МАЛО СЕ ТРЕСЛО, А ПАНИКЕ НЕМА: После серије земљотреса у Србији, сеизмолози тврде да је све уобичајено

Д.Б.М.

12. 08. 2023. у 21:13

СЕРИЈА од седам земљотреса, од којих је најснажнији био и Бољевцу на Ибру, јачине четири степена по Рихтеровој скали, за мање од 24 часа погодило је Србију. Тај први потрес, који се догодио синоћ 11. августа, имао је енергију мале нуклеарне бомбе. Следећи земљотрес, регистрован на истом месту, био је знатно слабији. Тло се није умирило током ноћи - тресло се у Крагујевцу, Новом Пазару и Куршумлији.

МАЛО СЕ ТРЕСЛО, А ПАНИКЕ НЕМА: После серије земљотреса у Србији, сеизмолози тврде да је све уобичајено

Фото: Shutterstock/Илустрација/Гоогле мапс

Сеизмолози тврде да нема разлога за панику, зато што су овакви земљотреси уобичајени и нису нека озбиљна претња по становништво.

- У централној Србији сеизмичке активности од четири степена су устаљене, те не представљају велику опасност по људе. Нема озбиљних ризика, нити се догодило нешто неуобичајено - истиче сеизмолог Славица Радовановић.

Познато је да је простор Балкана место где се Африка подвлачи под Европу, што узрокује земљотресе па и ерупције вулкана, при чему и распоред и међусобни однос осталих плоча на Земљи имају значајан утицај на појаву и интензитет тектонских покрета. Има 12 плоча које пливају на слоју који се налази 150 до 200 километара испод нас и то је полутечни слој. У горњем делу тог слоја је мали филм и по њему те плоче лепо пливају. У једном делу те плоче се размичу, негде иду бочно, а негде се подвлаче једна под другу и све зависе једна од друге. Пацифик се шири до десетак центиметара годишње, Атлантик је много спорији. Африка нас гура, хоће под Европу, и једног дана ће отићи Медитеран и Јадранско море у планине. То ће се, како је својевремено објаснио геолог Проф. др Драган Миловановић, догодити тек за 30 или 40 милиона година.

- Када плоча запне или када хоће да "клекне", тада долази до ослобађања енергије и од тога зависи колико ће земљотреса да буде и које јачине - рекао је професор Миловановић. - Мада је овај простор потенцијално тектонско подручје, у њему се не очекују јаки земљотреси. Време када ће се догодити земљотрес не може да се предвиди, а подаци су прецизни тек када се потрес догоди. Јачину је немогуће знати унапред, могу се предвидети појаве земљотреса мањег интензитета, али ни тада са великом прецизношћу, највише до неколико дана. Процене се праве на основу статистике и искуства.

Снага и последице

СЕИЗМОЛОЗИ истичу да земљотресе од 0 до 1,9 степени по Рихтеру могу једино они да региструју, док објекти који висе могу да се заљуљају уколико је потрес јачине од 2 до 2,9 степени. Земљотреси јачине од 3 до 3,9 степени се пореде са вибрацијама које се осете када пролази камион, а они јачине од 4 до 4,9 степени могу да изазову пуцање стакла на прозорима, као и да проузрокују пад мањих и нестабилних објеката. До поменрања намештаја и отпадања комада креча или гипса са зидова може да дође уколико се тло затрасе између 5 и 5,9 степени по Рихтеру. Озбиљна оштћења и напрснућа на зградама изазивају земљотреси од 6 до 6,9 степени, а померање зграда из темеља, пуцање и стварање кратера на земљи и пуцање подземних цеви проузрокују земљотреси од 7 до 7,9 степени. Уништавање мостова и већег дела инфраструктуре изазивају земљотреси од 8 до 8,9 степени, а јачи од девет доносе тотално уништење, цунами...

Сеизмолози имају своје мапе опасности и процену угрожености, а за најкритичније сеизмолошке тачке узимају се простори у којима се јављају такозвани офиолити који су настали на шавовима подвлачења или размицања. То је зона која почиње у Италији, иде преко Загреба, Бањалуке, Београда, Ваљева, Краљева, Космета, Македоније, Грчке...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (1)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину