ОДАВНО ЈЕ ЕУ НА ОДМОРУ КАДА ЈЕ РЕЧ О КиМ: Интервју - Алекси Труд, француски историчар

Горан Чворовић дописник из Париза

20. 08. 2023. у 22:08

ТО што је Аљбин Курти недавно позирао испред карте тзв. велике Албаније, недавно у Тетову, није ништа необично, то је његов пројекат од самог почетка. На челу је ултранционалистичке странке чији је циљ стварање те творевине. Доста се у том науму од самог почетка ослања и на Албанце из Северне Македоније...

ОДАВНО ЈЕ ЕУ НА ОДМОРУ КАДА ЈЕ РЕЧ О КиМ: Интервју - Алекси Труд, француски историчар

Фото Н. Скендерија

То у разговору за "Новости" упозорава француски историчар и универзитетски професор Алекси Труд, председник удружења "Колектив за мир на Косову".

Европска унија је на августовском одмору, не реагује?

- Одавно су они на одмору, када је реч о Косову. Ситне мере које су увели суштински не мењају ситуацију. ЕУ не реагује како би требало и већ одавно потпуно доводи у питање све принципе установљене још од 1945. године, у првом реду неповредивост граница суверених земаља и право суверености нација.

Зашто ћуте на провокације из Приштине?

- У небраном су грожђу. Подржавали су Куртија, верујући да ће бити умеренији од Тачија и Харадинаја, бивших чланова ОВК. Сада осећају да није одговарајући "играч". Схватили су да је, чак, радикалнији од њих и да намерава да иде до испуњења свог циља. Изгубили су стрпљење, али не знају како сада сами себи да противурече. Једини који реагују су САД, вршећи притисак на Куртија. То не ради ни Емануел Макрон, ни Немци, ни италијанска власт.

Фото Н. Скендерија

Због чега је Вашингтон строжи?

- Не желе још један фронт. Не могу да буду на свим местима у исто време. Нису у стању да истовремено бране границе Финске, наоружавају Украјину и да дозволе нове тензије на Балкану.

Који је интерес ЕУ да буде другачије?

- То је чисто идеолошки. ЕУ је убеђена да су Албанци, као и муслимани из Босне, угњетени народ. Па, пошто су "потлачени", њихови лидери могу да кажу и ураде шта желе.

Курти, кажете, може да позира пред картом "велике Албаније", али с друге стране, нико нема право да дира у тзв. Косово које не признаје више од половине чланица УН?

- Увек су на делу били двоструки аршини. Кад су Албанци у питању, све је могуће, али не и када је реч о Србима. Не дају, тако, чак ни аутономију српској заједници на Косову и Метохији. Није испоштован чак ни Бриселски споразум из 2013. Зашто Република Српска у односу на БиХ нема иста права као и Косово у односу на Србију?

Како изаћи из ове ситуације?

- Треба окупити највише представнике власти из целе бивше Југославије, као и најјаче светске лидере, из САД, Кине, Русије, Европе, и представнике међународних институција, на великој конференцији, као 1918, која би трајала више седмица, па можда и месеци, да би се решило питање граница на Балкану, уз њихову вероватну промену.

Тако би се уједно решило и српско и албанско питање?

- То је међусобно повезано. Али, српско питање је врло шкакљиво за ЕУ, јер представља огледало њиховог неуспеха. Један народ истог идентита живи у више земаља, док Албанци полако стварају јединствену територију. Чуди ме да земља попут Немачке, која је уређена по федералном принципу, не жели да дозволи Србима да живе заједно.

Сматрате да би решавање националних питања на Балкану водило ка стварању нових федерација...?

- Мислим да је то неминовно. Могла би да буде између уже Србије, Косова, БиХ, Црне Горе, па чак и Северне Македоније. Не знамо које би земље и народи могли тачно да уђу у такву федерацију, али ми се она у будућности чини логичном.

Сада нас деле многобројне границе на малом простору...

- Те границе је стварала ЕУ, док их је међу својим земљама брисала. Подигнуте су тамо где народи вековима нису били подељени, као између Херцеговине и Црне Горе. Многи људи стављају политику у страну, и из економског, друштвеног и културолошког угла већ жале за системом у коме су живели без видљивих подела.

Фото Н. Скендерија

Разумеју ли ваши студенти ситуацију на Балкану?

- Генерално, у Француској су тешко схватали шта се догађа. Раније сам теже успевао да им објасним специфичности вашег региона. У последње време све је лакше, јер Французи полако поново почињу да схватају важност националног и верског идентитета. Владе и лидери ЕУ, на примерима својих земаља, полако почињу боље да разумеју шта се догађа, да су изгубили деценије у погрешном решавању неких важних питања.

Колико Француска и ЕУ у таквој ситуацији разумеју да Србија не може да се одрекне Косова, које је толико укорењено у нашу културу, историју и идентитет, без обзира на то какву понуду ставили на сто?

- То је главни проблем. И поред буђења индивидуалне свести, у образовном систему, историји и националном идентитету у Француској и ЕУ се и даље поклања мало пажње. Чак више и не постоји специфични француски идентитет. Пре се данас говори о земљи са више идентитета и етницитета. У лицејима се више не поклања пажња француској историји, већ се све шири на европски аспект, људска права и мондијализам. На неки начин тако се брише историја. Француска елита је до те мере конзумеристичка, без истакнутог идентитета, да то постаје упечатљиво. У таквој ситуацији тешко је схватити шта то значи патриотизам.

Да ли та разлика у менталитету, између ЕУ и Балкана, представља онај пресудни јаз који онемогућава проналажење решења на КиМ?

- На кратке стазе, да. Али, тај јаз је на средњорочном плану, ипак, премостив. Погледајте ирско питање. ЕУ је у почетку имала силне потешкоће, јер није разумела шта се тамо догађа. Тек после дугог низа деценија грађанског рата и тензија схватили су како треба да реагују. Ситуација с Косовом ме подсећа на Северну Ирску. Трајаће неко време, али ће Европи на крају допрети до ума у чему је суштина проблема.

Фашизам Хрвата

- У ЕУ не реагују ни на то шта су урадили ултрарадикални Хрвати, и што раде сваки пут почетком августа, што је такође супротно европским вредностима, са усташким заставама и фашистичким поздравима у Книну. Нико ништа не говори, нисмо на ту тему чули ниједног руководиоца ЕУ. То је, заиста, срамотно - јасан је Труд.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију (ВИДЕО)

ИЛОН МАСК ПОДЕЛИО СНИМАК ИСТИНЕ: "НАТО је бомбардовао Београд како би распарчао Србију" (ВИДЕО)

МИЛИЈАРДЕР Илон Маск, власник Тесле, "Спејс Икса", друштвене платформе Икс, поделио је на свом профилу говор у којем Џефри Сакс прича о нелегалном бомбардовању Србије од стране НАТО-а.

12. 11. 2024. у 15:47

Коментари (0)

ПОГИНУО ФУДБАЛСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВАЦ! Пре две године избегао смрт правим чудом, данас није!