КАКО ЋЕ СЕ МЕЊАТИ КЛИМА У СВЕТУ? Климатолог упозорио на светске временске промене

Кристина Шпирковић

20. 09. 2023. у 09:29

КАКО се приближавамо јесени, стручњаци сада наводе да поларни региони почињу да се хладе јер мање сунчеве енергије стиже до Северног пола.

КАКО ЋЕ СЕ МЕЊАТИ КЛИМА У СВЕТУ? Климатолог упозорио на светске временске промене

Фото: П. Милошевић/М. Анђела/Профимедиа/Илустрација

У стратосфери изнад Арктика формира се нови поларни вртлог који брзо јача,а са доласком зиме, тај процес ће постати бржи. Иначе, поларни вртлог већ дуго утиче и на зимске временске прилике у Европи, Канади и САД. Како се наводи, за зимско време је важно да ли је тај вртлог јак или слаб, јер на површини ствара сасвим супротне временске последице.

Шта ово значи за предстојећу зиму у Србији, за медије, открио је климатолог Горан Пејановић.

 - Хладни ваздух на високим географским ширинама је јак када је зонално струјање око северног пола - започео је разговор Пејановић.

 - Он слаби када почиње да меандрира, када неки делови кружног вртлога прелазе на југ и преносе ваздух на друга места, тако да тај поларни вртлог је проблем з астановништво, рецимо у децеембру и јануару 2018. године, у јужним областима Америке и у Чикагу, када су температуре биле и до минус 25 степени целзијуса - рекао је Пејановић.

Смањење и меандрирање овог вртлога може бити и седам, осам дана унапред.

 - Ако медији правилно реагују становништво се може упозорити на време. Међутим, када је реч о томе шта ће бити у будућности да ли ће доћи до јачања и слабљења поларног вртлога, он ће слабити и можемо очекивати више изливање овог хладног ваздуха ка јужном делу, али слабијег интензитета.

Већ смо почели да осећамо последице ових промена, наставио је:

 - Зиме постају топлије као и лета. Иначе, у Европи се најбрже загрева и ту је брзина загревања око два степена. Севернији делови се загревају брже него јужни делови - рекао је Пејановић.

 - Ово је година Ел Ниња, то је процес који се дешава у екваторском и тропском пацифику - истакао је:

- Топла вода се премешта из западног дела на обале јужне Америке и ка Перуу и знатно подиже температуру земље. То је природан феномен. На Србију ће негативно да утиче северноатлантска циркулација, са вишим притиском изнад Гренланда и северне Европе. Биће више падавина у централној и у нашем делу Европе. Можда ћемо ове године имати и више снега и не и значајно нижих температура - рекао је Пејановић.

У Србији и на Балкану порашће број дана са падавинама износиће и преко 50 литара воде дневно.

 - Кључ и претходних суперћелијских непогода је у падавинама и повећању водене паре од чега јачају те олује. Сва штета која долази од елементарних непогода, потиче од тих јачих ветрова, негде око 75 одсто укупне штете долази од оваквих олуја - додао је.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО:

СИТУАЦИЈА ЈЕ НЕПОДНОШЉИВА“: Мештани Грчке Тесалије у очају након разорне олује Данијел

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ОДРЖИВ НАЧИН ЖИВОТА: Водич ка бољој будућности