ЗЛОГЛАСНО МУЧИЛИШТЕ У СУБОТИЦИ: На главу им стављали џакове намазане луком - Исповест жене чија је тетка била у "Жутој кући"

Јелена Лемајић

23. 09. 2023. у 17:21

ПРЕ 82 године, Жута кућа, једно од најлепших суботичких здања, претворена је у мучилиште, у коме је од фашистичке руке страдало више стотина комуниста и противника окупатора. Да се њихове жртве не забораве, положено је цвеће на спомен плочу на Жутој кући.

ЗЛОГЛАСНО МУЧИЛИШТЕ У СУБОТИЦИ: На главу им стављали џакове намазане луком - Исповест жене чија је тетка била у Жутој кући

фото:Ј.Л.

-  Моја тетка Магда Рудић Сенеш била је затворена у Жутој кући. Имала је ћеркицу коју је, док је била у заробљеништву, чувала њена мајка. Бака је успела да потплати чувара и онда их је он пуштао да уђу, па је моја тетка, која је иначе после одведена у логор Дахау, виђала своју мезимицу - прича Јудит Сенеш. - Много ми је причала о томе како су их мучили. Између осталог, навлачили су им на главу папирне џакове који су били намазани луком. Једва су издржавали. Памтим и како је говорила да је међу заробљеницима владало велико другарство. Делили су међусобно све пакете које им је породица слала.

Осим скретања пажње на патње и страдања које су се догађале у Жутој кући и невиних жртава нацистичко-фашистичког терора, Удружењр Женских студија труди се да да конкретне предлоге којима бисмо уважавали нашу херојску прошлост.

- То је постављање бисте Лоле Вохл испред куће у којој је некад живела, као и обележавање места страдања која су необележена: улаза у Градску кућу где су у првим данима стрељани противници окупатора, старог Млина код болнице и једне зграде у Бачкој Тополи који су били затвори  пре активирања Жуте куће. Морамо се сетити да су у тим и логорима и затворима затварани суграђани и суграђанке различитих вероисповести, језика којима су говорили, националности а сви су били уједињени у идеји да се одупру смртној идеологији која је резултирали мрачним временима којих се нерадо сећамо и сада - поручила је Маргарета Башарагин, повереница Удружења "Женске студије".

Жута кућа изграђена је пре 150 године и била је седиште банке, међутим од 1941. године ту се усељава Хортијева контраобаештајна служба која ту остаје све до 1944. године, а кроз ово злогласно мучилиште прошло је више стотина Суботичана, међу њима и 96 жена.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЛЕПОТА У СКЛАДУ СА ПРИРОДОМ:  Еco-friendly beauty производи