"ЕЛ НИЊО" ДОНОСИ СУШУ У ПОЈЕДИНЕ ДЕЛОВЕ СВЕТА: Стручњак открива какав ће утицај имати на Србију
"ДЕЧАК" је стигао! Америчка Национална агенција за истраживање океана и атмосфере (НОАА) објавила је овог лета да је природни климатски феномен Ел Нињо, што на шпанском значи дечак, почео у Тихом океану.
Научници верују да ће Ел Нињо вероватно учинити 2024. најтоплију годину у историји, и могао би донети сушу Аустралији и деловима Азије, више кише на југу САД и ослабити индијски монсун.
То би такође могло да појача услове суше у Африци, где је ситуација страшна већ неколико година, са 22 милиона људи у опасности од гладовања. Како кажу стручњаци „Сада је Ел Нињо у порасту, али заиста изгледа да ће достићи врхунац крајем ове године. Нови рекорд глобалне температуре 2024. је врло вероватан"
Карл Браганза, директор Агенције за надзор климе при аустралском Метеоролошком заводу, рекао је да се климатски образац карактеристичан за Ел Нињо формирао над Пацифичким океаном и да коинцидира са топлотним таласом неуобичајеним за пролеће, који тренутно пржи југоисток Аустралије.
Због топлотног таласа који је захватио тај део земље власти су прогласиле забрану паљења ватре на отвореном на подручју Сиднеја.
Очекује се да би топлотни талас могао да утиче на производњу пшенице у Аустралији, која је једна од водећих светских извозница те житарице.
Велики број америчких стручњака забрињава податак да се утицај "Ел Ниња" на глобалне температуре обично осећа током зиме и пролећа, а да се очекује да ће се његов највећи утицај осетити у фебруару, марту и априлу 2024. године.
Метеоролог Иван Ристић објаснио је шта је заправо циклични феномен "Ел Нињо", као и какав је његов утицај на свет.
- Циклични феномен "Ел Нињо" представља пораст температуре океана на подручју Пацифика. Приликом његовог утицаја осцилације могу бити и мање и веће. Када су веће долази до пораста температуре, а када су мање - температура се глобално смањује - рекао је Ристић.
Како истиче Ристић, у нашој земљи неће се знатно осетити утицај овог цикличног феномена, али открива који делови света ће бити под ефектом "Ел Ниња".
- Овај циклични феномен утиче на промену времена највише у Северној и Јужној Америци, као и Азији. Тако да ова промена ће представљати велики проблем за то подручје света. Међутим, још увек не постоје назнаке које би нас навеле на мишљење да "Ел Нињо" може утицати на Европу. Овакви циклични феномени нису до сада утицали, и даље немају потенцијала да утичу, тако да у Србији нећемо осетити ове нагле промене температуре - казао је Ристић за Ало.
Ристић истиче да смо већ три године били под утицајем сличног цикличног феномена, као и да ће доласком "Ел Ниња" сигурно порасти температура на глобалном нивоу.
- До сада смо били под утицајем "Ел Ниње", што у преводу са шпанског значи "девојчица", и она нам је донела нагли пад температуре. Последње три године дошло је до бележења ниских температура широм света, управо због њеног утицаја. Сада нам долази "Ел Нињо", у преводу "дечак", и он доноси нагли пораст температуре у глобалном смислу, али се он неће осетити на нашем подручју - закључио је метеоролог Ристић.
БОНУС ВИДЕО: МОЋНА ВОЈСКА СРБИЈЕ: Погледајте кадрове из Ниша
Препоручујемо
СРБИЈА НА УДАРУ ОБИЛНИХ ПЉУСКОВА: Грмљавинска олуја премешта се према Београду
21. 09. 2023. у 16:01
СНАЖАН ЦИКЛОН СТИЖЕ У СРБИЈУ: Наредних дана драстична промена времена
21. 09. 2023. у 14:53
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)