СВИ СМО ВАЖНИ: Поводом Међународног дана деце одржана стручна конференција

Novosti online

03. 10. 2023. у 19:21

ОРГАНИЗАЦИЈА „НАОС- Национална асоцијација за подршку и борбу против насиља“ и „ИБССА-Биро за борбу против трговине људима“ данас 03. октобра. 2023 године, на Међународни дан деце, одржале су стручну конференцију у конгресној сали хотела Crowne Plaza у Београду, под слоганом „СВИ СМО ВАЖНИ“.

СВИ СМО ВАЖНИ: Поводом Међународног дана деце одржана стручна конференција

FOTO: Novosti

Конференција је одржана под покровитељством министарстава и државних институција Владе Републике Србије.

Уз благослов владике Стефана Шарића, конференцију је отворио дечји хор „Растко“ - хор Храма Светог Саве са Химном Србије. У два панела, присутнима и медијима, обратили су се представници министарстава, државних институција, НВО сектора и стручњаци.

ФОТО: Новости

Тема конференције била је пре свега важност превенције у циљу сузбијања насиља било које врсте са акцентом на вршњачко насиље и насиље над децом. Говорило се о све учесталијој појави насиља над женама и изузетно великом проблему вршњачког насиља, као и злоупотреби и експлоатацији деце, трговини људима и свим облицима насиља над децом. Колико социопатогене појаве насиља могу негативно утицати на породицу и друштво и колико је од важности заједничка сарадња свих нас почевши од породице, родитеља, школа, стручних кадрова, државних институција и надлежних органа, цивилног сектора, невладиних и међународних организација, агенција и медија.

Једна од тема којом је и отворена конференција била је тема злоупотребе психоактивних супстанци код младих о којој је причао директор Канцеларије за борбу против дрога Владе Републике Србије, Милан Пекић. 

- Сва истраживања која су до сада рађена показала су да су млади најугроженија група. Да бисмо се као друштво успешно борили против овог проблема морамо развити свеобухватне системе. Када је реч о извештајима који се раде на нивоу целог света, треба поменути извештај канцеларије Уједињених нација за борбу против дроге и криминала за 2021.годину која каже да је 296 милиона људи старости између 15 и 64 година пробало неко врсту дроге, а то је 23% више него у претходној деценији - истакао је Пекић. 

ФОТО: Новости

Напоменуо је и да је коришћење дрога свих врста у свим земљама повећан, па тако и у Србији. Оно што је поражавајуће јесте чињеница да данас 40% младих људи верује да марихуана није дрога и то је велики проблем.

- Најчешћа дрога која се користи у свету, а и код нас је канабис. Оно што су показали резултати јесте да је у средњим школама 2008. године 8% младих пробало дрогу, док је 2019. то скочило на 9%. Када је у питању злоупотреба седатива, легалних лекова, резултати су показали да су девојчице угроженије јер више посежу за седативима. Посебан изазов и проблем предстаљају нове синтетичке супстанце које је тешко контролисати. Нажалост, сваки пети зависник се јави да тражи помоћ - казао је Пекић.

Истиче да је значајна рана превенција, едукација родитеља, старатеља, васпитача као и свих учесника у процесу одгајања деце. И не само едукација, већ и подршка, разумевање. Најчешћи разлози за одлазак у зависност и свет дрога јесу проблеми менталне природе, сиромаштво, недостатак родитељске пажње, друштвене подршке, проблеми у школи.

- Више од 60 одсто људи у нашим затворима су затвореници који издржавају казне у вези са дрогом. Зато морамо развити свест о томе да се проблем зависности и проблем злоупотребе дрога не тиче само појединца, већ свих нас заједно. Не може се тим питањем бавити само Влада, само једно министарство, само једна служба, морамо се сви ангажовати - закључио је Пекић. 

О важности сузбијања насиља било које врсте са акцентом на вршњачко насиље и насиље над децом говорио је и заштитник грађана, Зоран Пашалић, који је истакао да овај проблем све више ескалира, не само код нас него и у читавом свету. Оно на чему Институција заштите грађана инсистира јесте ојачавање породице у сваком смислу.  

ФОТО: Новости

- Породица је оно што се у свету изгубило, а која би требала да буде база свега - истакао је Пашалић.

Тема конференције била је и безбедност у саобраћају о којој је причала водитељка и новинар Деа Ђурђевић и која је истакла да у Србији живи између 500 и 700.000 људи са инвалидитетом и да је то готово 10 одсто становништва, међу којима спадају и деца. 

- У Републици Србији у претходној години имали смо 33.232 саобраћајне незгоде. Погинуле су 553 особе, готово две дневно, а 3.296 је задобило теже телесне повреде. То значи да су се они придружили групи особа са инвалидитетом, док је готово 16.000 задобило лакше телесне повреде - рекла је Ђурђевић.

ФОТО: Новости

Она је навела и да су посебан проблем места за особе са инвалидитетом готово на сваком месту, као и злоупотреба налепница особа са инвалидитетом. Најавила је и да ће у наредних десет дана постојати физичке баријере у свим тржним центрима и појединим хотелима, где ће баријере бити спуштене једино на основу позива особа са инвалидитетом, а све ће се то реализовати у сарадњи са Агенцијом за безбедност саобраћаја и Министарством унутрашњих послова. 

Указала је на то колико се особе са инвалидитетом сусрећу са предрасудама и да је зато наш задатак да младе људе и децу оснажимо да се понашају исто према свима, да схвате да смо сви једнаки и да имамо једнака права. 

На конференцији су учествовали и врхунски стручњаци међу којима је и кардиолог др. Небојша Арсић, намесник Хиландара и представник "Свеправославног Националног Савета" Милош Стојаковић, Данијела Малетић - члан Савета за социјално предузетништво Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Весна Станојевић координатор Сигурне куће. 

Станојевић је навела у нашој земљи нулта толеранција према насиљу не постоји. 

- Од почетка године убијено је троје деце и 25 жена. Жене нажалост преко насиља прелазе, али морамо имати у виду да жртве насиља нису само они који добијају батине, већ и они који гледају, отуда имамо и агресивну децу. Ћерке по моделу обично изаберу насилнике - истакла је Станојевић. 

На крају конференције уследила је додела захвалница панелистима, учесницима и представницима институција, спонзорима и медијским кућама које су пропратиле цео догађај, међу којима је и наша кућа.

БОНУС ВИДЕО: КЊИГЕ И БИБЛИОТЕКЕ СУ НАШЕ СКЛОНИШТЕ: Други чувар времена је прошлост

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ХИСТЕРИШУ: Због песме уз коју је Србин ушао у ринг у Тирани - у лажној држави не могу да дођу себи! (ВИДЕО)