НЕОБЈАВЉЕНИ ПОДАЦИ О КРАЂИ ЈЕВРЕЈСКЕ ИМОВИНЕ У НДХ: Археолог Радован Сремац прикупио је нове податке о Холокаусту у Срему

В.Ц.С.

13. 10. 2023. у 16:26

КЊИГА "Холокауст у Срему - грађа" археолога Радована Сремца биће представљена у понедељак у архиву Војводине, у Новом Саду.

НЕОБЈАВЉЕНИ ПОДАЦИ О КРАЂИ ЈЕВРЕЈСКЕ ИМОВИНЕ У НДХ: Археолог Радован Сремац прикупио је нове податке о Холокаусту у Срему

Архива

Повод је осамдесетогодишњица од побуне око 300 логораша у нацистичком логору смрти Собибор, у Пољској.

- Тог 14. октобра 1943. године, логораши су показали да нису пасивне жртве које ћутке пристају на сопствено истребљење, него активни учесници отпора према злу нацизма и људи који се боре да судбину држе у својим рукама - каже Сремац.

Како објашњава, његова књига говори о економском аспекту Холокауста у Независној држави Хрватској, којој је припадао и Срем. На основу закона НДХ, сви Јевреји на простору усташке државе морали су, почевши од 5. јуна 1941. године, да поднесу пријаву имовине за себе, своју породицу, предузећа и продавнице. Постојала су два обрасца за обавезну пријаву: Образац I - обавезна пријава иметка Жидова и Образац II - обавезна пријава жидовских подузећа.
У првом су се уносили лични подаци, некретнине, приходи лекара, инжењера, грађевинаца, нотара, затим рударска права, закупи, патенти и лиценце, ауторска права, потраживања, тржишне вредности алата и машина за обављање професије, намештај, животне намирнице, одећа, покућство, дугови...

Privatna arhiva

Радован Сремац


У обрасцу II били су подаци о деоничким и комадитним друштвима, јавним трговачким предузећима, задругама и друштвима са ограниченом одговорношћу итд.

Обрасце су обавезно попуњавали сви Јевреји, полу-Јевреји и супружници Јевреја, настањени на целом подручју НДХ. За Јевреје, припаднике других држава, који су имали имовину на подручју НДХ, обрасце су попуњавали рођаци или управници те имовине. Банке су пријављивале штедне улоге Јевреја. Деца млађа од 21 године пријављена су заједно са родитељима. У неким случајевима чланови исте породице имају посебне досијее.

- Овај државни чин је био "легализација" крађе јеврејске имовине. Сва имовина (осим вредних покретности који су одузимани од првог дана постојања НДХ) грунтовно је подржављена и потом коришћена за потребе државе или продавана присталицама усташке власти. Непокретности су након рата у мањем броју враћене предратним власницима ако су преживели, док је већи део остао до данас у власништву државе или је у међувремену продат и уступљен миљеницима нових система - примећује Сремац.

Књига садржи 581 пријаву имовине. Основу чине подаци из Хрватског државног архива у Загребу, из фонда Министарство државне ризнице. У питању је до сада непубликована архивска грађа о Холокаусту, настала радом усташких служби.


На промоцији ће учествовати Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, Мирко Штарк, председник Јеврејске општине Нови Сад, Мишко Станишић, директор удружења Terraforming, и аутор.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)