ПРИВАТНОСТ НЕЋЕ БИТИ НАРУШЕНА: Пашалић и Мариновић поводом бојазни да боди-камере задиру у интиму учесника у саобраћају

ОСТАЛО је још десет дана до тренутка када ће се 60 камера појавити на униформама саобраћајних полицајаца у Србији, а јавност се увелико пита да ли ће уређаји, за које у МУП тврде да служе искључиво за контролу рада полицајаца, угрозити приватност учесника у саобраћају и безбедност њихових личних података.

ПРИВАТНОСТ НЕЋЕ БИТИ НАРУШЕНА: Пашалић и Мариновић поводом бојазни да боди-камере задиру у интиму учесника у саобраћају

Foto Arhiva

Нека од најчешћих питања су, на пример, како да буду сигурни да их полиција неће снимити док се возе са љубавником или љубавницом или пак политичким противником и да ти снимци неће касније бити злоупотребљени?

Заштитник грађана Зоран Пашалић каже да "боди-камере" имају велики значај као антикорупцијско средство, а цео пројекат је пажљиво испитиван три године. Он је о потреби њиховог увођења говорио још 2010. године, када је постао председник Прекршајног апелационог суда у Београду и када се срео са жалбама грађана код полицијских интервенција због нпр. прекорачења брзине или вожње под дејством алкохола. Једини начин да се елиминише могућност лажног пријављивања полицајца или пак нетачних навода да је грађанин прекршио прописе, јесте да се интервенција сними.

Фото: З. Јовановић

Зоран Пашалић

- За три године учињени су неопходни кораци да се утврди да ли би се увођењем камера кршила права грађана. Консултоване су и служба Повереника за заштиту података о личности и институција Заштитника грађана. За Заштитника грађана организује се и презентација, да бисмо се на терену уверили како изгледа снимана интервенција, уколико касније буде притужби грађана омбудсману. Камере се могу користити и као доказни материјал у поступку ако у моменту вршења контроле дође до прекршаја или кривичног дела. Рецимо, прекршаја против јавног реда и мира, прекорачења службених овлашћења, или ометања службеног лица у вршењу службене дужности - објашњава Пашалић.

Према његовим речима, у овом тренутку разматра се колико ће снимање трајати: 30 или 60 секунди. Камера је повезана са софтвером и трајање снимања биће софтверски заштићено. Снимак ће бити доказ да ли се полицајац понашао адекватно, односно да ли су се адекватно понашали заустављени возачи.

Foto Arhiva

Камера се укључује само приликом интервенције

- Подаци не могу да буду злоупотребљени јер говоримо о посебно заштићеном софтверу, за који се тачно и унапред зна ко њиме рукује. Не може му приступити неограничен број људи. Ако нека информација "процури", знаће се ко је злоупотребио овлашћење - истиче Пашалић.

МЕМОРИСАЊЕ ИЗ СТАНИЦЕ

МИЛАН Мариновић каже да полицајци неће имати увид у снимљени материјал, већ ће он бити меморисан помоћу уређаја у станици. Снимци ће бити чувани највероватније 45 дана и могу бити предати тужилаштву, на његов захтев. Рецимо, ако постоји документован траг нуђења или тражења мита, или напада на полицајца.

- Битно је да у посед снимљеног материјала не дође неовлашћено лице и да они не "исцуре" у медије, јер би то значило продор у систем - додаје Мариновић.

Милан Мариновић, Фото Танјуг

Милан Мариновић

Милан Мариновић, повереник за заштиту података о личности, сматра да је кључно то што ове камере немају софтвере за препознавање лица. Самим тим и могућности евентуалних злоупотреба су смањене.

- Имамо уверавања из МУП-а да камере неће бити укључене нон-стоп, па самим тим неће бити кршена ни права полицајаца - каже Мариновић. - Јер када би камере снимале полицајца током целе смене, како нпр. доручкује, то би била прекомерна обрада података. Биће укључиване искључиво када полицајци крену у интервенцију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДОТАКАО САМ ДНО И МОГАО САМ САМО НАПРЕД: Мбапе направио паметан потез