СВЕ МАЊЕ СТАНОВНИКА, НОВЕ БЕБЕ БУДЕ НАДУ: Између два пописа Трстеник има "минус" од 6.828 житеља, општина предузима мере за останак младих
ТРСТЕНИК је између два пописа изгубио 6.828 становника, показују најновији статистички подаци.
На територији ове западноморавске општине је 2011. године живело 42.966, док је тај број смањен на 36.138 становника према попису из 2022. године. Последњи показатељи лоше демографске слике не одударају од тренда, који се региструје претходних деценија, као и у 21. веку, будући да су 2002. године пописивачи избројали 49.043 житеља.
Оно што ипак одскаче од тмурне слике све старијег становништва у Србији јесте број најмлађих у овој опшитини. Прошле године на територији Трстеника рођене 254 бебе.
Број ђака првака овог септембра биће 326, што је за 58 више у односу на претходну школску годину, 2022/2023. Истраживање "Новости" показује да Трстеник представља добро место за рађање и одрастање деце, али да још треба да се ради на томе да млади у родном крају остану.
Већа понуда добрих радних места је очито препрека.
- Настојимо да мерама на локалном нивоу и заједно са подстицајима државе увећамо број становника, јер је ово управо борба за сваку бебу, боље услове за живот родитеља и најмлађих - каже за "Новости" Милена Турк, председница општине. - Очекујемо да наше одлуке које спроводимо у програму подстицаја наталитета, оснажења породица, али и улагања у предшколско и школско образовање дају конкретне резултате у времену које долази. Свесни смо тренда у читавој земљи и настојимо да сагледамо разлоге који су узроковали овакву ситуацију и на нивоу општине.
Број новорођенчади то делом и указује, додаје саговорница "Новости". Из локалног буџета је за 2023. годину издвојено три милиона динара за програм вантелесне оплодње, а још важније од финансијске подршке, чији је максималан износ до 300.000 динара, јесу најфлексибилнији критеријуми за подстицај наталитета кроз ВТО у Србији. Општина помаже остварењу потомства и у случајевима када мушарци имају проблем са стерилитетом, у случају секундарног стерилитета, а старосна граница за жену је чак 48 година.
- Подржавамо неограничен број покушаја ВТО у Србији и у иностранству, са практично свим здравственим индикацијама како би изашли у сусрет свим суграђанима, који покушавају да се остваре као родитељи - помиње Турк. - Када се то и догоди, свака новорођена беба добија новчану честитку од 30.000 динара и ауто-седиште, а свака незапослена породиља годину дана добија по 10.000 динара месечно.
На јесен у школе полази најбројнија генерација ученика основних школа, рођена 2016. Заједно са свим другим ђацима на територији општине биће их нешто више од 2.000.
Шта траже родитељи
РОДИТЕЉИ у Трстенику истакли су као један од главних захтева - проширење боравишних капацитета у обдаништима. То се посебно односи на вртиће на сеоским подручјима. Отуда је проширен предшколски објекат са целодневним боравком у Стопањи, а ради са на истом пројекту у Великој Дренови, месту које покрива сва села са леве обале Западне Мораве. Циљ је изједначење услова предошколског образовања на целој територији општине. Локална самоуправа суфинансира 80 посто свих издатака најмлађих у Предшколској установи "Бисери", а свако треће дете има бесплатан боравак.
- Са по 10.000 динара подржаћемо све ученике од 1. до 8. разреда свих основних школа у општини, како би помогли родитељима у растерећењу трошкова у првим данима школовања деце - износи Милена Турк. - Први пут смо из буџета издвојили 23.8 милиона динара за ове намене. Кренули смо и са средњим школама: обезбеђене су књиге за први разред Техничке школе, а у плану је сличан програм и са Гимназијом.
И управо по завршетку средњих школа долази најслабији елемент у демографском контексту ове општине. Трстенички средњошколци традиционално лако завршавају високе школе и факултете и релативно лако долазе до посла, али ван Трстеника, најчешће у Београду или другим градовима, где су студирали и одакле се једноставно, не враћају.
Према подацима Републичког завода за статистику, од пролећа 2023. године, број запослених у самој општини је током 2022.године износио 9.727, док је још 850 живело у Трстенику, а радило у оближњим градовима. Број оних који су пореклом из Трстеника, а живе и раде у другим градовима није назначен, али се верује да је значајан. Незапослених је прошле године било 3.307.
- Наш задатак би био да овде пружимо младима довољну мотивацију да по завршетку студија пронађу трајно запослење, радимо на ојачању привреде, која је и изградила Трстеник, а за то је потребно време - напомиње саговорница "Новости". - Епидемија вируса је показала да су млади спремни да се врате, посебно уколико раде онлајн, јер је ово идеална средина за одрастање деце.
Са реализацијом будуће путне инфструктуре, Моравског коридора и других саобраћајница, као и изградњом индустријских зона, у Трстенику верују да ће доћи до значајнијег запошљавања и надају се повратку младих, који у свом граду већ имају решено стамбено питање и могу да комфорније стварају своје породице.
Препоручујемо
ВИШЕ РОЂЕНИХ НЕГО УМРЛИХ У САМО СЕДАМ ОПШТИНА: Црна Гора у последње три године бежи негативан природни прираштај
10. 08. 2023. у 16:15 >> 16:16
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)