КУЛТУРА И ТУРИЗАМ ЗАПЕЛИ НА ЋИРИЛИЦИ: Удружење "Добрица Ерић" у Војводини проверава ко крши закон о заштити нашег писма

Љ. Бегенишић

26. 08. 2023. у 09:10

УДРУЖЕЊЕ за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" почело је да проверава да ли јавне институције у Војводини користе ћирилицу у складу са Законом о језику и писму, Уставом Србије и другим владиним актима. Након што је провера институција у Београду углавном завршена, чланови овог удружења кренули су на север државе.

КУЛТУРА И ТУРИЗАМ ЗАПЕЛИ НА ЋИРИЛИЦИ: Удружење Добрица Ерић у Војводини проверава ко крши закон о заштити нашег писма

Foto: Printskrin

После извршеног увида у најбитнијим областима, дошли су до података да државни органи и локалне самоуправе у Војводини у потпуности поштују закон, а културни центри, туристичке организације и јавна преузећа половично. То је за "Новости" потврдио Дејан Матић из овог удружења:

- Досад смо радили појединачно, по градовима, а овом послу сада приступамо на одређеној територији, секторски и детаљно - прецизира.

Матић наглашава да је због непоштовања закона о употреби језика и писма, односно због тога што уместо ћирилице користе латиницу, поднео притужбе на све културне центре и туристичке организације на територији Војводине и за јавна предузећа на територији града Суботице.

Тако су поднете пријаве против културних центара у Зрењанину, Сомбору, Апатину, Белој Цркви, Вршцу, затим против Градског позоришта у Бечеју чију функцију врши Културни центар. Поднета је пријава и против Културног центра у Инђији, односно тражи се само исправка "интерфејса" због изостанка ћириличке основне верзије.

Када је реч о туристичким организацијама које не користе ћирилицу, Матић је поднео пријаву против ових организација у Суботици, Бачком Петровцу, Сремској Митровици, Вршцу, Сомбору, Кикинди и Сремским Карловцима.

Пријава је поднета и против јавних предузећа у Суботици и то против предузећа "Управљање путевима и урбанистичко планирање", "Суботица транс", Палић - Лудаш, Погребног предузећа.

- Јавна предузећа ће бити контролисана детаљно од Суботице па јужно по Покрајини - каже нам Матић уз напомену да сваких неколико дана шаље нове притужбе.

Иначе, према речима нашег саговорника, неке од институција које су опоменуте, испоштују захтев у року од месец-два дана, а неко у року од годину дана. Има и оних код којих се тај посао отегне на неколико година.

Матић као позитиван пример истиче да у мађарским срединама сваки сајт после мађарског језика има једино ћириличку верзију за српски језик.

Иначе, чланови овог удружења већ 15 година "лове" институције и појединце који не поштују прописе по којима су дужни да користе српски језик и ћирилицу, па уместо тога, користе латиницу.

По захтевима Удружења, ћирилица је почела да се примењује у 90 општина у Србији, где су од 150 локалних самоуправа 92 биле латиничне. Изборили су се и да у МУП на ћирилици буде обележено хиљаду нових возила, на наше писмо прешли су Београдски сајам, Зоо-врт, Агенција за безбедност саобраћаја, и многа друга предузећа...

Матић истиче да је у Удружењу принцип да се у борби за ћирилицу користи правни приступ и да траже она права која постоје на папиру, без обзира на то што су мала, а закони недовољни.

Промене на стајалиштима

УДРУЖЕЊЕ за одбрану ћирилице "Добрица Ерић" поднело је пре неколико месеци захтев и Јавном комуналном предузећу "Наплата превоза Београд" да у свом раду користи српски језик и ћириличко писмо, а то значи да сва обавештења о новом систему наплате и нове карте морају бити написане на - ћирилици. Наиме, обавештења која стоје на стајалиштима исписана су латиницом. Након овог захтева, градска власт је одштампала и плакате на ћирилици и налепила их иза латиничних плаката. Према сазнањима Дејана Матића, почело је скидање латиничних плаката на неким аутобуским стајалиштима у престоници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

О ПЛЕСУ ДОНАЛДА И МЕЛАНИЈЕ БРУЈИ ПЛАНЕТА: Непријатна сцена све оставила без речи (ВИДЕО)