покосите травњак преко опалог лишћа

Већина људи ће пре зиме покосити свој травњак и стрпљиво чекати да на пролеће никне нова, свежа трава. Но, овај период можете искористити да додатно обогатите своје земљиште и то коришћењем сувог лишћа као органског ђубрива. Да бисте постигли максималан ефекат, распрострите лишће које сте сакупили по травњаку и пређите преко њега косилицом.

Приметићете како оштрице косилице не само да сецкају лишће и траву, већ га распоређују као малч. Ово је посебно корисно ако приметите раст маховине на вашем травњаку, јер ће малчирање помоћи да се спречи њен раст и развој. Такође, током јесени и зиме, уситњено лишће ће се полако разградити у храњиве материје, које ће помоћи вашем травњаку да изгради отпорност, развије снажнији коренски систем и на пролеће заблиста зеленији него икада пре.

Додајте суво лишће у компост

Компостирање опалог лишћа, заједно  са другим органским материјалима, као што су остаци биљне хране, картон и други разградиви отпад, представља паметан начин да креирате сопствено земљиште богато ђубривом за ваш врт.

Да бисте направили квалитетан и безбедан компост, лишће и преостале састојке поређајте у буре или херметички затворен џак, и оставите да презими, уз повремено окретање и проветравање. На пролеће ћете добити непроцењиво ђубриво за своје биљке.
Од лишћа направите сопствени хумус

Према саветима стручњака за хортикултуру, хумус од лишћа формира се процесом труљења и представља фантастично средство за побољшање квалитета земљишта. Ако желите да пробате, све што треба да урадите јесте да ове јесени сакупите лишће у велику хрпу у што даљем углу своје баште, далеко од простора за становање или боравак животиња, и оставите га да ту лежи најмање годину дана.

Након тог периода, лишће би требало да се у потпуности разложи и да буде спремно за употребу. Добијеним хумусом можете обогатити своје повртне и цветне парцеле и дивити се својим баштованским резултатима.
Искористите лишће као малч

Мртво лишће чини изврстан малч зато што је лако сакупити а, притом, дуже траје од других врста малча, као што су сено или новине и не мора се тако често мењати као малч добијен од борових иглица или коре дрвета.
Да бисте добили квалитетан малч, суво лишће из свог дворишта подигните чим падне и пре него што се навлажи уситните. Након тога, сакупите га на једну гомилу и водите рачуна да смеса буде смештена на влажном и тамном месту, што ће убрзати његову разградњу.
Суво лишће је одличан изолатор

Помоћне шупе, магацини или сличне просторије за одлагање баштованске и друге опреме познате су по томе што су тешке за грејање и одржавање током зимских месеци. Но, зашто не бисте искористили знање наших предака и мртво лишће искористили као изолацију?
Дебљим слојем добро сабијеног сувог лишћа прекријте све шупљине на својој шупи, а потом га учврстите платненим, а потом и неким старим пластичним џаком којег бисте ионако бацилли или, још боље, жицом. Ово ће ваше просторије сачувати од влаге, а сабијено лишће ће је заштитити од од јаких ветрова.
Заштитите своје биљке, али и плодове

Током блажих зима, суво лишће може помоћи у изолацији бројних осетљивих биљака које нисмо у могућности да унесемо унутра, као што су то на пример смокве, олеандер или друге медитеранске биљке. Све што треба да урадите јесте да добро ушушкате део биљака најближи земљи и притегнете дашчицама или приањајућом фолијом.
Такође, јесење лишће може се користити и у заштити поврћа и воћа, укључујући шаргарепу, кељ празилук, јабуке, крушке. Једноставно, затрпајте плодове сувим лишћем и моћи ћете да их користите током читаве јесени и зиме.
Суво лишће може бити прелепа декорација

Ако имате висеће саксије, око њих можете слободно да поређате низове сувог лишћа, како бисте добили интересантну јесењу декорацију. Такође, уместо цветног, направите прелеп аранжман од опалог лишћа различитих боја, што ће донети додатну топлину у ваш дом.
Наравно, не заборавите да искористите прилику да ове јесени заједно са својом децом направите хербаријум, и то тако што ћете различите листове, различитог дрвећа, ређати између два листа папира, а потом притиснути нечим тешким.

Као што видите, постоји много начина за поновну употребу опалог јесењег лишћа. Штавише, оно нам може помоћи да достигнемо неке од својих личних циљева одрживог развоја, чијим принцип је да се једноставно – ништа не баца.


Учествуј и ти у очувању животне средине. Сазнај више на Окренимо на чисто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ТАЈНА КВАЛИТЕТА КАФЕ: Бенефити од зрна до шољице